Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Töredékszavazatok vannak még...

Töredékszavazatok vannak még más országban is? És miért mondják azt, hogy a jelenlegi fajtája (a győzteskompenzáció) igazságtalan, mert a győztesnek duplán kedvez?

Figyelt kérdés
Pontosabban tudom, hogy miért mondják, csak nem éretem a logikát. Mert szerintem a töredékszavazat egy olyan dolog alapvetően, amivel az igazságos kiegyenlítettebb véleményképviseletet próbálták biztosítani. Maga a töredékszavazat gondolata arról szól, hogy nem egyvalaki visz mindent, hanem próbáljuk a szavazatokat arányosan figyelembe venni. Egy társasházi közgyűlésben például, amikor közös képvidelőt választunk 50%+1 szavazattal, akkor a vesztes(ek) kiesnek, elveszik a rájuk adott szavazat úgymond. Ott azért nem lehet máshogy csinálni csak többségi szavazással, mert egy képviselőt választunk, az országban viszont többet, és így a töredékszavazatok felhasználhatók. Mármost a kérdés az, hogy hogyan igazságos, csak a vesztes, vagy a győztes is felhasználhassa? Én matematikus vagyok, és egyáltalán nem értem, hogy a győztes miért ne használhatná fel, így logikus és igazságos. A töredékszavazat arra szolgál, hogy az egyéni nyertest eldöntő szavazatokon kívül minden más szavazat hasznosuljon az országos listán. Ha mondjuk már van egy kialakult körülbelüli eredmény, és azt vizsgáljuk, hogy plusz egy szavazatnak mi az értéke, akkor igazságtalan lenne, ha a győztesre leadott szavazat nem érne semmit, hiszen ő már győzőtt, de a vesztesre leadott meg töredékszavazatként érne valamit. Ezen kívül az sem mindegy szerintem, hogy a vesztes mennyivel veszít relatíve, ennek értékét épp a győzteskompenzáció segít kisúlyozni, ha nem lenne, akkor mindegy lenne, hogy ki mennyivel veszít relatíve, csak abszolút értékben számítana.

2018. ápr. 9. 13:58
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt mondta egyszer a matektanárom, hogy azért a műszaki egyetemekről indultak a forradalmak,és nem a jogi karról, mert a matematikával foglalkozó emberek érzékenyek az igazságtalanságra.

értem, hogy mit mondassz, hogyha elvesznének azok a +szavazatok, amennyivel nyert a képviselő, akkor nem jutna kifejezésre, hogy MENNYIRE szeretnék öt képviselőnek. Viszont, ha azt vesszük, ők már 100%, hogy bejuttatták azt a képviselőt aki szerintük leginkább képviselni tudja őket, az ellenzék töredékszavazatai viszont nem biztos, hogy kitesznek akár egyetlen mandátumot is.

De értem amit mondasz, és igazad is van, de akkor mondjuk a képlet lehetne más amivel arányosítják a vesztes után kapott töredékszavazatokat mint amivel a gyóztes (tulbuzgóságát).

Meg azt is vedd figyelembe, hogy a világban van még olyan ország, ahol a töredékszavazatokat így számítják, de ott meg más ponton kiegyenlítődik valamivel, mondjuk két fordulós választással. A magyar választási rendszer részletei megtalálhatók más országban, de pont így, ebben a formában sehol máshol. Most láttam olyan grafikont, ami mutatja, hogy pl Angliában ugyanennyi szavazattal 70-80 százalékos fidesz győzelem lett volna. De ezzel ugye az a probléma, hogy pl a választókerületek határának meghúzása nincs belekalkulálva. Pedig az nagyon jelentösen befolyásolja a haza választást. A Fidesz mérnöki pontossággal húzta meg, hogy pl egy hagyományosan szocialista település kerüljön át olyan kerületbe ahol túlsulyban van a fidesz. Így jöhetett létre az az anomália hogy Vona Gábor vesztett a gyöngyösi körzetben, vagy hogy a fideszes Csöbör Katalin sorozatosan nyeri a Miskolc-Avas körzetet pedig 2010-ben szólalt fel utoljára a parlamentben, és akkor sem Miskolccal kapcsolatban

2018. ápr. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!