Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehetséges az, hogy...

Hogy lehetséges az, hogy 1945-90 között erősen fennmaradt a vallásosság Magyarországon?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, a kommunisták nagy vallásellenesek voltak. Akkor pedig hogy maradt meg az erős vallásosság?

2018. dec. 31. 08:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%
Milyen erős vallásosságról beszélsz?
2018. dec. 31. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
83%

1949-ben az emberek 100%-a vallotta magát vallásosnak.

2001-ben 75%.

2011-ben 55%.


De amúgy nem cseszegették nagyon a vallásgyakorlókat, főleg Kádár idején, legalábbis a kulákokhoz képest.

2018. dec. 31. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Kádár idején már a kulákokat sem cseszegették, csak Rákosi idejében.De a vallásosokat sem, legfeljebb néhány munkahelyen nem nézték jó szemmel, ha valaki vallásos volt.
2018. dec. 31. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
95%
Nem volt üldözve,inkább a papságot próbálták beszervezni ügynöknek,besúgónak.
2018. dec. 31. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Volt hittan. Már a gyerekeket beíratták kisiskolás korukban. A közhiedelemmel ellentétben meg nem annyira tiltották, senkit sem lőttek tarkón mert vallásos volt. Csak mondjuk örsvezető nem lehetett vagy Kisz titkár. Iyenkor felszólították hogy válasszon, ha örsvezető akar lenni ne járjon hittanra. Ha jár ne akarjon örsvezető lenni. Ennyi.
2018. dec. 31. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#1

Falun élek. Az itteni 40 év felettiek kinézik azt, aki nem volt bérmálkozó és már lassan 2019-et írunk.

Szerinted milyen erős vallásosságról beszélek? A kormány agymenéseiről ne is beszéljünk.

2018. dec. 31. 09:04
 7/12 A kérdező kommentje:
A komcsikból legalább ennyi hasznunk lehetett volna, de még erre sem voltak képesek. Pedig nagyon egyszerű dolog, csak az iskolában meg kell tanítani a gyerekekkel, hogy mennyire vicces az a sok mese, amit a felmenőik vallanak.
2018. dec. 31. 09:11
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, én öreg vagyok és egyáltalán nem vagyok hívő. Nincs semmi az anyagi dolgokon túl.

Mégsem gondolom azt, hogy a vallás csak mese, s nem kellene fennmaradnia. Nekem mi kapaszkodóm van? A kukacokban reménykedjem, hogy gyorsan megesznek?

A vallás kapaszkodót ad, útmutató az élet elviseléséhez, jobbá tételéhez. Mindegyikre igaz ez, nem csak a keresztényre. Csak nem ismerjük, vagy rosszul ismerjük, szándékos félremagyarázásokkal.


A vallás üldözése a XX. században csak a zsidókra terjedt ki a század első felében, de akkor sem a hitük volt a fő támadási felület.

A világháború után a vallásgyakorlás erősen korlátozott volt. Akkor lett a Mikulásból télapó, tűntek el a naptárból az egyházi ünnepek, került ki az iskolákból a hitoktatás. De szabad volt templomba menni akkor is.

Megszűntek az apácazárdák stb.

Szóval volt vallásellenesség, de nem a teljes kizárással.

Kádár idejében szabadon válaszhatóként lehetett az iskolai oktatás keretében hittant tanulni, csak nem a rendes tanítási órákon, s bizonyítvány sem készült róla.

A párttagok nem mehettek templomba. Visszakerült a naptárba a húsvét, pünkösd és a karácsony.

Az iskolában volt Mikulásünnepség (Én 64-ben voltam elsős, akkor már biztosan volt.)

A televízióban volt egyházi műsor, igaz rossz idősávban, amatőr szerkesztésben, de volt.

2018. dec. 31. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Falun élek. Az itteni 40 év felettiek kinézik azt, aki nem volt bérmálkozó és már lassan 2019-et írunk."


Én is falun élek és a kutyát nem érdekli, hogy valaki bérmálkozott-e.

2018. dec. 31. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
88%
A vallásosság alapja az emberi agyműködésnek az irracionalitás iránti fogékonysága. Másképp megfogalmazva, az emberi kultúra része, ami egyben az embercsoportok összetartozásának egyik összetartó eleme.
2018. dec. 31. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!