Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 18. és 19. században kibonta...

A 18. és 19. században kibontakozó nacionalizmus miért csak a Magyar Királyságot robbantotta szét?

Figyelt kérdés

#Erdélyi Nagyfejedelemség #Nyitrai Hercegség #Temesi Bánság #Szlavón Bánság #Horvát Bánság #Dalmát Bánság
2019. jún. 11. 15:38
 1/7 anonim ***** válasza:
86%
Ausztria, Német Császárság, Oszmán Birodalom?
2019. jún. 11. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 hollófernyiges ***** válasza:
A cári Oroszország.
2019. jún. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

A Német Császárság nemzetállam volt, mivel 1871-ben jött létre a kisebb német államok egyesítésével..ők csak büntetésből vesztettek területeket az első világháború után, de nem túlságosan sokat.


Az Orosz Birodalom pedig nem omlott össze, az első világháború után mindössze néhány peremterületet vesztett (Finnország, balti államok, lengyel területek stb.), de ezeket javarészt a nagy északi háborúban (1700-1721) kebelezte be főleg a svédektől, illetve az 1815-ös bécsi kongresszus ítélt még az oroszoknak területeket.


Az Oszmán Birodalom és Ausztria szintén csak korábban meghódított/bekebelezett területeket vesztett el, ahol nem is élt feltétlen sok német/török.


A Magyar Királyság olyan területeket vesztett el, ahol rengeteg magyar élt, illetve amelyek szerves részei voltak a történelmi magyar államnak, nem pedig csak egy bekebelezett tartomány. Persze vissza lehet menni a mesék világába, hogy 900-ban ők is a dákoktól és morváktól hódították el a területeket, de a realitások talaján maradva 1920-ban az akkor létező államok közül egyedül Magyarország tarthatott volna jogosan igényt ezekre a területekre, mivel Erdély soha nem tartozott Romániához (még az önállósága idején is magyar vezetés alatt állt), a Felvidék soha nem tartozott szlovák államhoz, a Délvidék nem tartozott Szerbiához, illetve a Kárpátalja sem az oroszokhoz/ukránokhoz.


Az elvesztett német területek nagy része pl. Lengyelország 18. századi felosztása során került a poroszokhoz, akik aztán beolvasztották a Német Birodalomba ezeket a területeket is, tehát az csak egyfajta jogos visszaszolgáltatásnak tekinthető.

Az osztrákok is Lengyelország felosztásakor szerezték meg Galíciát és Bukovinát, illetve a cseheket is erőszakkal csatolták Ausztriához a harmincéves háborúban (17. század). Ezek nagyon is jól dokumentált események.

2019. jún. 11. 18:07
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ennek több oka lehetett:

1. Az Antant nagyhatalmak vezetői megakarták gyengíteni az Osztrák-Magyar Monarchia erősebbik részét (ami bizony nem Ausztria volt, bár onnan vezették.)


2. Ez csak feltételezés:

Románok, szlovákok és szerbek prostikat küldtek a francia, angol, stb. nagykutyáknak, hogy nekik kedvezően ítélkezzenek.


3. Ez is feltételezés, de lehet, hogy van benne igazság:


Clemenceau (Franciaország miniszterelnöke és Trianonnál az egyik főbb nagykutya) haragudott a magyarokra, mivel volt egy magyar barátnője, aki elhagyta, ő pedig nem érte be egy kicsinyes bosszúval.


4. Nagyon erős volt Franciaországban a román és a szlovák lobbi.

2019. jún. 11. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
57%
Kérdező, a Magyar Királyságban is csak a népesség 55%-a volt magyar (1910).
2019. jún. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Azt értem, de pl Franciaországban is csak a népesség 40-50%-a beszélte a francia nyelvet 1800-ban, mégsem váltak ki a különböző nemzetiségek (pl.: bretonok, okcitánok, baszkok stb.) önálló államokat alapítva, pedig ott még volt is ennek előzménye a rengeteg középkori hercegség képében.

A spanyolok és az olaszok is sikeresen integrálták a különböző nyelvű nemzetiségeket, ahogyan nagyrészt az oroszok is, rengeteg nyelvet a kihalás szélére sodortak.

Egyedül a magyarokat szivatták meg ezzel, hogy 2 millió szlováknak önálló államot adtak meg 3 millió román miatt elcsatolták az ország felét, miközben az elcsatolt területeken is simán élt 3 millió magyar.

2019. jún. 12. 17:24
 7/7 anonim ***** válasza:

Franciaországban konkrétan kiírtották a kissebbséget, új paraszt nyelven asszimilálták. Az oroszoknál pedig a bolsevikok nyertek, azok pesig híresek voltak az emberszeretetükről, amit megtudtak tartani azt megtartották, amit nem azt elvesztették, azt még hozzá kell tenni, hogy 1918-1922ig kb 10 millió emberrel végeztek a bolsevikok és ezek főleg nemzetiségek voltak, kazárok, krími tatárok, lengyelek, -észtek, lettek, litvánok a kezdeti időszakban, ukránok, oroszok, mindenféle szibériai népség.

A törököknél nagyon véres polgálháború robbant ki, amit eléggé sikeresnek is mondható mivel jelentős területeket tudott megtartani az új nyugati mintájú állam.

Nálunk pedig egy liberális állam volt, főleg a dualizmusban, mindenki irogatja, hogy nálunk nagyon nagy volt a nemzetiségek elleni atrocitás, de mindenki csak a nemzetiségi iskolák bezáratásával tudja magyarázni, ami inkább csak azért történt, mivel pénz hiány volt, most mind1 hogy a magyar állam vagy az egyház nem tudta fenntartani. Ha olyan nagy rasszizmus lett volna bennünk akkor ma egy “kevéske” területtel több lenne. Végszónak még azt, hogy a magyar proletár hatalomátvétel pecsételte meg a magyar királyság sorsát, mivel a 2 millios honvédelmet szélnek eresztették.

2019. jún. 13. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!