Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyivel jobb a közmunka...

Mennyivel jobb a közmunka rendszere a segélyezés rendszerénél?

Figyelt kérdés
A napokban azon gondolkodtam, hogy vajon melyik hasznosabb, a közmunka, ahol valljuk be, igazi értékteremtő munka nem folyik vagy a segélyezés. A lényeg mindkettőnél ugye ugyanannak kellene lennie, hogy az ember kihúzza addig valahogy, amíg nem talál munkát. A baj szerintem az, hogy a közmunkán lévőkben azt a hamis érzetet keltik, hogy ők dolgoznak, így könnyű abban megrekedni és nem lépni tovább. A segély az meg ugye segély, arra sem lehet építeni egy életet. Tudom, hogy sokan azt mondják majd, hogy dehát valahol még a közmunka is több mint a semmi, mert annyira nincs lehetőség. Szerintem ez csak a bajok elkendőzése és nem igazi megoldás. Szerintetek hogy van ez? Melyiknek van több értelme ha a cél az emberek valódi munkaerőpiacra történő visszavezetése?

2019. jún. 19. 07:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
60%
Semennyire. Százszor szarabb. Hatalmas kibaxás a jónéppel.
2019. jún. 19. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 meszike91 ***** válasza:
42%
Annyival jobb, hogy legalább nem a semmiért kapják a pénzt.
2019. jún. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
72%

A közmunka a jelenlegi formájában csak arra jó, hogy függőségi voszonyt alakítson ki az önkormányzattal.


Ha a cél a munkához juttatás lenne, akkor a felnőttképzést kéne tolni ezerrel.

2019. jún. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Libers Pertz ***** válasza:
47%
Lényegesen, senki ne kapjon a semmiért pénzt. Azért kelljen valamit le tenni az asztalra még, ha csak letört ágakat is szednek a csati parton...
2019. jún. 19. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
45%

pedig sok helyen, például nálunk is azt látom, hogy mikor kinn vannak a határban, reggel dolgoznak egy kicsit, utána befekszenek a fák árnyékába, én szinte félóránként-óránként megyek el ott. állítom, hogy 9-12-ig nem láttam ott még egyszer sem szemetet vagy gallyat szedő közmunkást :D


egy ismerősöm diplomás, dolgozott is korábban a szakmájában, de a környéken nem tudott újra elhelyezkedni, így ő is bekerült a közfoglalkoztatásba, és nem is szeretne onnan kikerülni. mellette körmözik(nyilván fű alatt, feketén), nem kenyérre kell úgymond az a pénz, viszont amilyen munkákat talált, és a szakmájába is vágna, nem fizetne annyival többet, mint amekkorával nagyobb felelősséget kellene vállalnia...neki bőven belefér az a napi 2 óra munka, meg maradék 6 semmittevés egy kis aprópénzért...

2019. jún. 19. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
50%

Semmi értelme a közmunkànak.

Valódi munkahelyeket kéne teremteni és azt rendesen megfizetni.

Havi 50-55 ezer körül kapnak (nem tudom forintra pontosan). Nem csodálom, hogy nincs igazán motiváció és szarnak bele.

Normális munkahely kéne, rendes fizetéssel.

És ösztönözni arra őket, hogy képezzék magukat.

50 ezer is sok olyan munkáért, aminek nincs igazán gyakorlati haszna és értelme.

A segélyezés sem megoldás hosszútávon persze. De ez sem..

Nagyon szomorú, de faluhelyeken nem is nagyon van más opciójuk.

Nagyon nehéz lehet kitörni ilyen helyről.

2019. jún. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
87%

Sok helyen a közmunkás valódi munkaerőt pótól. Ha nem lenne fel kéne venni valódi dolgozót. Más helyeken pedig a humuszképzésre alkalmas faleveleket söprögetik.


Jobb így is a közmunka, mert dupla annyit visz haza az ember. A pulykaparízeres kenyér mellé már tudsz kekszlevest is enni. Mellette teljesen úgy érezheted, mintha valóban dolgoznál : bemész egy munkahelyre, kapsz széket, leteheted a kabátod, van fűtés, csinálni kell dolgokat, tudsz pletyizni is másokkal. Jobban érzi az ember magát, mint a padon feküdve pár sörrel. Nem?

2019. jún. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
69%

"A baj szerintem az, hogy a közmunkán lévőkben azt a hamis érzetet keltik, hogy ők dolgoznak, így könnyű abban megrekedni és nem lépni tovább. "

20 éven keresztül a segélyezés volt csak. Működött? Jobb lett? Lett munkája a munkanélkülieknek? Kerestek maguknak rendes munkát?

Nem, nem és nem. Vagyis a segélyről TUDJUK, hogy nem működik, nem jó.

A közmunka pontosan azért van, hogy újra érezze a segélyezett, hogy neki is tennie KELL valamit azért hogy bármit is kapjon a többiektől. Mert nincs ingyen pénz - én legalábbis nem szeretném, ha az adómat annak adnák aki tojik az egészbe vagy aki várja a segélyt és mellette feketén dolgozik. Mert rengetegen ezt csinálták, felvették a havi segélyt ami a mi adónkból ment majd dolgozott feketén amiből sem ő sem aki alkalmazta az nem adózott. Ezzel duplán vágták meg azokat akik adóznak.

A közmunka működik. 2014-ben már 170 ezren dolgoztak közmunkában, holott 2011-től változott a segélyezési rendszer, 2013-ban még számuk 130 ezer körül volt. Vagyis sokan kénytelenek voltak belépni a közmunka programba és így visszatérni a rendszeres foglalkoztatásba, a legális munkaerő piacra. Mostanra a számuk 120 ezer alá csökkent, vagyis nagyon sokan már el tudtak helyezkedni a normál munkaerő piacon.

Azonban van egy réteg, egy korosztály, ahol ennek már sok esélye nincsen - így sokat ez a szám már nem fog csökkenni.

A közmunkának azonban ez csak az egyik feladata - és a kevésbé jelentős. Sokkal fontosabb az a hatása amit a környezetre gyakorl. Ugyanis a segélyezettek gyerekei úgy nőttek fel, hogy a szüleiknek semmit nem kellett tennie a pénzért, segélyért, soha nem látták őket dolgozni menni - így nekik sem volt ez természetes.

Most a gyerekek már látják hogy a szüleiknek menni kell dolgozni, még ha szerinted nem is jelentős vagy értékes az a munka. De már más környezetben fognak felnőni.

2019. jún. 19. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
62%
Annyival, hogy orbán 70 ezer forintért elvégezteti veled az a munkát amiért ausztriában 3500 eurót kapnál.
2019. jún. 19. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
3 évig voltam közmunkás irodában, semmivel sem volt kevesebb a munka és a felelősség, mint a mellettem dolgozó közalkalmazotté. Ráadásul tölünk közmunkásoktól elvárás volt a szakirányú végzettség, míg a rendes dolgozóknak elég volt egy sima érettségi. Tartott addig, míg a munkaügyiben úgy nem döntöttek, hogy x embernek nem adnak közvetítő lapot az új programra. Azóta munkanélküli vagyok, még nem sikerült munkát találni, a munkaügyi tanfolyamot nem indít, így átképzés esélytelen. Segélyt nem kapok, ellenben fizethetem a tb-ét.
2019. jún. 20. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!