Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Demokráciában mi indokolja a...

Demokráciában mi indokolja a pártok (pártlisták! ), frakciók létét?

Figyelt kérdés

Szerintem minél több ilyen csoportosulás épül be a döntéshozásba, annál kevésbé demokratikus döntés fog születni. Azaz pont, hogy antidemokratikusak önmagukban. Miért?


Egyáltalán, mit nevezek én demokratikusnak? Azt, amikor az adott döntésben érdekeltek közül mindenki szava pontosan egyenlő súllyal számít. Ha beiktatunk köztes szinteket, akkor ez jelentősen torzul. Hogyan?


Vegyünk 100 képviselőt, tegyük fel, hogy ők 5 különböző pártban, egyenlő arányban (20-20 képviselő/párt) foglalnak helyet. Minden párt egyben egy külön frakció is. Ha az 5 pártból háromban egy adott vélemény többségbe kerül, akkor a parlamenti szavazáson akkor is átmegy (vagy pont, hogy nem) a törvény (60-40 arányban), ha a többi párt egy tagja sem támogatja. De ha mondjuk az a szélsőséges eset fordul elő, hogy az egyes frakciókban minimális többséggel fogadnak el valamit (azaz 11-9 arányban), akkor a teljes parlamentet nézve 33-67 arányban alulmaradt vélemény kerül többségbe.


Még rosszabb a helyzet, ha mondjuk van egy nagy párt abszolút többséggel (mondjuk legyen 51 képviselő), a többi pedig a maradék 49 helyen osztozik. Ebben az esetben 26-74 arány is elképzelhető a fentiek alapján.


Szóval ennek a rendszernek mi olyan haszna van (társadalmi szempontból!), ami ellensúlyozza a nyilvánvaló antidemokratikusságát? Ráadásul a Parlament külön juttatásokkal támogatja is a frakciók létrejöttét.


2013. dec. 13. 16:16
 1/4 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
Az hogy az emberek más kép gondolkodnak a dolgokról. A pártok általában 1-1 értékrendet képviselnek. Mivel egy párt tagjai hasonló értékrendet képviselnek ritka hogy eltérően szavaznak. Amit te írtál az arányosság elvéről érdekes dolog és érdekes volna ha megvalósulna. Persze én mint konzervatív nem vagyok a túlzott demokrácia híve :D
2013. dec. 13. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

1: Itt igazából az a lényeg, hogy minden ilyen csoportosulás árt a demokráciának. Akármilyen szilárd értékrendszerű közösségről legyen szó, mindig lehet olyan kérdést találni, amiben megosztottak.


Én pont azt mutattam be a példával, hogy könnyen előállhat olyan helyzet, ahol erős többség kerül végül kisebbségbe, ha "megfelelően" csoportosítva vannak. Általában az aktuális berendezkedést megdönteni akarók is mindig így próbálkoznak.

2013. dec. 13. 17:11
 3/4 Ozmium42 ***** válasza:

Üdv!


Először is, gondolom abban egyetértünk, hogy a hasonló gondolkodású emberek mindenképpen csoportosulnak, és a csoportjukat el is nevezik, ezt megakadályozni nem lehet. Tehát pártok mindig lesznek. A pártok képviselőket delegálhatnak, mert megtehetik, hiszen attól, hogy valaki egy párt tagja, nem veszíti el a választhatósághoz való jogát. Nem is lenne értelme, hiszen a pártok pont emiatt jönnek létre.


Akkor hát az okok, amiért a pártlisták létezése szükségszerű a jelenlegi rendszerben:


1. Ha nincs pártlista, akkor minden képviselő csak egyéniben indulhat. Sok helyen a képviselők teljesen noname figurák, a kampányuk semmitmondó, és ők maguk is teljesen inkompetensek. Mégis, képviselőnek valakinek lennie kell, sőt, ettől még lehet(ne) jó képviselő is. (Pl. egy lelkiismeretes, tehetséges, de nem túl meggyőző fellépésű egyénből). Segít viszont a pártbillog, mert azt sugallja, hogy van egy országos méretű közösség (A Párt), aki az egész településen nem talált ennél az embernél jobb jelöltet. Ennek hangsúlyozása miatt az emberünk rákerül a pártlistára.


2. Jelen pillanatban, ha nem lennének pártlisták, akkor a Parlamentben 100% Fidesz többség lenne. Az lenne a cél, hogy a választási rendszer ne úgy működjön, hogy a "győztes mindent visz", hanem inkább a pártok népszerűségének arányait tükrözze az országgyűlés.


3. Tökéletes módja a szélhámosságnak, ha egy ember listáról juttatja be magát a Parlamentbe, mert így amellett, hogy 4 évig k**va sok pénzért semmit nem kell csinálnia, még attól sem kell félnie, hogy közben elveszti az érdemtelen népszerűségét, sőt, még kampányolnia sem kell, mert úgyis bejut újra meg újra. Ez amolyan "kiskapu", amivel tele van a mostani közjogi rendszer (nyilván véletlenül!), ezért is hangoztatom, hogy bojkottálás az EGYETLEN értelmes, hiteles és erkölcsileg is védhető hozzáállás.

2013. dec. 13. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az egyéni képviselőket egyszerű többséggel választják. Ha csak egyéni képviselők lennének, akkor azokat a választókat senki sem képviselné, akik a vesztes egyéni jelöltek adták a voksukat.

A pártlistával a kisebbségben levő szavazóknak is van esélyük képviselőt juttatni a parlamentbe.

Ha meg annyira kisebbségben vannak, hogy a listáról is lecsúsznak akkor sajnos nem lesz képviseletük.

2013. dec. 13. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!