Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Elfogadnátok a Középeurópai...

Elfogadnátok a Középeurópai Konföderáció megalapítását?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam, hogy a posztkommunista közép-európai országok-melyek jelenleg az EU gyarmatai, rabszolgái- kiválnának az EU-ból és egy konföderációt alkotnának egységes gazdasággal, hadsereggel, iparral stb. Persze NEM KOMMUNISTA KORMÁNYZÁS LENNE. Ehhez persze egy rendszerváltás is kell az összes tagállamban.

2015. jan. 21. 19:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Más szóval Magyarország, Csehország, Lengyelország... Vagy még hozzávennéd "imádott" szomszédainkat, a románokat, szerbeket, szlovákokat?


Komolyan, inkább az EU.

2015. jan. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
55%

Hol lehet ehhez a varázsgombához hozzájutni amit a kérdező tol?


Vennék. :-)))))

2015. jan. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Egy ilyen konföderáció létrehozásához elengedhetetlen lenne egy ország, egy város ami a csomopontot képezi, mint Washington vagy Brüsszel. A posztkommunista térség összes tagállamára jellemző a nacionalista szemlélet, nem születne megegyezés, hogy melyik országot illeti meg a jog, hogy ott érjenek össze közép-Európa "ügyei". Az önkéntes alapú konföderácó alapfeltétele a demokratikus gondolkodás, amik 25 éve vannak jelen ezen országokban. Fiatal itt a demokrácia, a mult keserves emléke és küzdelemi szintén gátolják ezt az államalakulatot. Nem beszélve arról, hogy melyik szomszédos hatalomnak érdeke hogy itt kialakuljon egy viszonylag erős hatalmi struktúra. Európa közepe, ahova te ezt a konföderációt helyeznéd, két hatalmi érdekszférába tartozik, az EU/Atlani érdekek és Oroszország érdekeibe. Nagy pech, hogy mindkettő nem csak regionális hanem világhatalom is.
2015. jan. 21. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Igazatok van, b@sszunk rá és menjünk Amerikába! Itt már minden elveszett.
2015. jan. 21. 22:13
 5/13 A kérdező kommentje:
Egyébként épp az ilyen gondolatmenetek miatt tart itt Közép-Európa. Aki nem harcol a jobb életért megérdemli, hogy belefulldjon a sz@rba, amit mások zúdítanak ránk!
2015. jan. 21. 22:40
 6/13 A kérdező kommentje:
Egyébként Lengyelországra, Csehországra, Szlovéniára, Szlovákiára, Magyarországra és Romániára gondoltam.
2015. jan. 21. 22:42
 7/13 anonim ***** válasza:
82%

Én már eljátszottam ezzel a gondolattal. Persze tudom, hogy nincs aktuálpolitikai realitása, lényegében a fent már említett nacionalizmusok miatt. Holott az én véleményem az, hogy a megbékélés és az egymás felé fordulás mindenkinek kölcsönösen jót tenne, és fellendülne a gazdaság. Továbbá azt a nézetet is osztom, hogy Közép-Európának egy önálló politikai tényezőnek kéne lennie Nyugat és Oroszország között. 1919 óta mindig valamelyik fél politikai-katonai-gazdasági függése alatt van. Lényegében jelenleg is.


A Közép-Európai Konföderációt úgy képzelném el, hogy a csatlakozott államok felszámolnák a jelenlegi államhatáraikat, és helyette nemzetiségi alapon nemzeti tartományokat hoznának létre az etnikai határok mentén (tehát pl. lenne székely tartomány is, román tartomány, magyar, szlovák, cseh és lengyel (továbbá én az osztrákokat, a horvátokat, szlovénokat és a szerbeket is belevenném).


Az állam hasonló szisztéma szerint épülne fel mint az USA, de lenne pár különbség is. A nemzetiségi tartományok belpolitikai autonómiát élveznének (saját oktatásügy, egészségügy, közlekedésügy, kultúra stb.), természetesen a kisebbségi nemzetiségiek jogainak maximális tiszteletben tartása mellett.


Ezen felül lenne a szövetségi kormányzás, ami lényegében a külügyet, a hadügyet és az ezeket fedező pénzügyeket tartaná a kezében, valamint a közös rendészetet és közös oktatást is (ez utóbbiról később még szót ejtek). A főváros kérdését én nem tartom fontosnak, vagy legyen mindegyik minisztérium külön városban vagy jelöljünk ki egy jelentéktelen várost vagy egy szimbolikus várost, pl. Temesvárt, ami mindig is sok nemzetiség otthona volt.


A közös törvényhozás két kamarás lenne, az alsóházba mindegyik nemzetiségi tartomány delegálna követeket a lakosságának számarányának megfelelően, a felsőházba (szenátus) pedig mindegyik 2-2 képviselőt (ez ugyebár az USA-ból van).


A végrehajtás viszont nem egy elnök kezében lenne mint Washingtonban, vagyis igen, csak másképp. Ugyanis viták lennének abból, hogy melyik nemzetiség adja az elnököt... Ezért tehát a végrehajtás egy elnöki tanács kezében lenne, tehát nem 1 Barack Obama lenne, hanem egy elnöki tanács (kb. mint az OHB 1848-ban). Mindegyik tagállam delegálna egy elnököt, amit a tagállamokban közvetlenül választanak. A delegált elnökök egy elnöki testületet alkotnának, amelynek évenként mindig más lenne a "princepse". Vagyis lenne elnök, de évenként cserélődne, az elnöki tanácsnak mindig a következő tagja látná el. És ez a főelnök csak a többi elnök 3/4-nek az ellenjegyzésével csinálhatna valamit.


Ezenkívül létezne egy Alkotmánybíróság, amely csak a szövetségi ügyekben illetékes (tehát mindegyik nemzet a saját államában saját bíróságot tartana fent, saját jogrenddel).


A nemzetiségek területeinek határain természetesen nem lenne vám és szabad munkaerő-áramlás lenne.


Az állam hivatalos nyelve a német vagy az angol lenne vagy mindkettő.


Na és most jön a kedvencem, amit én találtam ki: a közös oktatásügy. A Föderáció közös hivatalaiba és hadseregébe ugyanis olyan emberek kellenek, akik nem elvakult magyarok vagy szlovákok vagy románok, hanem létezne egy ezeken felülálló szövetségi oktatási rendszer, aminek a célja a szövetségi hivatalokba és fegyveres erőbe képezni a diákokat, az állam hivatalos nyelvén. Ez egyfajta elitképzés lenne, közép és felsőfokon (magyarul lennének szövetségi középiskolák és szövetségi egyetemek). Viszont az szabály lenne, hogy magyar diák nem járhat a magyar állam területén lévő szövetségi iskolába, hanem kötelező lenne egy másik tagállamba átmenni, ahol a hivatalos nyelvben az adott tagállam nyelvét is el kell sajátítania. Pl. ha román területre megy, ott románul is meg kell tanulnia. Ugyanígy, ha egy román jön ide, akkor neki meg magyarul. De nem csak egymás nyelvét, hanem a kultúrájából is tanulni kéne (történelem, művészetek, irodalom stb.). Az órák zöme (matek stb.) viszont németül vagy angolul lenne, a hivatalos nyelven.

2015. jan. 22. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
60%

Amit egy Ferencjóska tart össze? :) Honnan szerzel hozzá Ferencjóskát?


Meg mi legyen a nyelv, a latin vagy mi?

2015. jan. 22. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
A leírtakban vannak jó dolgok, de az adott tartományban/régióban az adott nemzet nyelve lenne hivatalos, plusz az angol az egész ország területén. Oktatni minden diákot a saját anyanyelvén kell :)
2015. jan. 22. 09:48
 10/13 anonim ***** válasza:

#7


1. Jó, de a szövetség parlamentbe hogyan lehet majd a képviselőket delegálni? :) Jelenleg kétféle rendszer van:


USA: egy képlet a mandátumok számára tagállamonként, annyi mandátum ahány kerület, és csak a kerület győztes kerül be (így a többi pártot kiszorítják). Ugyanazok a pártok vannak tagállami és szövetségi szinten.


Egy Wyoming még lenyeli az 1 mandátumával Kalifornia 55 mandátumát, de két nemzetállam? Ha Románia és Lengyelország nem lenne benne, akkor a Fidesz lenne a többségben, ami bár nem alkothatna kormányt, mert az csak parlamentáris rendszerben van, de ő kezdeményezhetné a törvényeket. :-D


EU: egy képlet a parlament mandátumok számára, a hazai pártok versenyeznek érte országos pártlista arányában, és beállnak az európai pártkoalíciókba vagy függetlennek. Mivel itt "közösségi ügyről" van szó, "nem illik" nemzeti ügyeket rajta érvényesíteni.


Ezért az EU kitalálói gondolták, hogy a parlamentnek semmilyen hatóköre ne legyen a vétózáson kívül, hanem az ET által kinevezett bizottság, ahol minden nemzet kap egy biztosi állást.


2. Ha nem a tagállamok kormányát alakító pártból/koalícióból választanak elnököt az elnöki tanácsba, akkor az elég nagy krízist hozhat elő, mert akkor arra a szövetségi miniszterre szavazhat, akire akar. :) Vagy a szenátus kontrollálhatja az elnöki tanácsot a szövetségi miniszterek kinevezésében, mint az USA-ban?

2015. jan. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!