Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Ez lehet pl. garázdaság, vagy...

Ez lehet pl. garázdaság, vagy ebben a formában ez jogilag semmi?

Figyelt kérdés

Ma egy pasas a buszon szóban belém kötött, majd fizikailag fenyegetően közeledett felém, fölém tornyosult, elállta az utamat a kinyújtott karjával. Tulajdonképpen semmi fenyegetőt nem mondott, hogy megütne vagy hasonló. Bennem így is félelmet keltett, ha nem nálam hamarabb szállt volna le, akkor valószínűleg én nem mertem volna leszállni, nehogy utánam jöjjön.

Ez így ebben a formában számíthat garázdaság szabálysértésnek, vagy ez így jogilag semmi?



ápr. 20. 21:56
 1/6 anonim ***** válasza:
82%
Garázdaság, szabad mozgásodban akadályozott, félelmet keltő magatartás.
ápr. 20. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Kérdés, hogy mi mennyire bizonyítható. A normális az lenne, hogy ez szankcionálható legyen
ápr. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Hát #3 kösz, de ettől nem lettem okosabb, sőt. Úgy tűnik nekem, hogy neked nem erősséged az értő olvasás. Nem tudom pl., hogy miért emelted ki csupa nagybetűvel azt, hogy másokban. Másokban = az elkövetőn kívül másokban. Szóval nem az a garázdaság egyik feltétele, hogy a sértetten kívül másokban is riadalmat keltsen.
ápr. 21. 21:38
 4/6 anonim ***** válasza:

A garázdaság köznyugalom elleni bűncselekmény.

Azaz nem az számít, hogy számodra mennyire volt ez kellemetlen, hanem mennyire érezhették ezt más emberek köznyugalmat sértőnek, illetve erőszakosnak. Ilyenkor sem mindegy az, hogy okkal vagy ok nélkül történt, mert garázdaság tényállásába illeszkedő cselekmény nem büntethető, ha az jogellenes cselekmény elhárítása (pl. tolvaj erőszakosabb megfogása).


Szabálysértési alakzata (Szabs.)

125. Garázdaság

170. § Aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, szabálysértést követ el.


Bűncselekményi alakzata (Btk.)

Garázdaság

339. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Személy becsületsértés vagy könnyű testi sértés kísérlete miatt tehet bíróságon feljelentést, ezek magánvádasakat. Azaz ilyenben rendőrség nem nyomoz, ügyészség nem képvisel vádat, a sértettnek kell szolgáltatnia a bizonyítékokat bíróságnak az eljáráshoz, majd a tárgyaláson is (ha előtte békítés eredménytelen).

ápr. 22. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
26%

1. Ez semmi

2. Nem bizonyítható semmi

3. A rendőrséget ilyen ügyek nem érdeklik

ápr. 22. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azért ez a nem ,,bizonyítható" része a dolognak ma már nem igaz... mostanában már minden buszon van kamera, tehát bcs esetén a Volán vagy az adott busztársaság köteles a felvételt átadni a rendőrségnek.


Viszont a többi ellenérv igaz, ez nem bűncselekmény illetve a rendőrséget ilyen piti ügyek nem érdeklik.

ápr. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!