Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Mi a különbség a csendőr és a...

Mi a különbség a csendőr és a rendőr között?

Figyelt kérdés
Nézem a Giro-t innen jutott eszembe, a képeken néha szerintem nem rendőr autót látni hanem csendőr kocsit, úgy tudom olaszországba mindkettő van. Miért van mindkettő? Melyik van a másik felett, mikor hivnnak csendőrt vagy rendőrt? És még 1 kérdés, ha kell melyiknek van joga letartóztatni a másik testület tagját? (pl ha rendőr rossz útra tér a csendőrség fogja e el, vagy ha a csendőr lesz rosszfiu akkor a rendőr?) köszi
máj. 15. 14:21
1 2
 1/14 DK-s ***** válasza:
33%

Azt még nagyapámtól tudom, hogy a rendőr és a csendőr között nálunk az volt az alapvető különbség, hogy a csendőr először lőtt, utána kérdezett.


Ha a csendőrség vonult ki, menekült mindenki.

máj. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
90%

A rendfenttartó szervezetek felépítése országonként eltérő, valamikor Magyarországon is volt egyszerre csendőrség, és rendőrség, a csendőrséget 1945 után felszámolták.

A csendőrség katonai irányítás alatt álló szervezet volt, sok tekintetben függetlenebb a rendőrségnél.

A csendőrségnek a helyi államigazgatási szerveknek csak a legfelsőbb vezetői – szolgabíró, az alispán és a főispán –, illetve a m. kir. ügyészségek és bíróságok adhattak utasítást.

máj. 15. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
33%
Az egyik tud írni, a másik olvasni😂
máj. 15. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
75%

Röviden, a Napóleóni Franciaországból származik a zsandárság ami kifejezetten a rendfentartásra lett felállítva. Ezt vették át Európa szerte, így az Osztrákok is, majd ebből alakult a Monarchiában a Magyar Királyi Csendőrség. Ez Magyarországon elkülönült a városi rendőrségtől vagy a határőrségtől de a csendőrök is feltűntek a városokban vagy határokon is. Más szervezet, más egyenruha, más szabályok vonatkoztak rájuk.

Az I. És II. Világháborúban is nagy szerepet játszottak, többek között a délvidék megszállásában és a zsidók deportálásának és kiiktatásának szervezésében részt vettek, civilek elleni háborús bűnöket hajtottak végre, ezért a csendőrséget végleg felszámolták.

Ahol mai napig fentmaradt, ott már csak olyan szerepe van, mint itthon a polgárőrségnek, de ez akkoriban éppen ellentéte volt. A csendőr nem csak nagyobb tiszteletet váltott ki a polgárságtól, de félelem is körbelengte a jelenlétük, mivel túl nagy hatalom volt a kezükben. A betyárság felszámlálására indult, ami egészen odáig nőtte ki magát, hogy köztiszteletben álló, hatalommal rendelkező embereknek is rettegniük kellett a Csendőrségtől, ha vaj volt a fülük mögött. Mindez odáig jutott, hogy ártatlan embereket vegzáltak föleg zsidó vagy roma származású miatt politikai nyomásra.

máj. 15. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
21%
Akkor a csendet védték "Nyuvogóra tér az óra ütötte nyolcat móra" már nem lehetett az utcán tartózkodni, és zajongani.
máj. 15. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
21%
A csendőrség az olyan mint a Magyar Gárda. Felügyeli a rendet, fenntartja a közbiztonságot és üldözi a bűnt. A rendőrség az meg csak kiáll traffipaxozni és begyűjti a pénzt.
máj. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
1,2, 4es köszi
máj. 15. 15:49
 8/14 anonim ***** válasza:

"Ahol mai napig fentmaradt, ott már csak olyan szerepe van, mint itthon a polgárőrségnek, de ez akkoriban éppen ellentéte volt."

Ez a része a válaszodnak azért nem pontosan igaz. Vannak országok, ahol igenis komoly szerepe van a csendőrségnek, olyan, mint nálunk a Készenléti Rendőrségnek és/vagy a TEK-nek.

máj. 16. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Úgy tudom hogy francia vagy olaszországba majdnem komolyabb a szerepe mint a rendőrségnek? (de úgy tudom ahol a csendőrség erős ott is "erősebb" magasabb rangú a rendőr)
máj. 16. 09:40
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A csendőr katona, a csendőrség rendvédelmi feladatot ellátó katonai erő.

A rendőr civil hatósági személy, a rendőrség rendvédelmi szerv.


Demokráciák általában csak külső konfliktusokra alkalmaznak katonai erőt, belső rendfenntartásra csak rendvédelmi szervet.A katonai erők az ellenállást halálos erőszak alkalmazásával törik meg, a rendvédelmi szervek csak végső esetben alkalmaznak halálos erőszakot.


Ahol van csendőrség, ott ezek hatáskörébe tartozik a súlyosabb bűncselekmények üldözése, kiemelt objektumok védelme, azaz az olyan tevékenységek, ahol ellenállás megtörése jobban igényel fegyverhasználatot, halálos erőszakot.


Ami még különbség, hogy a katonának élete árán is végre kell hajtania a kapott parancsot, a rendőrnek csak életét kockáztatva is törekednie kell a végrehajtására.


Pl. Franciaországban a párizsi, marseille-i tűzoltóság is katonai erő, így az ottani tűzoltónak a kapott parancsot akkor is végre kell hajtania, ha ebbe elég nagy valószínűséggel belehal.

máj. 16. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!