Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Felhasználhatja-e bármilyen...

ConnectCare kérdése:

Felhasználhatja-e bármilyen szerv a későbbiekben pl. bíróságon a 112 segélyhívón (107,104,105-n) elmondottakat vagy a dolog "anonim" (vagyis megadom a nevem, hogy segítsem az intézkedést, de utólag emiatt nem kopogtathat a rendőrség)?

Figyelt kérdés
A közelmúltban kitört mellettem egy kocsmai verekedés. Egy srácot eléggé (szerintem akár életveszélyesen) megvertek, de ott úgy éreztem, hogy ha elővenném a telefonom és rendőrt (illetve ami nekem fontos volt, inkább mentőt) hívnék, én lennék a következő, aki kap. Az esetet ezért, a helyet azonnal elhagyva, hazafelé, kb. 10 perc múlva jelentettem. (addig az egyik érintett végig velem jött, nem tudtam lerázni). Ezután egyből hívtam a 112-t, de a rendőr közölte velem, h. ez segítségnyújtás elmulasztása szerinte. A többi ottlevő előtti bukást elkerülendő, a helyszínre vissza már nem mentem. Lehet ebből bajom?
2011. aug. 25. 14:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet bajod és felhasználhatják a felvételt, pl idéznek tanúként.

De tudnod kell, csak addig nem lehet bajod mig valaki rád nem mutat. Tehát ha valaki akinek rémlik az esemény vagy rosszindulatból rádmutat hogy igen ott volt és ő is ütött akkor már tényleg bajban vagy. Attól függetlenül hogy semmi közöd az ügyhöz és csak segiteni próbáltál.

Nagyon könnyü ám ilyen ügybe keveredni.

2011. aug. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ebből neked nem lesz bajod. Ha így történt valóban.


Segítségnyújtás elmulasztása - Az ilyen zsarukat különösen "imádom", mert úgy dobálóznak BTK - béli tényállásokkal, hogy lóf@szt se tudnak a körülményekről. Honnan veszi pl. hogy abban a helyzetben mi lett volna a tőled elvárható?


Tanúként hívhatnak ugyan, de elmondod amire emlékszel és ennyi.

Ha nem tettél többet és mást se, akkor itt véget is ér a dolog.

2011. aug. 25. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
56%

Aki nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült vagy olyan személynek akinek élete vagy testi épsége veszélyben van, vétséget követ el.


Bűntett, ha a sértet meghal és életét a segítségnyújtás megmenthette volna. A büntetés bűntett és öt évig terjedő szabadságvesztés is lehet, ha a veszélyhelyzetet az elkövető idézi elő, vagy ha a segítségnyújtásra egyébként is köteles. Ez arra is vonatkoztatható, aki a közlekedési szabályok alapján köteles a segítségnyújtásra.


A segítségnyújtás sérült vagy veszélyben lévő személy számára erkölcsi kötelezettség. Hazai büntetőjogunk 1948-ban a Csemegi-kódex III. novellájában elmulasztását büntetés kiszabásával fenyegette.


A jogi tárgy: az ember életének, testi épségének, egészségének védelméhez, fenntartásához fűződő társadalmi érdek. A passzív alany: az olyan sérült, vagy élet-vagy testi épségének veszélyhelyzetében lévő személy, aki segítségre szorul. A sérülés, vagy veszélyhelyzet keletkezése közömbös, előidézhető természeti erő, állati támadás, más ember támadása is, sőt a sérült személy saját magatartása miatt is kialakulhat.


A bűncselekmény megállapítása szempontjából alapvető annak a ténynek az eldöntése, hogy a sértett segítségnyújtásra szorul e vagy sem.


Elkövetési magatartás: a tőle elvárható segítség nem nyújtása. E delictum ún. tiszta mulasztásos bűncselekmény. A mulasztással, azaz a segítség nem nyújtással a bűncselekmény befejezett. Fontos tisztázni a tőle elvárhatóság kritériumait. Az elvárhatóságot egyedi esetre, személyre vonatkoztatva kell vizsgálni, ez egy szubjektív feltétel. Egy képzeletbeli értékskálán mozogva azonban megállapítható az elvárhatóság minimuma és maximuma.


Az állandósult bírói gyakorlat szerint a minimum az, hogy a segítségnyújtásra kötelezett személy álljon meg a sérült mellett, győződjön meg arról, hogy segítségre szorul e, ajánlja fel segítségét, vagy ha segíteni nem képes a megfelelő hatósági szerveket értesítse.


A tőle elvárhatóság felső határa, hogy senki sem kötelezhető olyan segítségnyújtásra, amellyel saját vagy mások életét, testi épségét veszélyeztetné.


Amennyiben a baleset helyszínén a sértett halála vagy állapotának súlyosbodása azért következik be, mert a segítségnyújtásra köteles nem a legmegfelelőbb módon nyújtott segítséget, ez nem róható a terhére. Az alany: a bűncselekmény elkövetője bárki lehet, aki képes az adott helyzetben a segítségnyújtásra. Mivel a jogalkotó az alapesetben tiszta mulasztásos delictumot fogalmaz meg, ennél fogva a társtettesség kizárt. Az alanyi oldal: a bűnösség szándékos.

2011. aug. 25. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
46%

Lehet bajod, és felhasználható ellened. Az oké, hogy nem álltál be verekedni, de mint bejelentő egy biztos távolságban megvárhattad volna a rendőrök kiérkezését.

Beidézhetnek a közeljövőben.

Eza tipikus esete annak, hogy valaki nincs tisztában a kötelességeivel, csak a jogaival.

2011. aug. 25. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 ZETAS ***** válasza:

A kérdezővel nem közölték, hogy biztos távolságban várja meg a kiérkező rendőröket.

..."tőle elvárható"...: tökéletes elég, amit tett. A végkimenetelen érdemben nem változtat, ha ott marad mire a rendőrök X idő múlva kimennek.


Kérdező! Ne idegesíts itt még jobban magad! Amit abban a helyzetben meg tudtál tenni, azt megtetted. Szobatudós rendőrök/jogászok stb. életidegen marhaságait ignoráld!


Remélem a tanulságot is levontad, hogy legközelebb mit csinálj! (vagy ne)

2011. aug. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Elfordítani a fejed a legegyszerűbb az biztos. Csak mi vagyunk ilyen hülyék, hogy ismeretlenül is bármikor segítünk, és saját életünket visszük a vásárra.

Te megtennéd-e értem ilyen fizetésért?

2011. aug. 25. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 ZETAS ***** válasza:

El ne kezd sajnáltatni magad 73%-os! Nem érdekel, hogy mit csinálsz és főleg mennyiért!! (semmi közöm amúgy se hozzá, mindenki azt hazudik, amit akar: hogy Ő abban a helyzetben x és y dolgot csinálta volna). A kérdező, amint módja volt rá hívta a rendőrséget és a t. rendőr rákezdte azt, amit te is most: egy zaklatott embernek jogszabályokat/jogi formulákat ismertetni. Tényleg ilyen elvont/naiv emberek "védik" a pórnépet? grat!


amit mondtam az továbbra is áll: nem kell kevergetni a k@kát, mert visszasülhet :(

2011. aug. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
46%

Elvont és naiv hm...

Tudod mit, legközelebb én is zaklatott leszek, és nem megyek ki a bejelentésre. Ha szerinted a zaklatottság vagy bármi lelki probléma felruház a törvénytelenségre, akkor nagyot tévedsz.

A rendőr felhívta a figyelmét arra, hogy ne menjen el a környékről, ennek ellenére hazament. A kérdező azt kérdezte, hogy lehet-e belőle baja, én erre válaszolva törvényi hivatkozással alátámasztva magyaráztam meg neki.

Nem kell a rizsa szöveg a rendőrök munkájáról, meg az ilyen, meg olyan emberekről.

Be fogják hívni kihallgatni, és kész.

2011. aug. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
De milyen hülyeség már ez,hogy ne menjen el egy ilyen helyszínről????Hol élünk?
2011. aug. 25. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 ZETAS ***** válasza:

"A rendőr felhívta a figyelmét arra"

A kérdező nem írta, hogy a rendőr megkérte volna, hogy menjen vissza. Adatait tudták (az se biztos, hogy megnézték a helyszínt később a rendőrök) Az természetes, hogy kihallgatják, ez tiszta sor.


Nem szapultam a rendőri munkát, de leírom akkor még1x: nem érdekel, hogy Te mit csinálsz és hogy állsz helyt az általad választott munkában (hivatásnak hívjátok), de akkor indulj ki abból, hogy nem mindenki oly tökély ember, mint te, hanem vannak olyanok, akik féltik a testi épségük és nem tudják megőrizni a hidegvérüket sem, továbbá nem ászarcok a jogban sem.

2011. aug. 25. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!