Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Igaz amit hallottam a magyar...

Igaz amit hallottam a magyar rendőrök lőfegyver használati jogáról? Ennyire túlszigorított az egész?

Figyelt kérdés
A magyar rendőr ha egy bűnöző kezében fegyvert lát, először fel kell szólítania hogy dobja el a fegyvert, aztán ha nem dobta el, szólnia kell a bűnözőnek, hogy éles lőfegyvere van és használni fogja ha nem engedelmeskedik azonnal és csak ezután lőhet a bűnözőre? Mire ezeket elmondja a rendőr, egy tárat simán beleereszt a bűnöző. Amerikában nem így megy, ott tekintélye van a rendőrnek, de a törvények is lehetővé teszik hogy a rendőrnek tekintélye lehessen. Állítólag itt még a figyelmeztető lövés előtt is szóban kell tájékoztatni hogy figyelmeztető lövést fog leadni a rendőr és csak azután lehet leadni figyelmeztető lövést. Ha nem ezt teszi, nagyon megbüntetik a rendőrt.
2019. jan. 16. 21:44
1 2
 11/15 Alex Fly ***** válasza:

@10: anno úgy oktatták, hogy ez a fegyverhasználat általános szabálya, ami mindenkire vonatkozik -persze a körülmények figyelembevételével.

Természetesen a felállított őr esetében is kimarad a 2. és 3. lépés...

2019. jan. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

rendőrségen voltam korábban, és ott a segítséghívás elmarad, 1994. évi XXXIV. tv. leírja vhol 50-60 szakasz körül, ha minden igaz. :)


És segítség még a kérdéshez: 54. szakasz (remélem jól emlékszem a számra), ahol leírja, h milyen esetekben használhat a rendőr fegyvert.

2019. jan. 18. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Tudtommal már nem kell figyelmeztető lövés. Ami mellesleg egy faxxság is.

Viszont felszólítás igen. Nyilván ha közvetlen életveszély vagy végszükség van és nincs erre lehetőség nem kell.

Viszont a rendőrök még mindig nem kapnak megfelelő lőkiképzést, és akkor sem tudnak egyeneset lőni ha akarnának.

Utána pedig a katonai ügyészség ízekre szedi a fegyverhasználatot.

Szóval..ez NEM Amerika. Ne hasonlítsd. És soha nem is lesz. Itt az igazgatásrendészeti faxxfejek miatt SOHA nem lesz az mint Amerikában.

2019. jan. 22. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

rendőrségi törvényből (rtv):


"56. § (1) A lőfegyverhasználatot a következő sorrendben meg kell előznie

a) felhívásnak, hogy a felhívott a rendőri intézkedésnek engedelmeskedjék;

b) más kényszerítő eszköz alkalmazásának;

c) figyelmeztetésnek, hogy lőfegyverhasználat következik;

d) figyelmeztető lövésnek.

(2) A lőfegyverhasználatot megelőző intézkedések részben vagy teljesen mellőzhetők, ha az eset összes körülményei folytán a megelőző intézkedésekre már

nincs idő, és a késedelem az intézkedés eredményességét, a rendőr vagy más személy életét, testi épségét közvetlenül veszélyezteti."

2019. jan. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Alex Fly ***** válasza:
Az általam írt és a jogszabálybam szereplő szöveg eltérésének az oka lehet az is, hogy a rtv 1994-es, én pedig 1990-ben vonultam be. Akkoriban elég sok jogszabály változott...
2019. jan. 22. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!