Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogszerű-e az éjszakai műszako...

Jogszerű-e az éjszakai műszakos munka megtagadása ha a munkáltató előre kijelenti hogy nem fizet éjszakai pótlékot?

Figyelt kérdés

A klubrádióban egy jogi műsorban az alábbi témát boncolgatták kíváncsi vagyok itt ki mit mond rá.

Egy cég 3 műszakban foglalkoztat, van éjszakai műszak is, amire ugye éjszakás pótlék járna.


De a cég anyagi okokra hivatkozva bejelenti hogy éjszakai pótlékot nem fog fizetni senkinek ami egyértelműen jogszerűtlen nem is kérdés, mert a pótlék jogszabályban is és szerződésben is rögzített.

Szóval a cég bejelenti, erre a dolgozók egy jó része egyszerűen visszadobja az éjszakás beosztást. Nem tagadja meg a munkát úgy általában, csak kijelenti hogy pótlék nélkül nem hajlandó éjszakára bejönni. Ossza be őket a cég nappalra oldja meg ahogy akarja hogy éjszaka ki fog melózni az kérdés, de ez legyen a cég gondja.


A cég fenyegetőzött de hamar leállt mert figyelmeztették őt a munkaszerződésre és az abban levő éjszakai pótlékra.


Most patthelyzet van, az emberek jó része nem jár be éjszaka beosztástól függetlenül, a cég meg „fontolgatja a megoldást” (magyarul nem csinál semmit)


A kérdés az annyi ami a jogi műsorban is volt: jogszerűtlen az éjszakás beosztás-megtagadás vagy nem?

A jogászok a műsorban megoldásra jutottak de nem egykönnyen. Szóval én a választ már tudom csak kíváncsi vagyok az itteniekre.


Ja és akit érdekel eü-s háttérszolgáltatásról van szó (takarítás)


2019. júl. 26. 13:06
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon kíváncsi vagyok, mire jutottak a műsorban a jogászok, én azt mondom, hogy a beosztásmegtagadás szerződésmódosításnak minősül, s a munkaszerződést a felek csak közös megegyezéssel módosíthatják, ha a munkáltató ebbe nem egyezik bele, akkor a szerződésmódosítás jogellenes. A munkavállalók többek közt úgy járhattak volna el jogszerűen, ha éjszaka is dolgoznak, s aztán bíróság előtt érvényesítik bérpótlékigényüket.
2019. júl. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

" én azt mondom, hogy a beosztásmegtagadás szerződésmódosításnak minősül, s a munkaszerződést a felek csak közös megegyezéssel módosíthatják“



Kielégítem a kíváncsiságodat.

Teljesen jól látod a jogászok is ezen a vonalon indultak el. Csakhogy a pótlék is szerződésbe foglalt, és annak oda nem adása (ill oda nem adása melletti elvárt éjszakáztatás) is szerződésmódosítás lenne (hiszem az a pótlék az jár) így a kérdés az volt melyik volt előbb.

A pótlék megtagadása vagy a pótlék megtagadása miatti éjszakázás megtagadása.

A történetből evidens melyik volt előbb, így a munkavállalók jogszerűen jártak el, míg a munkáltató az nem-mégpedig azért mert olyan hülye volt hogy ezer tanú előtt kijelentette hogy ő márpedig nem fizet majd pótlékot.


Ha nem jelentette volna előre ki csak simán némán nem fizeti ki az egy más szitu, de kijelentette.

Tanúk előtt.

2019. júl. 26. 14:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!