Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelező szavatosságot vállalo...

Kötelező szavatosságot vállalom az eladott használt autóra?

Figyelt kérdés
1 hónapja eladtam egy több mint 20 éves autót. Az ár kevesebb, mint 200e Ft volt. A vevővel közöltem minden általam tudomásul vett hibáját, de ezeket nem rögzítettük az adásvételi szerződésben. Most a vevő reklamál, mert állítólag az alváz és a váznyulványok erősen rozsdásak. Köteles vagyok ebben az esetben a szavatosság vállalására?

2019. okt. 27. 23:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
nem...ezek látható hibák, csak hát ugye meg kellett volna néznie. ha helyszínen nem nézte meg, az az ő baja...meg 20 éves autónál mire is számított...ne foglalkozz vele, valószínűleg nincs annyi felesleges pénze, hogy esetleg ha nem működsz együtt, akkor elmenjen egy ügyvédhez, aki aztán közli vele ugyanezt...:D
2019. okt. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Üdv. Ügyvéd vagyok. Valóban nem tartozol felelősséggel ebben az esetben. A hétköznapi embertől elvárható gondossággal történő megtekintés alkalmával ezek valóban kiszűrhető hibák. Semmiképpen sem felelsz értük!
2019. okt. 28. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
75%

Oh, hát ilyen gyorsan rozsdásodik, eszméletlen.. na, ha ügyes a vevő gyorsan kicserél minden fontos és drága alkatrészt, majd visszaviszi neked és mondja, hogy "tessó vegyed vissza me baj lesz" visszaveszed mert a jövő generációjától fél a polgár, aztán még kér sérelem díjat meg benzinköltséget meg kiszállási díjat, mégsem lehet ingyen menni egy magyarhoz, azt is kifizeteti..


Én fél év műszakival pöpec motorral leadtam ingyen a bontóba a kocsim.. nem adom el retkeknek.

2019. okt. 28. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
60%

Xard le nagy ívben.


Használt holmira, magánemberként, semmi kötelezettséged nincs.


Megnézhette volna? Igen.


Koptasd le, ne foglalkozz vele. Nem csaptad be, ő próbál lehúzni.

Semmire nem fog menni.

2019. okt. 28. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
58%

#4 vagyok:


Aki nem szeretné átbaxni saját magát, az odafigyel arra hogy mit vesz! Magának veszi!

2019. okt. 28. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
80%

#4, #3-nak:


Legközelebb MÉH-telepre vidd.

Kivonják neked a forgalomból, és még pénzt is kapsz!

2019. okt. 28. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Annyit még elfelejtettem, hogy a vásárló állítása szerint ezek a rozsdásodások el voltak fedve csiszolóvászonnal és alvázvédővel. Ezekről én nem tudok valószínűleg nekem is így adták el az autót. De vásárláskor az tény, hogy a vásárló nem nézett az autó alá.
2019. okt. 28. 09:52
 8/10 anonim ***** válasza:

"A vevővel közöltem minden általam tudomásul vett hibáját, de ezeket nem rögzítettük az adásvételi szerződésben."

MIÉRT NEM????

Igen, ha nincs bizonyítékod arra hogy márpedig a vevő tudott a hibákról akkor neked van vele dolgod. Nincs olyan hogy "szavatossági idő", nem te gyártottad azt az autót, hanem olyan van hogy ismert vagy rejtett hiba amivel eladtad.

Sajnos egyik barátunk belefutott hasonlóba, a "kedves vevő" mint később kiderült sportot űz az eladók lenyúlásából és hibára hivatkozva nem csak az autó árát követelte vissza, hanem még plusz pénzt is cserébe a kár miatt amit neki okoztak vele.

Legközelebb tételesen írj le a szerződésben vagy azon kívül, de a vevővel is aláíratva egy listát a hibákról és arról is hogy tudomásul veszi hogy egy 20 éves autónak alapból ramaty már az állapota.

De nyugodtan mondj nemet a panaszra, forduljon bírósághoz! Előtte viszont tegyél meg annyit hogy egy autószerelőt vagy más hozzáértő szakembert kérj meg arra hogy egy ugyanolyan autóról adjon véleményt milyen is 20 évesen általában (pár ezer Ft-ért meg tudod csináltatni vagy ha ismerős akkor egy üveg jó borért). És mutasd meg a vevődnek hogy ehhez képest mire panaszkodik. Ha perre megy akkor szakértőt kell majd szereznie amivel bizonyítania kell hogy az általad eladott 20 éves autónak az a hibája nem természetes állapota, csak ekkor tartozol te felelősséggel érte. Esetleg. Ha ő perel akkor neki kell bizonyítania az állítását.

2019. okt. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem el, hogy a 2. válaszoló tényleg ügyvéd lenne. Ha a többség rosszul is tudja, attól neki ismernie kellene a PTK-t.

A valóság az, hogy használt autó és egyéb használt cikk eladásakor is jár az 1 év kellékszavatosság. (A "kellék" szó ne zavarjon meg senkit, nem a kellékekre vonatkozik a szavatosság.)

A különbség annyi a kereskedéstől való vásárlással szemben, hogy ha magánszemélytől vásárolunk használt autót, akkor a szerződésben meg lehet állapodni úgy, hogy az eladó nem vállalja az 1 év kellékszavatosságot. De ehhez az kell, hogy ez le legyen írva a szerződésben. (Szóbeli megállapodás is érvényes, de ezt igen nehéz bizonyítani.)

Még azt kell tudni, hogy az 1 év alatt felmerülő hibák esetén a vevőnek kell bizonyítani, hogy az adott hiba fennállt a vásárlás pillanatában, és hogy ő ezt egy egyszerű átvizsgálással nem vehette észre. (Nagyobb szétbontásra nem kötelezhető.)

Hogy az eladó se tudhatott az adott hibáról, annak nincs jelentősége, az 1 év szavatosság akkor is vonatkozik rá.

A net tele van ilyen cikkekkel, hogy van-e garancia vagy szavatosság a magánszemélyek közötti adásvételnél. Lehet ezekből szemezgetni. Egy elég jó, innen, hogy "Két magánember közötti adásvétel":

[link]

És:

"A Polgári Törvénykönyv minden, fogyasztói forgalomban (vagyis kereskedőtől természetes személy által) megvásárolt termékkel kapcsolatban (függetlenül annak vételárától, új vagy használt voltától) szavatossági kötelezettséget ír elő. Új termék esetében két éves időtartamra; használt termékek esetében, továbbá nem fogyasztói szerződések esetén (magánszemély – magánszemélytől, kereskedő – kereskedőtől való vásárlása esetén) egy éves időszakra."

[link]

A vevő feltehetőleg nem fog pert indítani egy 200 E-ért vásárolt autó miatt.

2019. okt. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%

Igen, köteles vagy teljes körű szavatosságot vállalni egy 20 éves autóra. Írásba kell adnod, hogy a kasztni sosem fog korrodálni, a motor egyáltalán nem fogja enni az olajat, és a fékek is örök életűek lesznek. Te fizeted az átírást, az eredetiség vizsgálatot és a műszaki vizsgát. Továbbá neked kell az eladás után is tankolni, és a gumikat cseréltetni.

Ez így természetes..... ;)

2019. okt. 29. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!