Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Holtig tartó haszonélvezeti...

Holtig tartó haszonélvezeti jogától öngyilkossági kísérlete után megfosztható? 4 éves gyermeke talált rá. Az eset óta minden nap követeli a házba való bejutást, mi félünk tőle, mert agresszív, fenyegetőző.

Figyelt kérdés
Ha nem érkezünk időben, azzal - mármint halálával - megszűnt volna a haszonélvezeti joga. Ezek után is illeti őt az ingatlanban tartózkodás joga? Ha lehet, jogász segítségét várnám 1-2 mondatban.
2010. júl. 18. 12:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
ha nem nyújtotok segítséget, pedig megtehetitek, akkor ti vagytok büntethetőek több évre. Szerintem ide jogászok nem sűrűn járnak, de szerintem a haszonélvezeti jog ettől nem veszett el. miért akart meghalni?
2010. júl. 18. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Elromlott házasságán akart érzelmi zsarolással segíteni, ennek volt eszköze az öngyilkossági kísérlet. Én osztatlan közös telken élek vele együtt, amúgy az apósom. Tehetetlennek érzem magamat, bármikor megjelenik és hőbölög, én meg tűrök 6 hetes terhesként, nem tesz jót a közérzetemnek.
2010. júl. 18. 12:49
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezeti jogot élvező fél öngyilkossági kísérletével NEM veszti el e jogosultságát.


Ti követtek el szabálysértést, ha nem engeditek be a házba.


Az özvegyi jog korlátozása:

Ptk. 616. § (1) A házastárs haszonélvezetének korlátozását csak a leszármazók kérhetik.

(2) A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékű lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.


Az (1) bekezdés értelmében a haszonélvezeti jog korlátozását csak a leszármazók kérhetik.

Ha több leszármazó van, azok bármelyike kérheti a haszonélvezet korlátozását. Nem szükséges, hogy az összes leszármazó ilyen tartalmú kérelmet terjesszen elő. Ha nincs megállapodás, a korlátozás csak bírói úton érvényesíthető.

A haszonélvezeti jog korlátozásánál időbeli határt a Ptk. nem szab. Ez azt jelenti tehát, hogy amíg az özvegyi jog fennáll, a haszonélvezeti jog korlátozása bármikor kérhető.

A haszonélvezeti jog korlátozásának mértéke a házastárs szükségleteihez, megszokott környezetben tartásához igazodik.

2010. júl. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem fosztható meg.
2010. júl. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nektek nőknek mindig azon jár az eszetek hogyan milyen indokkal lehetne vkit kitúrni a lakásotokból ha már nincs szükségetek rá.
2010. júl. 18. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sajnos a kellemetlenkedő, sokszor késsel fenyegetőző ember addig marad, amíg akar. Majd ha vér folyt - akár az enyém- , akkor jöhet a rendőrség, aztán élvezheti a börtönből a haszonélvezetét :( Kár, sajnos nincs mit tenni. Még egyszer köszönöm, az események tudatának hiányában reagáló utolsó válaszolónak különösképpen :), jó kedvre derített határozottsága. :)))
2010. júl. 18. 18:27
 7/11 anonim ***** válasza:
Összekeversz két dolgot. A haszonélvezet az egyik, a késsel való fenyegetés egy egészen másik! Ha cirkuszol, fenyegőzik, akkor a rendőrségen igenis feljelentést tehetsz ellene.
2010. júl. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Igen, hát a helyzet az, hogy mivel nem az én közvetlen családom, én igazából nem tehetek semmit, csak tűrök és nézem, mi zajlik az én otthonomtól 2 méterre. A felesége kihívta már a rendőrséget, akik azt mondták a helyszínre érkezve: " az Úrnak haszonélvezete van, így őt eltávolítani nem tudják, viszont a gyereknek biztonságos környezetet kell biztosítani, különben a gyámügyet kell hívniuk" Így végül a tulajdonosnak kellett családtagjához menni a kicsivel, igaz, ennek már vagy 1 éve. Azóta próbálták rendbehozni a dolgokat, amikor az öreg iszik, akkor vannak a gondok. Jön, követel, mocskolódik és mindenkit vádol mindenkivel. Én csak attól tartok, hogy az öngyilkossági kísérlet fordulhat komoly szándékká is, akkor pedig már nem számít, kit ránt magával. Sajnos manapság egyre több ilyen esetről hallani, én pedig részese nem szeretnék lenni. Csak azért írtam ki a kérdést, mert úgy gondolkodtam, hogy tettével igazából ő már lemondott a haszonélvezetről, hiszen MEG AKART HALNI. De persze más az elmélet és a JOG. Köszönöm kedves segítségeteket, igyekszem higgadtan tűrni. :(
2010. júl. 19. 11:06
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem értem most se, miért gondolod, hogy megfosztotta volna önmagát bármilyen jogától.

Természetes, hogy a tulajdonosnak kellett mennie, hiszen ebben az esetben a tulajdonjoga SEMMIT se ér, még jó darabig sem, tehát akár ne is lenne tulajdonos, jobban járna. Abban a házban CSAK a haszonélvezőnek van joga tartózkodni.

Nem értem, téged miért zavar, a te házadba nem mehet be. Mármint ha a tiéd az a ház, ahol te élsz...

2010. júl. 22. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

08:56

Mert szeretné megszerezni a másik házat is. Ezért aztán mindenfélét összehord. Ismerem én az ilyent. Amikor elváltam a bíróságon az én feleségen is olyan dolgokat állított rólam, hogy én is csak a fülem hegyeztem hogy férjként mi mindent csinálhattam volna ami persze eszembe sem jutott. Becsületére legyen mondva hogy nem tudom hogy ő vagy az ügyvédnője találta-e ki a dolgokat.

2010. júl. 22. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!