Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tanulmányi szabadság órákra...

Tanulmányi szabadság órákra vizsgákra akkor is jár ha nincs tanulm szerződés nem a cég küldött egyetemre és saját elhatározásból járok?

Figyelt kérdés

Ezt találtam a neten mely megegyezik azzal amit anno még tanultam jogból erről a témáról.

Ld lejjebb. De ez a „régi" Mt és mi a helyzet az új Mt- vel?


Tehát összefoglalva: ha és (Msc) levelezős diplomás vagyok és órákra vizsgákra kéne járnom, mely részben (kis részben) ütközik a munkaidőmmel, akkor a cég köteles engem elengedni még akkor is, ha

- nincs tanulm szerződés

- nem a cég küldött a képzésre sőt nem is tudták hogy én ide felvételiztem

- és a képzésnek köze nincs ahhoz a területhez amin dolgozom

- (ebből kitalálható hogy ha végeztem ahogy lehet pattanok innen, de ezt nem kötöm senki orrára, de kitalálható...)


Mindezek fényében a cég köteles engem elengedni órára vizsgára? Fizetést nyilván nem kell adni a kieső időre, de nem teheti meg hogy azt mondja nem mehetek?

Tehát ha pl hétfő 10h van egy vizsga és a munkaidőm 9-17h, akkor evidens hogy délelőtt nem megyek be melózni. Erre bér nem jár az oké de nem tehetik meg hogy azt mondják nem mehetsz?



Jogszabály:

Mikor jár a tanulmányi szabadság?

[link]


A tanulmányok folytatásához szabadidő csak azt a munkavállalót illeti meg, aki iskolai rendszerű képzésben (általános, középiskola, egyetem, főiskola) vesz részt.


szabadidő mértékét a munkáltató az oktatási intézmény által kibocsátott, a kötelező iskolai foglalkozás és szakmai gyakorlat időtartamáról szóló igazolásnak megfelelően állapítja meg.


A vizsgára való felkészüléshez, valamint a diplomamunka elkészítéséhez szükéges szabadidőt a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelően köteles biztosítani.


A szabadidő nem fizetett, tehát ezekre a napokra a munkavállalót nem illeti meg díjazás.


A szabadidő biztosításának nem feltétele a tanulmányi szerződés, hiszen azt a munkáltató az Mt. rendelkezései szerint köteles biztosítani. (KIEMELNÉM)


2019. nov. 14. 11:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Az egész lényege, hogy arra ai időre neked jogod van FIZETÉS NÉLKÜLI szabadságot kérned és a munkaadódnak azt meg kell neked adnia.

Ezzel az a gond, hogy ha olyan a munkád aminél ez a hiányzásod akadályozza a megfelelő munkavégzést, vagyis pl. a szalag mellett dolgozva nem tudnak téged állandóan helyettesíteni vagy irodában a túl sok hiányzásod miatt nem tudod a munkádat időre elvégezni - akkor a következő hónapban már lehet hogy nem te leszel az akivel együtt akarnak dolgozni, vagyis elbocsátanak.

Tehát egyik oldalról neked jogod van ezekben az időkben iskolában lenned - de a cég erre nem ad fizetést és neki meg joga van másik munkavállalót keresnie helyetted.

Tehát ahelyett hogy azt néznéd meg mihez van jogod és mi a céged kötelessége, beszéld meg a főnököddel, hogy hogyan tudnátok megoldani a helyzetet. Pl. te előre megmondod hónapokkal korábban hogy mikor nem leszel bent - mintha beteg lennél, nekik ugyanaz, csak fizetni nem kell érte, - ők megoldják hogy ne legyen a hiányodból kára a cégnek abban az időben. Cserébe te meg garantálod, hogy a munkádat a többi időben maradéktalanul elvégzed, vagy hogy akár túlórában is szívesen bent maradsz ha máskor meg másnak a munkáját kell valahogy megoldani, mert más fog éppen hiányozni. Akkor is ha előző nap szólnak neked hogy másnap túlóráznod kell.

Tehát ha meg akarod tartani a munkádat akkor a főnöködnek mutasd is ezt meg és tegyél neki te gesztust, amiért neki megéri ez az egész. Mert hiába van jogod tanulni a munkaidőd helyett - ha utána nem lesz munkád nemsokára.

És bocsi, de ha én főnök lennék, akkor páros lábbal tenném ki azt aki előzetes egyeztetés nélkül csak úgy közli velem, hogy márpedig nem fog bejönni ekkor meg akkor mert iskolába kezdett járni - én meg köteles vagyok elengedni.

2019. nov. 14. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A válaszod INKORRKERT a kérdés meg okafogyott.

A cég a 2012es új MT óta semmiféle tan szabadságot nem köteles biztosítani de még fizetetlent se.


Így egyéni megegyezés kérdése ha enged megyek ha nem enged felmondok-és úgy megyek.

2019. nov. 14. 18:08
 3/5 A kérdező kommentje:

"Tehát ha meg akarod tartani a munkádat "



Nem feltétlenül és nem mindenáron. Ez csak egy szaros állás volt már ezelőtt 100 és lesz még ezután 100.

Az egyetem fontosabb mert annak révén szabadulok ki majdan örökre az ilyen mocsadék szar helyekről, mint ez is.

2019. nov. 14. 18:10
 4/5 anonim ***** válasza:

Értem. Szóval bedobtál egy kamu kérdést és most megjátszod az agyadat hogy te mindent jobban tudsz.

Egészségedre.

De azért elég szánalmas.

2019. nov. 14. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem kamu kérdés csak a jogi forumon felhívták a figyelmem hogy 12 óta új Mt van és amire én hivatkoztam az 7 éve nincs hatályban.


Még jó hogy nem rongyoltam be a főnökhöz asztalt csapkodni a régi 7 éve nem élő Mt miatt.

2019. nov. 15. 07:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!