Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Becsület sértés-e ha valaki...

Becsület sértés-e ha valaki ajánl nekem egy pénzbeli összeget cserébe szerződésben pedig aláírom hogy xy személlyel nem létesítek semmiféle kapcsolatot? (pl ha ezzel a személlyel amúgy járok)

Figyelt kérdés

tudom furcsa/érdekes példa de láttam egy spanyol vagy török szappan operának egy részletét és megfogott ez a szituáció

elvégre ez olyan hogy ő most megsért engem hogy a kapcsolatunk értéke mérhető pénzben... tudtommal vannak olyan dolgok amiknek nem lehet fizikai értéket szabni


ti szerintetek?



2019. nov. 29. 02:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
33%
A jogban nincs olyan, hogy szerintetek. A török, indiai, kínai stb szappanoperákkal meg az a baj, hogy keleten a becsületnek teljesen más értelmezése van, mint nyugaton. Jó oka van annak, hogy errefele kevesebb a becsületgyilkosság, mint arrafele. Itteni jogban a becsület kizárólag a társadalmi megítélésünket jelzi. Ha ez nem sérült, akkor se rágalmazás, se becsületsértés nem történt.
2019. nov. 29. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Ez zsarolás, nem becsület sértés
2019. nov. 29. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

első körben ez egy polgári peres ügy, hiszen szerződésszegésről van szó. az egy érdekes kérdés, hogy a magyar jogban egy ilyen szerződés egyáltalán megállja-e a helyét, de tegyük fel, hogy igen. ebben az esetben a szerződésnek nyilván része, hogy mi van akkor, ha nem tartod be és e szerint kell eljárni.


ennél több csak két esetben lehet belőle:

1. be tudják bizonyítani, hogy már a szerződés aláírásakor nem állt szándékodban betartani

2. a megszegésekor nem jelezted, hogy megszeged, illetve aktívan próbáltad leplezni a dolgot.


mindkét esetben a BTK csalás kategóriáját valósítod meg, ennek elbírálása meg alapvetően attól függ, hogy mennyi pénzről van szó. a dolog jellegéből adódóan ez nyilván nem kicsi összeg, úgyhogy komolyan megütheted érte a bokád.

2019. nov. 29. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Utolso félre értettél a kérdésben nem írom alá! A lényeg itt hogy a másik személy választást add ha aláírom azaz elhagyom azt a személyt akkor nekem ezért ő pénzt ad, az indok itt az hogy az a személy nem szeretné ha mi járnánk (most igy fogalmaztam meg hogy érthetőbb legyen)

És első semmi köze kelethez nem kell senkit sem megölni becsületsértésért az meg a + hogy magyar sem az a hu de fejlett nyugati ország Európának mi még mindig csak keleti országnak számítunk mint nyugatinak... az meg a masik hogy spanyolt is írtam mert ha jol emlékszem a spanyolbol indult ki ezek a szappanoperák (szoval mindegy hogy most török, kinai, koreai, indiai, mert az eredeti soanyolból merítették)

2019. nov. 29. 10:30
 5/13 A kérdező kommentje:
Az meg a másik hogy szabályozni akarná a mi szabad emberi jogunkat
2019. nov. 29. 10:33
 6/13 anonim ***** válasza:
Ez nem bűncselekmény, csak tesz egy ajánlatot.
2019. nov. 29. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Igen viszont elég rosszindulatú ajánlatot
2019. nov. 29. 11:08
 8/13 anonim ***** válasza:

elismerem, hogy nem egy kedves gesztus, de a becsületsértés a rágalmazás alapvetően arról szól, hogy valaki rólad mit mond valaki másnak. (van kivétel, de speciális eset)

az, hogy a szemedbe mondja, hogy szerinte te egy ordas nagy ősi mesterséget űző vagy (és ezt más nem hallja), az nem becsületsértés. (ha más is hallja, az lehet)

maga a szerződés tényleg valami ilyet sugall, de ez nagyon gyenge ahhoz, hogy megállja a helyét. ez inkább csak amolyan "örömlánynak teccik-e lenni-e" kérdés, amire te azzal válaszolsz, hogy aláírod vagy sem. :)

2019. nov. 29. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Sem büntető, sem polgári jogi relevanciája nincs a kérdésnek. Nem bűncselekmény fizetni valakinek azért, hogy ne járjon egy másik emberrel, így az erre irányuló ajánlat sem az. Az ajánlattétel lényegében egy kérdés, az illető arra kíváncsi, hogy elfogadod-e vagy sem. Semmiféle értékítéletet nem hordoz, nem állít rólad sem jót, sem rosszat, azaz nem alkalmas a becsületed csorbítására. Zsarolást szintén nem valósít meg, mivel nem helyez kilátásba semmiféle hátrányt, ha nem fogadod el. A tényállás a vesztegetéshez hasonlítható leginkább, de hát senkinek sem kötelessége mással járni, ezt mindenki maga dönti el, azaz nincs tiltott kötelezettségszegés, ha egyik ember szakít a másikkal.


Mindezt papírra vetni, szerződésbe foglalni és aláírni pedig azért nem releváns, mert a szerződés nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütközik, így semmis (Ptk. 6:96. §).

2019. nov. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Kevesebb Izajura tévét kellene nézni.
2019. nov. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!