Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szabálysértési eljárásban...

Szabálysértési eljárásban ugyanolyan mértékben megilleti a gyanúsítottat az ártatlanság vélelme?

Figyelt kérdés

Egyszerűen csak annyi az aggályom, hogy mivel a büntetések komolytalanabbak, a bizonyítás is esetleg komolytalanabb, és az ártatlanság vélelme kevésbé fontos.


Két élményt is tudok említeni:


Mikor 5 éves kis srác voltam, a bevásárlókocsi alsó, elszeparált részébe, titokban betettem egy üdítőt. Azt a szüleim nem vették észre, csak kint, tehát nem lett kifizetve. Ha tetten érték volna őket, meg sem hallgatták volna a vallomásukat, lopásért elítélték volna őket.


A másik eset, hogy egyik ismerősömet, aki felnőtt nő, bolti lopással rágalmazták, mert a bolt közepén kirúzsozta magát a saját rúzsával. 3 férfi biztonsági őr bekísérte őt egy terembe, ahol levetkőztették, megmotozták, konkrétan megtapizták az intim részeit, majd közölték vele, hogy akkor engedik el, ha azt vallja, hogy azt a rúzst ellopta. Végül ő megúszta, az őröket kirúgták. Viszont a kamera felvételt meghackelték, konkrétan egy kamerahibának álcázott cenzúrát raktak a felvételre, hogy a bolt ellen ne tudjon feljelentés tenni.


Csak arra akarok kilyukadni, hogy a gyakorlatban komolytalanabb-e az ártatlanság vélelme szabálysértési eljárások esetében, mint büntető eljárások alatt?



2019. dec. 29. 16:30
 1/2 anonim ***** válasza:
Nem komolytalanabb. A felsorolt példáknak pedig semmi köze az ártatlanság vélelméhez.
2019. dec. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Mivel az Alaptörvény deklarálja az ártatlanság vélelmét, értelemszerűen a szabálysértési eljárásban is érvényesülnie kell. De ami példákat hozol, az nem avval kapcsolatos. Az ártatlanság vélelme azt jelenti, hogy az eljáró hatóságok nem kezelhetik a terheltet előítéletesen, már eleve bűnözőként (bűnelkövető, egyszerű bűnismétlő, visszaeső, stb.), valamint pl. egy munkáltató a jogerős (!) elítélésig elviekben nem rúghat ki valakit pusztán azért, mert büntetőeljárás (vagy szabálysértési eljárás) van valakivel szemben folyamatban. Büntetőeljárásban nyilván ez az ügyészség esetében kicsit másképp érvényesül, ugyanakkor a kontradiktórius eljárásmenetben ezért van a terheltnek védője és a bíró ezért független a döntéshozatal során.
2020. jan. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!