Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelező a szelektív hulladékg...

Kötelező a szelektív hulladékgyűjtés?

Figyelt kérdés
Társasházban lakom, vannak kihelyezve szelektív gyűjtők. Azzal tisztában vagyok, hogy szelektív gyűjtőbe csak szelektív hulladék mehet, de mi a helyzet a kommunálissal? Kommunálisba mehet akár PET palack is vagy ha ki van helyezve neki külön gyűjtő, akkor törvényileg kötelező abba dobni?
2020. márc. 24. 17:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kötelező. Tolhatod a kommunálisba.
2020. márc. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kötelező, de ha már egyszer a társasházban szelektíven gyűjtik és a térre se kell lemenned a konténerhez, akkor szimpla bunkóság a kommunálisba dobni azt, ami újrahsznosítható lenne.
2020. márc. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem bent gyűjtik. A kommunális tároló az épület előtt van, a szelektív gyűjtők az utca végén. A közös képviselő szereti "elkapni" a lakókat, ha esetletleg egy darab műanyag van a szemetesben. Legutóbb kivett a gyűjtőből egy zsák szemetet, amiben volt egy palack, és az épület bejáratához rakta olyan felirattal, hogy "Az elkövetőről videó felvétel készült!".

Én igyekszem szelektíven gyűjteni, de sajnos kicsi a lakás, nem tudok mindent külön venni és tárolni.

2020. márc. 24. 17:52
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A "kötelező" elvileg szankcionálandó, azért kötelező. Ha nem tudják ezt végrehajtani, akkor dőreség volt kötelezőnek meghatározni.


A szelektív hulladékgyűjtés egy erősen ajánlott dolog mindenkinek a saját (de közvetlenül nem mérhető) érdekében. Ezért inkább azt mondanám, a szelektív gyűjtés feltételei ma Magyarországon részben adottak. Egyes helyeken és egyes témákban könnyebb, másokban nehezebb megtenni. Ezért csak úgy érdemes fogalmazni, hogy a szelektív gyűjtés mértéke és az adott emberi felelősség mértéke szoros korrelációban áll. De nem lineáris, mert ahol például durván (és ésszerűtlen) többletráfordítás szükséges az üveg elkülönítéshez, ott ez elsősorban lehetőség és nem kötelezőség kérdése.


A szelektív gyűjtés Magyarországon elég gyatra, de ez elsősorban a kormányzat feltételteremtési hiányosságán múlik. De éppen emiatt vannak, akik talán túlzottan igyekeznek ezt kikényszeríteni. Az is abnormális. Minden aránytalanság abnormális.

2020. márc. 24. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"kicsi a lakás, nem tudok mindent külön venni és tárolni"

Szóval a szelektív gyűjtéshez nagy lakás kell, kicsiben nem lehet? Ez nekem új. Nekem is kicsi a lakásom, mégis képes vagyok külön gyűjteni a külön gyűjtendőket. Esetleg nem hetente egyszer, hanem kétszer viszed le a szemeted és a probléma megoldódik?

2020. márc. 24. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem két kukám van. Egy kommunális, és egy szelektív, amiben együtt gyűjtöm az összes szelektív szemetet, és lent válogatom szét. Látod, nem is kell nagy hely ehhez, csak egy kis akarat.

Ja, és amit kevesen tesznek meg, kipréselem a PET palackból a levegőt, a tejes dobozt is úgy nyomom szét, így nem telik meg két doboztól sem az otthoni tartó, sem a ház szelektív gyűjtője. Az agyam kb. eldurran attól, hogy folyton megtöltik az emberek levegővel, így sosem elég.

2020. ápr. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A palackokat/dobozokat temészetesen én is szétnyomom.
2020. ápr. 3. 20:53
 8/8 anonim ***** válasza:
30 nm-es lakásban lakunk hárman a feleségemmel és a kislányommal, de azért két kisebb dobozka jut a papír-üveg és a műanyag-fém hulladéknak a csap alatt... Ne ez legyen a kifogás. Egyébként lényegesn kevesebbe kerülne a hulladék elszállítása, ha csökkenne a kommunális mennyisége azaz többen gyűjtenék szelektíven mivel a lerakás jóval több költséggel jár. SZóval azért a het 10-15 percért vedd a fáradságot szerintem.
2021. jan. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!