Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem hivatalból üldözendő bűncselekmény a számítógépek heckelése?

Figyelt kérdés

Már három otthoni számítógépemet tették tönkre a PC-ék belső rendszerét is romboló vírusokkal számomra ismeretlen heckerek. Ráadásul több esetben még a gépeimen általam írott és küldött szövegeimet is karaktergyilkos módon többször átírták, amiknek botrányos következményei lettek. Mindezért az évek során már háromszor tettem feljelentést az Országos Rendőr-Főkapitányság bűnügyi osztályán. Mind a három alkalommal pontosan meg is állapították, hogy kik és melyik számítógépről heckeltek. Csakhogy minden esetben azonnal hozzátették, hogy a magyar jogszabályok szerint ők nem jogosultak büntető eljárás indítására, mert a heckelésért egyelőre csak polgári peres úton vehetek elégtételt. Azt viszont egyszer sem indítottam. Először is azért, mert előre ki kell fizetni a bíróság részére a várható eljárásjogi költségek, valamint az én kártérítési igényem tíz százalékát. Másrészt azért sem indítottam peres eljárást, mert manapság általában olyan sok évig eltartanak a polgári peres eljárások, hogy talán meg sem érném azok végét.


Pedig szerintem jó lenne, ha a magyar törvényhozók példát vennének pl. az USA, vagy más országok joggyakorlatából ahol már sok év óta hivatalból üldözendő bűncselekménynek számít a heckelés. Vajon ki mit gondol erről Magyarországon?



2020. máj. 3. 15:30
 1/7 anonim válasza:
100%
Senki sem "heckelt" semmit.
2020. máj. 3. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

Törvény van legalább a '2000-es évek eleje óta arról, hogy tilos számítógépes rendszerbe illetéktelenül belépni, stb...

A körülményeket leírod? Mert ez igencsak érdekes...

Kinyomozzák, megállapítják "konkrétan ki csinált mit" aztán közlik: "nincs jogosultságunk eljárni"?

A nyomozást is törvénysértés alapján indították, nem? Ellenkező esetben (ha erre nem lenne törvény), már kezdetben azt mondták volna: "erre nincs jogszabály, nincs mi alapján egyáltalán nyomozni vagy eljárást megindítani"...

2020. máj. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
80%
Bárki jogászt megkeresel, az adott törvényt meg fogja mutatni neked, amiben le van írva, hogy ez bizony üldözendő.
2020. máj. 3. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
80%

Valamit nagyon félreérthettél abban amit a rendőrség megállapított, mert a heckelést büntetik és nem csak polgári peres eljárás során. A legutóbbi példa a valójában nem is hacker Telekomos "hacker" büntetése.

Valószínúleg egy szimpla vírust sikerült összeszedned valamelyik illegális oldalon és azzal fertőzted meg a gépedet háromszor is (amihez gratulálok így utólag is). Ez nem heckelés és ez ellen nem fog senki büntetőeljárást indítani.

2020. máj. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon is az, természetesen.

A leírtak viszont ebben a formában nagyon nem reálisak. Minden bizonnyal nem a gépedet hackelte meg valaki, hanem te szedtél össze valami vírust, mert olyan helyen jártál, ahol nem kellett volna.

2020. máj. 3. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A leírtak alapján valamiféle zsarolóvírus lehetett valószínűleg...

Nekem is volt hogy ismerős úgy adta elő a dolgot, hogy "emberek bementek az ő gépére" és "titkosították az összes fájlját"... Gondolom ő teljesen "vétlen a dologban" "nem nyitott meg semmi kéretlen levelet, annak mellékletét stb"...

2020. máj. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. Kis hazánkban is üldözött bűncselekmény a számítástechnikai rendszerbe való illetéktelen behatolás:

"Információs rendszer vagy adat megsértése


423. § (1) Aki információs rendszerbe az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve vagy azt megsértve bent marad, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Aki

a) az információs rendszer működését jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve akadályozza, vagy

b) információs rendszerben lévő adatot jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz,

bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

Forrás: 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről ( [link] )


Ez a régi BTK.-ban is benne volt:

"Számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény


300/C. § (1) Aki számítástechnikai rendszerbe a számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve, illetőleg azt megsértve bent marad, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Aki

a) számítástechnikai rendszerben tárolt, feldolgozott, kezelt vagy továbbított adatot jogosulatlanul megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz,

b) adat bevitelével, továbbításával, megváltoztatásával, törlésével, illetőleg egyéb művelet végzésével a számítástechnikai rendszer működését jogosulatlanul akadályozza,

vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

Forrás: 1978. évi IV. törvény ( [link] )


Ezt eredetileg 1994-ben iktatták be ( [link] ) - lásd a 22. §-t.


2. Pláne, hogy ezzel más bűncselekményeket is elkövetnek - például levéltitok megsértése (2012. évi C. törvény 224. §)


3. Ebből következőleg eléggé furcsa az egész eset, hogy miért "csak polgári peres úton vehet elégtételt" a kedves kérdező.

Milyen jogszabályokra hivatkoznak?

2020. máj. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!