Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szeretnék nevet változtatni,...

Szeretnék nevet változtatni, ez lehetséges?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Gyerekkoromban állandóan gúnyoltak a veetéknevem miatt. Ez addig fajult, míg beletörődtem és elfogadtam. Sajnos a vezetéknevetm rímel a keresnevemmel, és nekem ez nem tetszik. Sőt néha egyszerűen teljesen másnak gondolják és elírják mondjuk erre egy példa: Lakatos-Magyaros. Ennyire eltévesztik. Sőt nagyon ritka. Néha kétszer is ki kell ejtenem, hogy megértsék. Ennyit a vezetéknevemmel kapcsolatban. Keresztnevem se tetszik, mert a csodálatos egykori ófőm elrontotta. Úgy jegyete meg, hogy egy zűrös hírességre emékezett. Eddig megvoltam vele, de rájöttem, hogy nem akarom így leélni az életem ezel a névvel, mikor semmi jó nem származott belőle. Szüleim elégidősek már és nem sokáig lesznek velem, sőt akitől származik a vezetéknevem ő már rég nem él. Kérdésem lenne, hogy bármilyen nevet választhatok ami nekem tetszik és nem kötelező családit? Szintúgy ha a teljeset megakarom változtatni, mint vezeték és keresztnév? Kiválasztottam magamnak egy viszonylag ritka nevet, ami nem is tömegnév de nem túlegyedi. 23 éves vagyok. Leírnátok, hogy működik eljárás? Annyira megutáltam a nevem. Ismerőseim alig vannak, szóval nem lesz gond átíránytani őket az új névre :D. Lehetséges ez így?



2020. júl. 30. 02:37
 1/10 anonim ***** válasza:
63%

Bemész a helyi anyakönyvi hivatalba/anyakönyvvezetőhöz. Az illeték 10 000 Ft.

"A kérelemnek tartalmaznia kell:

a kérelmező személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét, továbbá családi állapotát, házasságkötésének helyét, idejét, lakóhelyét, értesítési címét, személyazonosságát és magyar állampolgárságát igazoló okiratának számát és érvényességi idejét;

amennyiben a kérelmező családi állapota házas, a névváltoztatással érintett házastársa személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;

a kérelmező kiskorú gyermeke(i) személyi adatait (születési családi és utónevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;

a kérelem indokolását;

nyilatkozatot arról, hogy a kérelmező - születési családi vagy utónevének megváltoztatását – korábbi eljárásban engedélyezték-e.

Születési név megváltoztatására irányuló kérelemben meg kell jelölni azt a családi, illetve utónevet, melyet a kérelmező új névként kíván viselni.


A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező, valamint azon személyek anyakönyvi kivonatát, akiknek anyakönyvi bejegyzését a névváltozás érinti.


A szülő családi nevének megváltozását a kiskorú gyermek születési anyakönyvi bejegyzésébe akkor is fel kell jegyezni, ha a szülő nem kérte a névváltoztatás hatályának a kiskorú gyermekre történő kiterjesztését vagy a gyermek nem a névváltoztatással érintett szülő születési családi nevét viseli. Ezért a kérelemben a kérelmezőnek a kiskorú gyermekei adatairól nyilatkoznia szükséges.


A név választásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy a névváltoztatás engedélyezése nem sértheti a kérelmező közvetlen környezetében élő személyek (kivételt képez, ha a kérelem az egyenes ági felmenő családi nevének felvételére irányul) névviseléshez való jogát. Ha a kérelem egy konkrét személy nevének a felvételére irányul (pl. nevelőszülő) az érintett személynek (pl. nevelőszülőnek) a névváltoztatásához hozzá kell járulnia, azaz a kérelmet alá kell írnia.


A névváltoztatás engedélyezésének feltétele a külföldön történt anyakönyvi események (születés és házasság, bejegyzett élettársi kapcsolat) hazai anyakönyvezése.


A születési név megváltoztatására irányuló kérelem illetéke 10 000 forint.


Az egy családhoz tartozó nagykorúak közös kérelme esetében az illetéket minden nagykorúnak külön-külön kell megfizetni.


A korábbi eljárásban már megváltoztatott név ismételt megváltoztatására irányuló kérelem illetéke 50 000 forint.


Az anyakönyvvezető a kérelmet 5 napon belül felterjeszti az elbírálásra illetékes anyakönyvi szervnek.


Ha a nagykorú ügyfél apjának vagy anyjának névváltoztatási eljárásban változott meg a születési neve, akkor a szülő névváltoztatásával járó adatváltozás átvezettetéséről az ügyfél erre irányuló kérelemére lehet intézkedni. Az eljárás illetékköteles, mértéke 3000 forint.


A névváltoztatásról az anyakönyvi szerv okiratot állít ki. Akinek a névváltoztatását engedélyezték, az új nevet az okirat kézhezvételétől jogosult és köteles viselni.


A névváltoztatási eljárásban fellebbezési lehetőség nincs. Akinek a jogát sérti a döntés, bírósághoz fordulhat keresettel."

2020. júl. 30. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
80%
A gyakorikérdésekre való regényírás helyett 1 szót kellett volna írnod a megfelelő helyre. [link]
2020. júl. 30. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
2-es köszi de nekem megfelel a regényírás is mert googleon mindent olvastam...és nemigazodok ki. 1-őnek köszönöm a részletes választ.
2020. júl. 30. 04:25
 4/10 anonim ***** válasza:
93%
Az első konkrétan bemásolta azt, ami a második linkjének elso talalata....
2020. júl. 30. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
95%
Hagyd, nem tudja, hogy hogyan kell a guglit használni, ezt már megszokhattad volna, hogy itt csak ilyenek kérdeznek.
2020. júl. 30. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
31%
Aki hosszan ír azt lepontozom.
2020. júl. 30. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%
A neved így is úgy is megmarad. Rengeteg helyen a születési nevedet is kérik, tehát sose fog eltűnni az életedből. Tök felesleges megváltoztatni.
2020. júl. 30. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7!


A születési név az ami ilyenkor megváltozik. Regen ezt hívták leánykori névnek, de mivel ma már a férj is felveheti a feleség nevét, így erre változtatták meg. Az eredeti neve sehol nem fog szerepelni

2020. júl. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
Az nem változik meg. Ha a születési nevet kell megadnod akkor azt kell megadnod ami akkor volt a névhez meg ami most van.
2020. júl. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem, nincs igazad 9. [link]
2020. júl. 30. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!