Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van köze a munkáltatómnak...

Van köze a munkáltatómnak ahhoz,hogy hol töltöm a szabadságom?

Figyelt kérdés

Az egyik kolléganőm fegyelmit kapott mert egy hete elhagyta az országot. Zöld jelzésű országba sem mehetek? Kaptam emailt amiben ez áll : [link]


Szóval nekem kötelező bejelentenem hova megyek és mikor?



2020. aug. 1. 13:34
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
38%
Illik bejelenteni jelen esetünkben, mert korona van.
2020. aug. 1. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
33%
Igen, mivel járványhelyzetben potenciális veszélyforrás is lehet egy külföldi út.
2020. aug. 1. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
82%

Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van? Nincs ilyen jogszabályi lehetőség szerintem. Esetleg nem egy átlagos munkahelyről van szó, hanem a ti szakmátokban plusz jogai vannak a munkáltatónak?


Az email, ami a képen látható, nem korlátozza a külföldre utazást, csak - a jogszabályokkal összhangban - a távolmaradást, karantént írja elő. Arra mondjuk nem tér ki, hogy ha már megvan a negatív teszt, akkor miért ne dolgozhatnál.


Jogilag még az első pont lehet esetleg problémás, mert nem biztos, hogy joga van ezt előírni a munkáltatónak, hogy az egészségi állapotodról tájékoztasd. De a jelen helyzetben teljesen logikus, szóval ezen nem akadékoskodnék.

2020. aug. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
A kolléganő nyugodtan forduljon a munkaügyi bírósághoz, ez egy szépen nyerhető per
2020. aug. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
0%

"Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van?"

Gyanítom mert nem tájékoztatta róla a munkáltatót.

2020. aug. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

""Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van?"


Gyanítom mert nem tájékoztatta róla a munkáltatót."


És hol van az előírva, hogy a szabadságra vonatkozó terveimről tájékoztatnom kell? Abban sem vagyok biztos, hogy jogilag kötelezhet erre, de a belinkelt emailben sem volt erről szó.

2020. aug. 1. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 belapus ***** válasza:
40%

Nem ismertek a pontos részletek, de a járványveszélyes helyzetre való tekintettel a munkáltató előírhatja ( nálunk például így történt ), hogy a külföldre utazást előzetesen be kell jelentenie a munkavállalónak.

Nem föltétlen azért, hogy megtiltsák, hanem azért, hogy egy esetlegesen bekövetkező - a hazautazást korlátozó - kormányintézkedés hatásaival számolni tudjanak.

2020. aug. 1. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
82%

Semmi köze a munkáltatónak ahhoz, hogy ki hova utazik, hol tölti a szabadságát és az emailben se volt semmi olyan, hogy be kellene jelenteni. Annyit ír, hogy utazáskor, rendezvényeken részvételkor figyelembe kell venni a korlátozásokat, de a munkáltatónak se nem kötelessége se nem joga ennek ellenőrzése. Azaz még akkor se kaphatna fegyelmit senki ha nem tartja be a 14 napos karantént, nem a munnkáltató, hanem a rendőrség/bíróság dolga a jogszabály/törvény sértések elbíráslása.

A kolléganőnek én is munkaügyi bíróságot ajánlanék, tuti nyerés.

2020. aug. 1. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
0%

"Semmi köze a munkáltatónak ahhoz, hogy ki hova utazik"

Hogyne lenne? Mivel a munkahelyet is érintheti a dolog adott esetben. Az egyetlen kitétel, hogy a GDPR követelményei szerint kell az adatokat kezelni, és a járványhelyzet végeztével törölni azokat.

[link]

Járványhelyet van, ilyen körülmények között esélytelen hogy pert nyerjen a kolléganő, hisz teljesen jogos a munkáltató információkérése külföldi utazásról.

2020. aug. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Akkor ezek szerint ha valaki covid-időszak előtt/után Indiába vagy más fertőző betegségekben "gazdag" országba utazott/-ik amikor nincs járvány, akkor köteles lenne bejelenteni a munkáltatónak? És mi a "járvány szempontjából veszélyeztetett" régió? Ezt ki dönti el, a munkáltató? Ha neki a sárga ország is veszélyezetett vagy a zöld, akkor az? Egyébként a linkelt emailben nincs szó arról, hogy be kellene jelenteni.

És ha bejelenti, akkor mi van? A munkáltató nem mondhatja neki, hogy nem utazhat oda. Ha meg a fertőzéstől fél, akkor arra van a karantén, amit a magyar jogszabályok írnak elő és nem a munkáltató és a munkáltató nem kérheti számon, max. jelentheti a rendőrségen ha a munkavállaló nem tartja be.

2020. aug. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!