Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy bedrogozott őrült egy...

Ha egy bedrogozott őrült egy autó mellé rohan és toporzékolva üvölti a vezetőnek, hogy "szálljál ki a kocsiból, szétverlek", akkor a vezető jogos védelmi helyzetben van-e?

Figyelt kérdés

Megtörtént, 3 napja láttam. Rohangáló, beszámíthatatlan alak, feltehetően kokain vagy speed hatása alatt, a kocsisor közé rohant, és kiválasztott egy "áldozatot", akit úgy fenyegetett, hogy én ilyet még nem hallottam és nem láttam. (nem írhatom le, amiket üvöltött) Pedig én vendéglátós voltam, láttam már erőszakot számtalanszor. Ez más volt. Az egész utcában mindenki komoly szinten megriadt. Én voltam a legközelebbi járókelő, kb 5 méterre. 3 másodperc alatt, nagyon határozottan rájöttem, hogy ha én ülnék a kocsiban, kiugranék, és megpróbálnám a lehető leggyorsabban megölni. Pedig nem vagyok erőszakos, sem bűncselekményt sem szabálysértést nem követtem még el, soha. (De gyerekkoromban nagyon sokszor vert, fenyített és kényszerített engem egy csoport.)

A söfőrnek szerencséje volt, mert elindult a kocsisor, és távozott autóval.

Mindez persze rendkívül gyorsan történt, nincs itt semmiféle "átgondolási lehetőség", az ég világon senki nem gondol át itt semmit. Mármint, én azóta gondolkodom a jogi helyzeten, az 3 nap, ott 3 másodperc volt.


Egy kommentben már felhoztam ezt a témát itt, megkérdeztem, hogy ez mi. Volt aki szerint ez kölcsönös és egyidejű támadás mert kiszáll az illető. Ha ez tényleg az, és nem jogos védelem, akkor szerintem elhúzok ebből az országból.



2020. aug. 31. 03:17
 1/6 anonim ***** válasza:
28%
ha fennáll a jogos önvédelem helyzete, azt is figyelmen kívül hagyja a magyar bíróság. Itt egyszerűen nem védheted meg magad és ezt tudatni is akarják a néppel.
2020. aug. 31. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen: nem nyitja ki az ajtót és nem húzza la az ablakot.

Már meg is védte magát.

2020. aug. 31. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Betörte a kocsi ablakát? Vagy kinyitotta az ajtaját az őrjöngő illető? Mert ha nem, akkor biztonságban volt a kocsiban ülő személy. Pont annyira lett volna önvédelem kiszállnia és nekiesnie az illetőnek, mintha ugató kutyához mászna át valaki a kerítésen, a kerítés túloldaláról.
2020. aug. 31. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Mi ellen is kellett megvédenie magát az autósnak? Még több kiabálástól?


Más lenne a helyzet ha pl. feltépte volna a kocsiját, betöri az ablakát, stb... De az, hogy a kocsi mellett állva kiabál valaki arra nem reagálhatsz úgy, hogy kiszállsz és megölöd...


ps.: A kokainnak nem ilyen hatása van, csak szólok.

2020. aug. 31. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"nagyon határozottan rájöttem, hogy ha én ülnék a kocsiban, kiugranék, és megpróbálnám a lehető leggyorsabban megölni. Pedig nem vagyok erőszakos"

Egyik mondatoddal meghazudtolod a másikat. Egy nem agresszív embernek eszébe nem jutna megölni bárkit, mert az üvöltözik.

Amúgy nincs ebben semmi megfejthetetlen. Te eleve védett helyzetben vagy, egy kocsiban ülsz. Ha egyszer nem ő támad meg nem tépi fel az ajtót, nem esik neki a kocsiablaknak, hanem te szállsz ki az autóból hogy megöld, az a világon mindenhol azt jelenti hogy te vagy a támadó.

2020. aug. 31. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Na ha csak ez lenne az oka semmiképp ne húzz el az országból, mert etekintetben szerintem egy alkotmánybírósági felülvizsgálatot is megérne, annyira engedékeny a magyar büntetőjogi szabályozás a jogos védelem tekintetében. Máshol pl. kell a szükségesség mellett arányosság is, tehát csak annyira támadhatok vissza amennyire engem támadnak, nálunk csak szükségesség feltétel, tehát ha valaki csak testi sértéssel pakolja meg a csöpp testemet, de én ezt a testi sértést csak úgy tudom elhárítani hogy lelövöm, akkor ekkor is megölhetem, nem kell reális veszélye legyen annak hogy megöl, tehát nem kell arányosnak a védelemnek lenni. Sőt vannak olyan esetkörök, amilyek esetére a btk. úgy rendeli, hogy ha az a körülmény fennáll, akkor eleve úgy kell tekinteni hogy az élet kioltására irányul a támadás. Ilyen ha személy ellen, vagy lakásba behatolva éjjel fegyveresen felfegyverkezve csoportosan történik. Tehát ha éjfélkor valaki megtámad az utcán, legyen az egy jólszituált fehér ember, aki csak azért ragaszt neked fel egy sallert mert perverz ajánlatot tettél a barátnőjének mondjuk, akkor is megölheted a szerencsétlent mert itt szükségességi mérlegelés sincs, de ha nappal valaki betör a lakásodba egyből megfojthatod, azért ez egy nagyon tágra szabott jogos védelem szerintem túl tágra és merevre is. Sőt hát ugye azt is megfogalmazza a btk. a vonatkozó általánosrészi szakaszban, hogy a jogtalan támadás elől nem köteles senki kitérni, tehát nem kell elfutni megpróbálj sem, egyből üthetsz, ill. a mendhető ijedtség vagy felindulás miatt ha léped túl a szükséges mértéket, tehát megtámadnak és te teljesen fölöslegesen a földön fekfőt hatástalanítási szándékkal halálra vered, akkor is azt fogja mondani a bíró, hogy jó hát megijedt (nyilván itt mérlegelés van). Sőt ha az emlékezetem nem csal, úgy tanultuk, hogy a bírói gyakorlatban kialakult a megelőző csapás jogintézménye is, tehát ha valaki nem támadott meg, de minden jel erre mutat akkor nem kell kivárd, hanem leplenyózod te előbb. Ennyiben vitatnám is az előttem szólók magabiztosságának alapját, mert rá lehet húzni ha nagyon akarom, hogy meleőző csapás és menthető okbóli ijedtségből túllépése a szükséges mértéknek. Összességében azért na... szerintem itt azért egy AB határozat eléggé szükséges volna, de ők tudják.
2022. márc. 25. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!