Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megtagadhatja-e a munkáltató...

Megtagadhatja-e a munkáltató az állomány nélküli szabadságot?

Figyelt kérdés
A munkáltatóm kötelez, hogy kivegyem ebben a hónapban a fennmaradó szabadnapjaimat. Nekem el kell utaznom év végéig külföldre személyesen kötelező, hivatalos okmánymegújítások miatt, ha nem akkor megbüntethetnek. Mondtam, hogy én szeretném megvárni amíg picit enyhülnek a szabályok a karanténnal. Azt mondták nem lehet úgysem mehetek már sehova külföldre idén, és ki kell vegyem a szabadságom. Mondom semmi baj, akkor állomány nélkülire megyek karantén ideje alatt. Ha elrendelik nálam a kötelező karantént akkor a munkáltató köteles kiadni a fizetetlen szabadságot nem? Illetve, kérhetek-e felmentést karantén alól mondjuk a rendőr főkapitánytól ilyen esetben, és mennyi esély van a megítéléshez?

2020. szept. 8. 09:25
 1/4 anonim ***** válasza:
60%

A fene se tudja, mit értesz azon, hogy "állomány nélküli szabadság" mert ilyet a magyar jog nem ismer.


A munkáltatód rendelkezik a szabadságod 70%-ával, te a maradék 30%-kal ha azt a 30%-ot már ellőtted akkor a munkáltatód kivetetheti veled a maradékot, de ha pl még egyáltalán nem voltál szabin az idén, akkor nem.


"Ha a munkáltató a koronavírus-járvány miatt csökkenteni, vagy szüneteltetni kénytelen a tevékenységét, úgy a kieső időszakra az éves szabadságot csak akkor tudja kiadni a munkavállaló részére, ha ebben közösen megállapodnak. Természetesen a munkavállalónak meg van az a lehetősége, hogy ezt nem fogadja el, ezért ha ilyen közös megállapodás nem születik, úgy az általános szabályok érvényesülnek.


Az általános szabályok szerint a munkáltató által kiadott szabadság úgy adható ki, hogy azt a munkáltató a szabadság kiadását 15 nappal korábban jelzi a munkavállaló részére (jogszabályi hivatkozás: a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény /Mt./ 122. § (4).


Ebben a kérdésben a 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet sem változtatott, hiszen a korábbi szabályozás szerint is eltérhettek a felek közös megegyezéssel."

2020. szept. 8. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy nem a kérdésre adtad a választ. Azzal a jogszabállyal éns is tisztában vagyok, csak próbáld meg elmagyarázni azt egy állami mamutcégnek. Munkaszerződésben így szerepel a fizetetlen szabadság. A szabadnapjaim 75%-t már kivettem és a maradék 25%-t kell kivegyem. Amúgy meg tavaly le kellett adni a papírt (ugye amikor még ez a pandémia dolog nem volt), hogy idén mikor mennék szabadságra. Nálunk így kell "rendelkezni" a szabadsággal. A legszebb az, hogy azt bármikor felülírja a munkaügy, ha fentről azt mondják, hogy májusig ki kell vedd a 75%-t a napjaidnak.
2020. szept. 8. 09:39
 3/4 anonim ***** válasza:
59%

Ha kivetted a szabadságaid akkor a munkáltatód jogszerűen veteti ki veled a hátralévő napjaid az, hogy neked külföldre kell menni az egyéni szoc probléma, nem köteles figyelembe venni.


Nem, nem fogsz felmentést kapni a határzár alól.

2020. szept. 8. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nincs határzár. Rajka kifelé tiszta befelé sor, Hegyes tiszta.
2020. szept. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!