Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a bank elviszi a hàzat...

Ha a bank elviszi a hàzat tartozàs miatt, a haszonèlvező perelheti az adòst?

Figyelt kérdés
Adott egy csalàdi hàz,aminek egy rèszèt àrverezik,de haszonèlvező ès tàrstulajdonosok miatt nem hiszem hogy sikeres lesz,akàrhànyszor is ìrjàk ki.Gondolom vègső esetben a bank el fogja vinni a hàzat,akkor viszont mindenkinek menni kell. De a haszonèlvező ès esetleg a tulajdonosok ebben az esetben perelhetik az adòst?Az adòs nem dolgozik,fizetèst nem tudjàk tilatni,màs èrtèke ès tulajdona nincs.Ilyen esetben akàr nyugdìj 50%-àt is tilthatjàk?Tudja valaki mennyi idő mire ide kerül az àrverès? Eddig csak 1 volt kiìrva, persze sikertelen.

#Ingatlanvègrehajtàs #Haszonèlvezet #Beperelès
2020. dec. 16. 09:42
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A haszonélvezeti jog ilyen esetben is megmarad, teljesen mindegy, ki a tulajdonos, az eredeti valaki vagy a "bank"!
2020. dec. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak az egyik társtulajdonos az adós, akkor a bank csak a társtulajdonos részét adhatja el, mint társtulajdon és nem viheti el az egész házat, hacsak a többi tulajdonos alá nem írta hogy lehet.


Tehát a bank csak a társtulajdonjogot adhatja el valakinek ami bizony nehéz lesz.


Ha a bank vinni akarja az egész házat, ügyvédhez kell fordulni!

2020. dec. 16. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A tàrstulajdonosok felől viheti a bank a hàzat, pènzt akarnak, ahogy a haszonèlvező is pènzt akar, a hàzban igazàbòl az adòson kìvül senki nem akar maradni. Ès az adòs nagyon is jòl elvan azzal, hogy ùgysem tudjàk elàrverezni, mert senkinek nem kell 1/3 rèsz. Szerinte mèg hosszù èvekig nyugodtan lakhat ott ès halmozhatja az adòssàgàt tovàbb.
2020. dec. 16. 10:19
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Na igen, de ha a bank szervezi majd meg az árverést akkor annyit tesz majd zsebre a szervezésért amennyit ő gondol...


Lehet hogy jobb taktika tartani a házat amíg a bank értékesíti a tulajdonrészét és aztán egyezkedni az eladásról.


De mondom ilyenkor erősen javasolt az ügyvéd mert ne legyenek illúzióid: a banknak van ügyvédje aki ismeri az összes kiskaput és úgy fog átb...ni titeket ahogy akar.

2020. dec. 16. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdező

A haszonélvezetet meg lehet váltani pénzzel és egyezséget is lehet kötni a többi tulajdonossal. Ha a bank meg akarja szerezni a házat akkor fizet érte a többieknek és ennyi.

A kérdés az, hogy a banknak ez megéri-e vagy sem. Ha az egyik tulajdonos adóssága miatt akár árverezéssel, akár máshogyan a tulajdoni része átszáll másra, az csupán a tulajdonosban okoz változást, ahogy előttem már írták. A haszonélvezethez semmi köze. Ha a haszonélvező nem akar lemondania haszonélvezeti jogáért, azt sem akarja, hogy pénzért megvegyék tőle, azaz megváltsák, akkor tök mindegy ki a tulajdonosa a lakásnak, akkor is ő döntheti el hogy ki lakjon benne. A haszonélvezet ilyen szempontból erősebb jog a tulajdonos jogánál.

Az adós csak akkor maradhat a lakásban ha a haszonélvező ezt neki megengedi - már ha az egész ingatlanra van haszonélvezeti joga. Vagyis akár most is kirakhatná a haszonélvező a tulajdonost (az adóst) a lakásból, még úgy is hogy az 1/3 része az övé. Tehát ha az adós akar csak benne maradni és a többi tulajdonos is el akarja adni, a bank is, a haszonélvező is, akkor semmi akadálya. A másik két tulajdonos vegye meg az 1/3 részt vagy adják el a magukét a banknak és a haszonélvező is kínálja fel a haszonélvezeti jogát! Vagy keressenek közösen egy vevőt a házra - eladhatják akkor is ha amúgy árverezés alatt van az 1/3 résznyi tulajdonrésze. Ha találnak egy vevőt, akkor az adóst is rávehetik az eladásra, az eladási árból kiválthatják a haszonélvezőt, a maradékot 3 felé osztva az adós kifizetheti belőle a tartozását. De van sok más megoldás is.

2020. dec. 16. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha mindenki el akarja adni a házat, csak a benne lakó nem, aki ráadásul eladósodott a bank felé, akkor az is egy megoldás, ha a többi tulajdonos, a haszonélvező támogatásával, "közös tulajdon megszüntetése" iránti pert indít a bent lakóval szemben. Mivel hogy ő nem kényszeríthet senkit arra, hogy a pénzét egy olyan házba fektetve tartsa, amiben nem lakik. És akkor bíróság fogja kötelezni az illetőt, hogy eladja a részét.

Nem tudom, mennyire reális a következő lehetőség, de talán érdemes lenne kikérni a bank véleményét, hogy "szponzorálnák"-e a pert, ingyenes ügyvédi segítséggel. Elő kell nekik adni, hogy így nem fognak a pénzükhöz jutni, mert egyharmad házat senki nem vesz, hacsak nem tizedáron, de ha a perben részt vesznek egy ingyenes ügyvéddel, akkor meg fogják kapni a ház értékének harmadát. Amiből legfeljebb a haszonélvező része jön le, ha arra a részre is szól a haszonélvezete. Egy ilyen ügyletre vevő is jobban kerülne szerintem, mint egy még zavarosabb históriában, ahol a bank meg több magánszemély együtt árul egy házat.

2020. dec. 16. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Haszonèlvező 5 milliòèrt lemondana, csak az adòs nem tudja(ès nem is akar annyit fizetni), a hàzat àruljàk több helyen is hirdetve van, irreàlisan magas (50 milliò) összegèrt,ìgy ez sajnos nem opciò. Az adòs 1/3 rèszèt se veszik meg a màsik 2 tulaj, mert neki 30 milliò minimum kell. Szòval ha a rèszt àrverezik 10 milliòèrt, abbòl nagyjàbòl 3 milliò a tartozàs plusz a kamatok meg a vègrehajtàsok dìja, a haszonèlvező lemond 5 milliòèrt az màr nagyjàbòl 8 milliò, akkor nincs màs, mint kivàrni hogy mèg kamatozzanak a dolgok 2 milliòt ès akkor a bank elviheti ùgy a hàzat hogy a haszonèlvező akkor nem sèrül, ès az adòs nem kap semmit?
2020. dec. 16. 21:13
 8/8 anonim ***** válasza:

#7 Ez nem így működik. nem kell hogy az a dósság elérje a remélt árat. Ha árverezésnél tart már a dolog, az azt jelenti, hogy a tartozásért cserébe a bank már nem csak megindította az eljárást a behajtásra, hanem konkrétan jóvá is lett hagyva, vagyis elárverezhetik. Ez már az a pont, hogy a bank viheti a tulajdont - ami ebben az esetben az 1/3 rész.

Ahogy írtuk már mindez a haszonélvezetet, a haszonélvezőt nem érinti. Számára az a legjobb ha vagy most megváltják a haszonélvezetét annyiért amennyiért ő akarja, vagy ha új tulajdonosa lesz az ingatlannak, aki hajlandó megfizetni neki amit kér, különben nem megy semmire az ingatlannal.

Az adósnak el kellene magyarázni, hogy ő semmiképpen nem maradhat majd az ingatlanban, csak elveszti azt a kevés pénzét is ami még lehetne belőle ha eladnák. Egyben ez egészet. Ha nem egy irodakomplexum vagy egy nagy raktár az ingatlan, akkor semmire nem megy az aki megvesz 1/3 részt belőle, főleg mert a haszonélvezőé minden jog. Így nem fogja megvenni senki. Hiába lesz kihirdetve az árverezés, ezt az 1/3 részt maximum a 2 másik tulajdonosnak jó megvenni.

Vagyis a 2 másik tulajdonosnak kellene az árverezésen megvenni az adós tulajdonrészét - ott a kikiáltási ár fölé nem fog menni az ára ha ők nem licitálnak egymásra, vagyis előre megbeszélik, hogy melyikük veszi meg. Onnantól már csak 2 tulajdonosa lesz az ingatlannak, meg lehet egyezni a haszonélvezővel a haszonélvezet megváltásáról - szerződésbe lehet foglalni, hogy a ház eladásával egyszerre lemond a haszonélvezetéről X összegért cserébe amit a ház eladási árából kell neki kifizetni. A másik 2 tulajdonos meg 1/3-2/3 arányban elosztja ami maradt.

Az adósnak meg az árverezéskor befolyt összegből kell lerendeznie a bankkal a tartozását.

Nagy valószínűséggel ha a tartozása 3 millió, akkor ennél magasabb összegről indul az árverés, hogy a bank megkapja a pénzét - de nem sokkal magasabbról.

vagyis itt nem a kivárás a jó taktika a másik két tulajdonos számára, hanem vagy rábeszélni az adóst, hogy adják el árverezés előtt, mert akkor talán marad belőle kis pénze, vagy megvenni a részét valamelyiküknek az árverésen.

2020. dec. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!