Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen jogai és kötelezettsége...

Milyen jogai és kötelezettségei vannak egy középiskolának az emelt szintű írásbeli érettségik alkalmával?

Figyelt kérdés

Régen volt már, mikor újabb diploma megszerzéséért felvételiztem, és volt néhány, kissé fura dolog az írásbeli emelt szintű érettségin (ami a felvételi vizsga része). Azt kérték, a mobiltelefonokat rakjuk ki a tanári asztalra. Szerintem nincs joguk ezt kérni, legfeljebb azt, hogy kapcsolja ki mindenki és tegye a táskájába. Hogy tényleg ki van-e kapcsolva, szerintem még azt sincs joga ellenőrizni annak, aki bent van a vizsgán, mert nem vagyok köteles megmutatni neki, hiszen az én magántulajdonom, és nem kell senkinek sem megmutatnom, nem kötelezhetnek rá, legfeljebb a hatóság. Megtagadhattam volna-e, hogy kiteszem a tanári asztalra? Én hallottam olyat, hogy valakinek tényleg ilyenkor el is tűnt, természetesen felelősséget ott nem vállalnak érte.

Talán az ott tanulóknak megmondhatják a tanárok, mit hova tegyenek, elkobozhatzják a telefont, de aki csak felvételi miatt ment oda, és talán a tanárokkal egyidős, netalán idősebb is, afelett korlátozott jogaik lehetnek. Szerintem. Talán a karórákat is le kellett venni, már nem emlékszem. Akkor még nem volt okosóra. Nagy nehezen kiraktak előre egy faliórát, hogy mindenki láthassa, mennyi az idő, de ezzel is problémájuk volt nekik, pedig ilyen körülmények között ez alap lenne és fel kellene, hogy legyenek rá készülve.


A másik: mivel nyelvi érettségi volt, gondolkodtam, szótárat kell-e vinni, vagy nem. Mivel a levélben, amiben írták, miket kell vinni, nem volt benne, hogy szótárt is kell vinni, ezért arra gondoltam, majd ott biztos adnak. Ott kiderült, többen mások sem vittek szótárat. Erre az egyik vizsgáztató: Hogy gondolják maguk, hogy nem hoznak szótárat? Így ebben a hangnemben, miután lehet, hogy én voltam a nálad idősebb. Gondoltam, visszaszólok neki, hogy legyen szíves változtasson a hangnemén, mert sehol nem volt arról szó, hogy vinni kell szótárat, és különben is, hogy képzeli, hogy így beszél velem. Nagy nehezen előszedtek szótárakat, amiket odaadtak azoknak, akiknek nincs.


Kicsit meglep ez a felkészületlenség, azt se tudják, a levélben mi van, amit kiküldenek az érettségizőknek, órát is éppen hogy csak tudtak szerezni és előre kirakni. Elsimerem, gondolhattam volna talán, hogy nekem kell szótárat vinni, de nyilván ha nem muszáj, nem cipel az ember magával hatalmas könyveket feleslegesen, azokkal is csak gond van és amúgy is van egy kis stressz.

Úgy csináltak, mintha nem tudnának sem arról, hogy az órát jó látni a vizsgázónak még telefon/karóra nélkül is, kell szótár is, és a magántulajdonát is megmondják, hova tegye az ember, ráadásul felelősséget sem vállalnak érte.


Lehet, hogy vizsgán más törvényes szabályok érvényesek, amiket nem tudok.

Azt szeretném tudni, meddig terjed a vizsgáztató intézmény kötelezettsége a vizsga zökkenőmentes lebonyolítása érdekében, és mihez van joguk.


Régi dolog ez, nincs jelentősége, csak eszembe jutott és érdekelne a válasz.



2021. jan. 13. 20:22
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
85%
Mindig keresed kekeckedés lehetöségét?
2021. jan. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Szerintem van egy házirend, ami az adott iskolára vonatkozik és abban benne van a tanuló joga és kötelezettsége. Amelyik iskolában írod az emelt szintű írásbelit, annak a házirendje vonatkozik rád ilyenkor. Akkor is ha, nem ott tanulsz.
2021. jan. 14. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és a házirend kiterjedhet ilyenre is, hogy felszólíthatja a pedagógus a vizsgázót, hogy a telefonját hova tegye? Mármint ha a táskájába, az rendben, de az is, hogy a tanári asztalra? És ha eltűnik, arra milyen szabályok vonatkoznak?
2021. jan. 14. 15:01
 4/19 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy van külön szabályzat arra hogy az érettséginél hová kell tenni a telefont. Például nálunk írásbeli érettséginél ki kellett rakni egy tálba a tanári asztalra.


A házirendben nálunk azt írta, hogy tanóra idején a táskában kell lennie kikapcsolt állapotban.


A házirend talán azt is tartalmazta nálunk (majdnem 10 éve érettségiztem), hogy az iskola nem vállal felelősséget az iskolába vitt értékekért.

2021. jan. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Igen, valami tálszerűségbe kellett beletenni. És ilyenkor sem vállalnak semmi felelősséget érte, leadni viszont kötelező? Nem tudom, fogok-e még felvételizni, de vagy otthon fogom hagyni a telefonomat, vagy valami közeli értékmegőrzőben leadom arra az időre.

Engem ez nem igazán érint már, de ez így eléggé rosszul van megoldva. És ha nem adod be a telefonodat, akkor meg is tagadhatják a lehetőséget, hogy megírd az írásbelit? Vagy törvényileg így nem korlátozhatnak?

2021. jan. 14. 15:31
 6/19 anonim ***** válasza:
74%

Röviden összefoglalva az álláspontodat: az iskolának semmihez sincs joga, neked meg mindenhez.


Aztán ha azért nem vesznek fel egy egyetemre, mert beelőzött száz ember, aki csalással szerzett magasabb pontszámot, akkor megint sírni fog a szád.

2021. jan. 14. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Szerintem ilyenkor sem vállalnak semmi felelősséget érte. Lehet jobb ötlet ilyenkor otthon hagyni, ha annyira aggódsz miatta...


Hát azt nem tudom, hogy megtagadhatják-e a lehetőséget hogy megírd az írásbelit ha nem adod be... Nálunk nem volt ilyen, hogy nem akarta beadni a telefonját valaki.

2021. jan. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

6. Az én szám biztos nem fog sírni emiatt. Különben is, minek írtad így, hogy "a szád"? Mije sír az embernek, a füle? Annyira lepusztult gyakoris mondás ez a lesajnáló "sír a szád". Én feltettem egy kérdést, nem véletlenül a törvények, jog kategóriába, mert kíváncsi lennék, a törvény szerint mit lehet, mit nem. A személyeskedést esetleg lehetne mellőzni. Véleményt nyilvánítanom meg lehet, megjegyeztem erről a véleményem. Neked meg akkor sírna a szád, ha elkérik a telefonod és eltűnik. Különben már van elég diplomám, úgyhogy a szám nem fog sírni.

Nem aggódom a telefonom miatt meg semmi miatt, csak a törvényi oldala érdekelne ennek az egésznek.

Azért itt tettem fel a kérdést, mert feltételeztem, azok fognak válaszolni, akik értenek is valamennyire a törvényekhez, joghoz. Ehhez képest az első troll is nagyon a kérdésre válaszolt, elismerésem azoknak, akik felpontozták.

"Hát azt nem tudom, hogy megtagadhatják-e a lehetőséget" pedig pont ezt kérdeztem. Nem tudom, mióta szokás azt válaszolni egy gyakorin feltett kérdésre, hogy "nem tudom". Még mindig a törvények és jog kategóriában vagyunk.

2021. jan. 14. 20:50
 9/19 A kérdező kommentje:
Feltűnően nem jött több válasz, amikor szóba került, hogy a kérdésre kéne válaszolni, érdekes. :) Úgy látszik, az önjelölt jogászok itt nagyon el vannak tévedve.
2021. jan. 20. 18:03
 10/19 A kérdező kommentje:

Újra ide tévedtem. Érdekelne, a jog, a törvények alapján mihez van joga egy iskolának. Felszólíthatja-e a vizsgázókat arra, hogy a magántulajdonukat hova helyezzék, ahol egyébként nincs is biztonságban. (Illetve a házirend mennyire terjedhet ki az ott lévők magántulajdonára.) Van-e joguk azt kérni a vizsgázótól, hogy a telefonjukat kihelyezzék a tanári asztalra?

Ha valaki tudja a választ, köszönettel elfogadom, ha az adott részt idézi is a törvényből.

márc. 16. 19:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!