Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Felelős lehet a gazda a...

Felelős lehet a gazda a balesetért?

Figyelt kérdés

Az utcának ahol lakom, az egyik szakasza nagyon keskeny, épp hogy el tud férni egy autó. Ha egy gyalogos és egy autós egyszerre ér oda, akkor a gyalogosnak teljesen le kell húzódnia, neki a kerítésnek és csak úgy tudnak elférni. Tegnap történt itt egy baleset. Egy gyalogos ment felfele az utcában, mögötte jött egy autó. A gyalogos félrehúzódott, de ebben a pillanatban a szomszédom kutyája hirtelen ráugatott, nem messziről, hanem a kerítéstől 5 centire volt. Erre a gyalogos úgy megijedt, hogy reflexből ellépett a kerítéstől, pont be az autó elé, és így elütötte. Nagy baja nem lett, ment úgy 10 km/h-val az autó, csak a fejét fájlalta egy kicsit mert az felkoppant a szélvédőn. Láttam az egész balesetet, mert kint voltam a kertben. Arra lettem figyelmes, hogy a kutya (pontosan nem tudom milyen fajtájú, valószínűleg valami farkaskutya keverék) teljes sebességgel fut hátulról a kapu felé. Amint odaért, kezdett ugatni teljes "erőből".

Meglepetésemre a gyalogos a balesetért a kutyát és tulajdonosát okolja. Nem érette, hogy miért nem nevelte meg. Azt mondta, hogy vissza fog jönni, és be fogja perelni emiatt őt. Ezt megteheti? Ha igen, akkor jogosan tenné szerintetek? Abban igaza van, hogy tényleg nagyon agresszív a kutya, ezen pedig lehetne (vagy legalábbis lehetett volna) neveléssel segíteni. Egyszer korábban míg kisebb kerítés volt, kiugrott rajta mert ugyanígy meglátott egy járókelőt, akinek a karját úgy megharapta, hogy valami 20 öltéssel kellett összevarrni. De jelen esetben be volt jól zárva, szóval elvileg nem hozta a gyalogost közvetlen életveszélybe. Ettől függetlenül jogosan hibáztatja a gazdáját a gyalogos?



2021. máj. 29. 15:09
A kérdező szavazást indított:
A gyalogos a hibás, mert megijedt.
A kutya tulajdonosa is felelősségre vonható.
33 szavazat
1 2
 1/13 anonim válasza:
14%

Szerintem simán felelősségre vonható a kutya tulajdonosa.

Főleg, hogy már volt egy ilyen körülmények között történt baleset korábban.

2021. máj. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
85%
Nem hiszem h bűncselekmény az, ha valaki kutyát tart ami ugatni is szokott. A gyalogos sem hibás szerintem, mert nem baj, ha valaki megijed. Max. A sofőrt lehetne felelősségre vonni, de nem hiszem h bárki megtenné. Ő nem is hibázott, ha jól értelmeztem, csak szerencsétlenül jöttek össze a dolgok.
2021. máj. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
85%
A gyalogosnak a járdán a helye, az autónak pedig az úttesten. Ha nincs járda, körültekintően kell közlekedni mindkét részről, tehát a kocsinak legalább a gyalogos mellett egy nagyon lassú sebességet kellett volna megválasztania. Viszont a gyalogos lépett ki az utolsó pillanatban, tehát ő a hibás. Amennyiben a kerítés biztonságos és a kutya nem haraphat ki rajta, úgy neki kb köze nincs a történtekhez. Akár egy hirtelen felvisító gyerek, vagy egy kukorékoló kakas is lehetett volna ami megijeszti. Szerencsétlen baleset, ennyi.
2021. máj. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
85%
2es vagyok, a harapós esetert viszont felelősségre vonható a kutya tulajdonosa.
2021. máj. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
97%
A kutya a keritesen belul annyit ugat amennyit jolesik neki ... hulye ember meg ne ugraljon az auto ele ... az autos 10km/oranal meg talalja meg a feket es alljon meg! :)))
2021. máj. 29. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
96%

Nem vonhato felelossegre a kutya es a tulaja. Se jogi se etikai szempontbol . A gyalogos,ha ilyen ijedos,menjen mas utcaban.


A kutya tulaja bennt tartotta a kutyat vegig a maganteruleten. Azon belul belul azt csinal ,amit akar a kutya.


jogiforum.hu

Itt is megkerdezheted,ha ketelkedsz a valaszomban. Ugyvedek valaszolnak ingyen.

2021. máj. 29. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
78%

Autosnak minimum 1m tavolsagra kell kikerulnie a gyalogost, a kerekparost es az ut szelen parkolo akadalyt. Ha nem tud szabalyos tavolsagot tartani, akkor ne menjen el a gyalogos mellett!


Gyalogos meg ne huzodjon le annyira egy auto elol, hogy egybol belemaszik egy kutya szajaba.


Valojaban a kutya a legvetlenebb ebben a tortenetben, a kutya csak vedte a sajat teruletet. Keritesen belul!

2021. máj. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
96%

Ez nem agresszió, hanem területvédés. Ég és föld a kettő!


Egy házőrző / jelző kutyát meg senki nem fog úgy nevelni, hogy ne ugasson, ha jön egy idegen. Ez teljesen irreális, életszerűtlen.

Max arra szokás nevelni, hogy ne ugasson meg minden lehulló falevelet, meg ha jön valaki, és kimegy a gazda, akkor utána hallgasson el.


Itt semmiféle felelősségre vonás nem lehet.


A probléma viszont ettől nem fog megoldódni!

Pláne azután, ha a "sértett" számára is kiderül, hogy szó szerint a kutya se fog foglalkozni vele, meg az ijedősségével.


Jó eséllyel saját kézbe fogja venni a dolgokat, és lehet, hogy megpróbálja megmérgezni a kutyát! Láttam pár ilyen rohadék parasztot, úgyhogy erre a kutya tulajdonosok figyeljenek!

2021. máj. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
85%

Itt az a fő kérdés, van-e járda?

Ha nincs, és olyan keskeny a szakasz, hogy épp csak befér egy autó, akkor egyáltalán be lehet-e oda hajtani?

Az autós lassan ment. Ha valaki pont elé ugrik, akkor is van 1-2 másodperc reakcióidő...

A kutya meg végképp nem hibás, és ha nem tudott kijönni, kiharapni, akkor a gazdája sem.

Tehát visszatérve az első két kérdésre. Ha volt járda, a gyalogos a hibás. Ha kocsival nem lehet behajtani, akkor az autós.

Ha egyik sem áll fenn, akkor a véletlenek szerencsétlen összjátéka.

2021. máj. 29. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
82%

8-as vagyok, egyébként a 9-es felvetése is abszolút jogos.


Én is kis "gyalogutakon" szoktam bemenni a házak közé, egy lakótelepen.

Ez rendes utca, be lehet hajtani mindkét irányból, de csak 1 sáv, és az oldalán vannak parkolóhelyek.


Na a lényeg, hogy ez egy zöldövezet, járókelők jönnek mennek, kisgyerekek szaladgálnak, stb.

Elképzelhetetlennek tartok egy olyan szitut, hogy ha annyi hely van, hogy épphogy csak elférek (tehát ha oldalra lép, akkor az autón köt ki)

hogy egy ilyen helyzetben akkora sebességgel menjek, hogy ne tudnék megállni.

Tulajdonképpen ha ki kell valakit centizni, inkább megvárom, amíg arrébb megy.

Én el tudnék menni mellette, de ő ezt nem tudhatja, és megijedhet.

Pl sok öreg is van, nem hallanak, vagy fiatalok fülesen hallgatnak zenét, nem hallják hogy jövök, bármi.

Tökmindegy már az az 1 perc, azon már semmi nem múlik.

2021. máj. 29. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!