Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Házi karanténba kell-e vonulni...

Házi karanténba kell-e vonulnia egy Covid elleni oltással nem rendelkező, fél év külföldön (EU) tartózkodás után repülővel hazatérő felnőtt magyar állampolgárnak; és ha igen, akkor milyen teendői vannak a házi karanténba vonulással kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Miután a magyarországi repülőtérre megérkezett és a reptéri rendőrök kérdéseire válaszolt (és azoktól a további teendőkkel/kötelezettségekkel kapcsolatban semmilyen tájékoztatást és szóbeli vagy írásos utasítást nem kapott), majd családtagja személyautójával az otthonába érkezett:


- Karanténba kell vonulnia vagy nincs ilyen kötelezettsége?


- Ha karanténba kell vonulnia, akkor azt hogyan kell hivatalosan intéznie (hol, melyik hatósággal, milyen formában kell felvennie a kapcsolatot, van-e bármilyen bejelentési kötelezettsége, stb.)?


- Ha karanténba kell vonulnia, akkor az milyen formában érinti a vele egy családban élő, Covid elleni oltásokat felvett és védettségi igazolvánnyal is rendelkező családtagokat?



#COVID-19 házi karantén #COVID-19 hatósági házti karantén #külföldről repülővel hazatérő magyar állampolgár kötelezettségei #vonatkozó rendeletek előírásai
2021. júl. 21. 08:37
 1/5 anonim ***** válasza:
Elvileg karantén, hacsak nincs teszted, de örülök hogy nem csak én tapasztaltam furcsaságokat. Én pár napja érkeztem szintén uniós tagállamból, egy darab oltással. Leszállás után vártam volna hogy ugyanúgy ahogy télen várnak majd a rendőrök, karanténcetli, papírkitöltés stb. Ehhez képest rendőrök sehol, simân kisétáltam a reptérről, a kutya se szólt hozzám. A mai napig alig hiszem el a dolgot. Mielőtt valaki beszólna, hozzáteszem hogy természetesen nem mászkálok el néhány napig itthonról, nem vagyok hülye
2021. júl. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"Elvileg karantén"

Magamtól én is ezt gondolnám, de szeretném pontosan tudni, hogy konkrétan mi is van egy ilyen helyzetben, hogy mit is kell tennie az érintett személynek ..., ha a hatályos előírásoknak megfelelően szeretne cselekedni.


Ennek megfelelően előzetesen próbáltam tájékozódni, és azt találtam, hogy "A magyar állampolgárok Magyarországra történő belépésének szabályai"-t a -többször módosított- 408/2020. Korm.rendelet taglalja. Ennek is a 2., 3. és 4. §-a.


A 2. § szerint:

- "2. § (1) Külföldről érkező magyar állampolgár ... személyforgalomban Magyarországra történő belépése során ... egészségügyi vizsgálaton eshet át, amelynek tűrésére köteles."

- "Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg, ... kijelölt karanténban vagy - ha az nem jelent járványügyi kockázatot - hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre."


- "3. § Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat fertőzés gyanúját nem állapítja meg, és

a) * a magyar állampolgár magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, 10 napra hatósági házi karanténban, ... kerül elhelyezésre."


Az előzőeket próbálom értelmezni, és figyelembe véve a vonatkozó paragrafusok feltételező megfogalmazását -lehet, hogy nagyon egyoldalúan leegyszerűsítve- az alábbiakra jutottam.


- Ha a külföldről repülővel hazatérő magyar állampolgár a belépése során nem esett át egészségügyi vizsgálaton, és ebből adódóan a fertőzés gyanújának fennállása sem merülhetett fel, akkor nincs további teendője. Ugyanúgy korlátozások nélkül élhet és közlekedhet belföldön, mint bármelyik másik -Covid-19 ellen be nem oltott- mindvégig itthon tartózkodott magyar állampolgár.


Helyes a gondolatmenetem vagy tévedek?

2021. júl. 21. 10:34
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, én azt gondolom hogy ne nekem kelljen már a rendőrök nyakára járni hogy helló nekem jár 10 nap karantén. Én úgy vettem hogy szabad vagyok, eddig még nem jött értem a TEK
2021. júl. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Egyetértek veled. Mindenben.

Én csak egyszerűen azt hiányolom, hogy nincs egy olyan konyhanyelven megfogalmazott anyag, ami egyértelműen leírja, hogy mely esetben kinek mit kell tennie.

(Ezt nem is kritikaként írom, csak kicsit csalódott vagyok. S persze az is lehet, hogy van ilyen információs anyag, csak én nem találtam még rá.)


Lássuk be, azért nem az a jellemző, hogy egy átlagember, ha tanácstalan, akkor a vonatkozó rendeleteket kezdi el böngészgetni, értelmezgetni, hogy választ kapjon a kérdéseire.


S az is tény, hogy ebben a "magyar állampolgárok ki-/beutazása Covid járvánnyal érintett időszakban" témakörben nincs olyan sok variációs lehetőség, hogy ne lehetne minden verzióra leírni a teendőket, lehetőségeket.


Ha már rendeletekről meg szabályokról van szó nem az lenne az elvárható, hogy minden érintett (polgárok, eljáró és intézkedő hatóságok képviselői) egyértelműen tudja, hogy mely helyzetben mi a teendője?

2021. júl. 21. 12:14
 5/5 anonim ***** válasza:
Kellene, de én se találtam magyarul. A visszautazáshoz sokkal egyszerűbben meglehet találni mindent
2021. júl. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!