Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy apa elajándékozza a...

Ha egy apa elajándékozza a házát az első szülött fiának, akkor a másodszülött lánytestvérnek mennyi illetményt kell kifizetni?

Figyelt kérdés

Édesapám házán adóság van, amit közös megegyezésünk alapján Én kifizetek, cserébe a házat "viszem", valamint Ő házból "egy forintot nem kér", mert azt amúgy is a 2 gyerekének szánta (tehát elajándékozná nekem).

A kissebb lánytestvérnek ilyenkor kell fizetni részesedést, ha úgymond: én viszek mindent ő pedig semmit.

Ügyvéddel még nem beszéltem, tapasztalatom még nincs e téren.

Előre is köszönöm a válaszokat.



2021. aug. 10. 07:21
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
70%
Semmit
2021. aug. 10. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
Erkölcsileg ez persze nem oké, azt érzed te is.
2021. aug. 10. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Kissé zavaros a kérdés, hogy ki fizessen kinek, de mindenki azt ad az egyik gyerekének, amit akar, a másiknak meg akár semmit, ebbe a jog nem szól bele, családi belügy.
2021. aug. 10. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is így jártam. A lakásukat testvéremre íratták a szüleim, nekem semmi sem jár abból, hiszen nincs is a nevükön. Ha még édesapád életében a nevedre kerül az ingatlan, akkor ennyi. A tiéd lesz és nem kell fizetni senkinek semmit.
2021. aug. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
43%

2-es

Itt élet halál a kérdés egy ingatlan élet munkáját lehet megspórolni,nincs testvér rokon ha pénz a kérdés. Csak a gazdagoknak van luxus lehetőség erkölcsre

2021. aug. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Kissé kacifántos a téma.

A szüleim kb. 8 éve (2013 környékén) különmentek.

Apámmal nagyon rossz volt a kapcsolatom, legfőképp miatta.

Ahogy elhagytuk, én 2016-ig rá se néztem.

Azóta valahogy teljesen megváltozott, átértékelt mindent.

Azóta valahogy a kettőnk kapcsolata gyökeres fordulatot vett, ma már nem csak az apám, hanem az egyik legjobb barátom is.

Már nagyon régóta akarok egy saját házat, de mostanában ilyen ingatlan árak mellett beláttam, ezt a dolgot egyenlőre el kell engedni.

Kb. 1 hónapja bogarásszuk ezt a ház-témát.

Testvéremnek mindenképp adnák valami pénzt. A ház felét nem tudnám neki kifizetni, de "aprópénzzel" sem akarnám kiszúrni a szemét.

2021. aug. 10. 07:54
 7/17 anonim ***** válasza:
49%
A legértemesebb egy ügyvédet bevonni a dologba, mert különben nem igazán lesz normális a megoldás.
2021. aug. 10. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
84%

Az ajándékozás 10 éven belül megtámadható, semmissé nyilváníttatható, ezért nem igazán jó megoldás.

A másik örökösnek jogában áll kérni a köteles részt, ami a törvényes örökség egyharmada.

2021. aug. 10. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%
Mi köze ennek ahhoz, hogy melyik milyen nemű? Miért tartottad ezt lényegesnek közölni? Csak a szélsőbaloldal hülyesége, hogy az egyik nemre más törvények vonatkoznak, mint a másikra.
2021. aug. 10. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

Apád életében annak ajándékozza a tulajdonát akinek akarja, nincsen semmiféle kötelezettség, hogy a másik gyereknek ennyit vagy annyit kellene adni mellette akár neki, akár neked.

Ettől még az a helyes hozzáállás amit te próbálsz megtenni, hogy nem akarod kisemmizni a testvéredet és csak a magadénak betudni az egész ingatlant.

Erre többféle megoldás létezik. A legelső, hogy az ingatlan ajándékozáskori értékét és az adósságot egymás mellé teszed. Ha a ház ér 20 milliót de van rajta adósság 8 millió, akkor a fennmaradó érték amit te kapsz ajándékba az 12 millió.

Ha öröklésről lenne szó, akkor a testvéreddel közösen megosztva kellene kifizetnetek az adósságot és akkor örökölhetnétek meg a házat, ellenkező esetben el kellene adnotok, az árából törleszteni a tartozást és a maradék pénzt oszthatnátok el fele-fele. Vagyis tied lenne a 12 millióból 6 és a testvéredé is 6 millió. Ez a ház értékének 30-30%-a, mivel az érték 40%-a volt az adósság - azonban azt felesben fizettétek volna előtte.

Ha ezt a tartozást egy valaki fizeti ki, az olyan, mintha ő maga venné meg a háznak a 40%-nyi részét (ha a példában megadott összegeket vesszük). Hiszen az adósság kifizetésével tulajdonszerzés történik, az adós helyett ő fizette ki a vételárat, csak nem az eladónak, hanem a banknak.

Vagyis ha te fizeted az adósságot, akkor tied jog szerint a 40%-nyi rész plusz az amit örökölnél, a 30%-nyi része. A testvéredé lenne a 30%. Ha a 20 milliós ház+8 milliós tartozás a példa, akkor a testvérednek "járna" a 6 millió forint. Ilyen esetben ha az édesapád az elkövetkezendő évtizedben meghal akkor a testvéred nem követelhet többet örökség gyanánt a házból. Ha simán csak neked ajándékozná az édesapád, akkor kérni lehetne még majd egy évtizeddel később is, hogy számítsák bele az örökségbe és utólag kelljen neked valamiféle kompenzációt fizetned.

Ahogy írtad, most nincs annyi pénzed amennyit adni szeretnél. Vagyis ha maradok a példánál, a 8 millió tartozást kifizeted és utána már nincs 6 milliód a tesódnak. Ekkor lehet különböző alternatívákban gondolkodni. Pl. megegyezhettek abban, hogy te csak 2 milliót tudsz neki adni és ő ezt elfogadja, mert eleve nem is ragaszkodott volna semmihez. Akkor írtok erről egy papírt és ennyi. Megegyezhettek abban, hogy nem adsz neki semmit, csak tovább ajándékozod neki a ház tulajdonjogának egy részét és majd amikor lesz pénzed akkor "megveszed" tőle, vagyis adsz neki pénzt ő meg neked ajándékozza a tulajdonrészét. Ettől az évtől már a testvérek között is illetékmentes az ajándékozás. De készíthettek egy olyan szerződést is, amiben te vállalod, hogy most adsz 2 milliót, majd a következő 5 év alatt újabb X milliót, cserébe a házért és így majd amikor öröklésről lenne szó a testvéred nem kér belőle több részt.

Jó az amit csinálni szeretnél, meg is tudod ezt beszélni a testvéreddel. Nyugodtan mondd el neki hogy nem akarod kitúrni az örökségéből de most ki kell fizetni a tartozást amit apád nem bír, ezért kell kezdeni valamit a házzal. Neked az az ötleted, hogy.... és ő mit szól ehhez. Aztán majd a testvéred elmondja, hogy miképpen érzi, gondolja és tisztázni tudjátok a szándékot és a lehetőségeket. Találjatok olyan megoldást amivel mindketten elégedettek lehettek és azt írjátok le, hogy később se legyen vita arról, hogy ki mire is gondolt valójában!

2021. aug. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!