Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek jogos önvédelemnek...

Szerintetek jogos önvédelemnek számít, ha valaki megöli azt az embert, aki folyamatosan bántalmazza, zaklatja őt, hogy végre megszabaduljon tőle és normális élete legyen (19F) ?

Figyelt kérdés
Tegyük fel például, van egy fiatal lány, aki az erőszakos, idegbeteg apjától nem tud nyugodtan élni, ezért úgy dönt tesz ellene. Mégpedig hogy megszabaduljon tőle, úgy dönt megmérgezi, vagy megpróbálja másképp eltenni láb alól, hogy a bíróság ne jöjjön rá, hogy gyilkosság volt. Hja és nem, nem nagyon van hova elmennie, nem olcsóak a lakások manapság. Na de, miután megszabadult/a családját megszabadította a zsarnoktól, a rendőrséggel pedig elhitették, hogy rosszul lett, új életet kezd. Jogi szempontból az ilyen, ha kiderül, még szép hogy gyilkosságnak minősül sajnos, nem pedig önvédelemnek. Viszont szerintetek mennyire jogos ilyen esetben a gyilkosság. Ha mondjuk azt nézzük, az áldozat nem köteles eltűrni, hogy a barom folyamatosan bántalmazza őt továbbra is, csak mert az ő házában él, és nincs hová elmennie. A bántalmazó pedig, hát senki nem mondta neki, hogy bántalmazzon valakit, így járt, még rosszabbat is érdemelne, mint a gyors halál.

2021. aug. 15. 17:15
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
46%

Szeretnék helyretenni téves válaszoktat.

A lényeg az, hogy gyilkosság lenne valakit megmérgezni.

Valóban feleslegesen csűri-csavarja a kérdező.

De! Ma jogos védelem van.

Tehát nem csak magamat védhetem, hanem mást is.

Védhetők az anyagi javak is, nem csak ember elleni.

Az arányosság sem elvárás.

Nincs teljesen korlátlanság, de nem kell arányosnak lennie.

A vázolt helyzettel az a baj, higy ha elkeseredett, tanácstalan, kétségbe esett állapot hizhat olyant, ami korlátozott belátóképességet eredményez, és gyilkosság lesz a vége.

Még teljes felmentés is lehet.

2021. aug. 15. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
38%

Mióta nem kell a védekezésnek arányban lennie a támadással? Én csak rendőröktől, jogászoktól is eddig csak az arányosságról hallottam, olvastam.

A #11 megállapításai egyébként helyesek.

2021. aug. 15. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
83%
A jogos önvédelem arányos a támadás súlyával és csak addig terjed ki, hogy a támadó(ka)t a szándékában megtörje, cselekményének beszüntetésére kényszerítse. Minden ezen felül alkalmazott erőszak túlmutat az önvédelem fogalmán. Sajnos ez attól függetlenül is így van, hogy az esetek igen túlnyomó hányadában a másodperc töredéke áll az áldozatnak rendelkezésére a támadás súlyának mérlegelésére és az ellenlépés módjának megválasztására. Ez egyébként gyenge láncszeme a magyar jognak, mert szemben azzal, hogy egy bíróság akár 15-20 évet is "csámcsoghat" egy önvédelmi helyzet elbírálásán, a sértettnek gyakorlatilag az életébe is kerülhet, amennyiben alul értékeli a támadás súlyát a rendelkezésére álló néhány tized másodperc alatt vagy a lélekjelenléte, fizikai erőnléte, eszköz megválasztása nem elégséges a hatékony ellenálláshoz.
2021. aug. 15. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
78%
Értem. Nem vagyok jogász, ezért laikus eszemmel nem fogtam fel mindent. Köszönöm.
2021. aug. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

Már nincs a btk.-ban jogos önvédelem.

Jogos védelem van. Más személyt is védhetünk, és dolog elleni támadás is védhető.

Hogy dátum szerint mikóta van így nem tudom, de nem új.

Példának hozom azt a nőt, akinek a kocsijából kivették a táskáját, és üldözni kezdte a motorost, aki balestet szenvedett.

Kezdetben a nőt okolták, de jogos védelem lett a végső döntés.

A másik megölése, megsebzése cél nem lehet, de következmény igen.

És vannak esetek, amikor életellenes támadasnak kell tekinteni azt is, ha valódi cél nem súlyos.

Pl. ha éjjel betörnek hozzám, és felriadva úgy vágom kupán az illetőt, jogy belhal, jogos védelem. Akkor is, ha csak kint felejtett pénztárcát csórta volna el.

Vagy alsó szomszéd, és a kádcsapot zárta volna el mert beázik.

2021. aug. 15. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Fsms ***** válasza:
100%
Sok krimik nézel. Amit leírsz az a gyilkosságnak is minősített esete.
2021. aug. 15. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
27%

"Az arányosság sem elvárás."


Ez az urban legend nem tudom honnan ered, de Magyarországon a mai napig elvárás az arányos védekezés, pár kivételt leszámítva (pl. Éjszakai betörés a sötétben, csoportos támadás, fegyveres támadás, stb). Az arányosság NEM azt jelenti, hogy ha késsel támad rád valaki, akkor maximum késsel védekezhetsz (tehát lőfegyverrel mondjuk már nem), hanem azt, hogy csak akkor védekezhetsz potenciálisan halált okozó módon, ha életveszélyben vagy. Példának okáért, ha valaki betör hozzád, napközben, fegyvertelenül, és te megölöd, az nem számít arányos védekezésnek, viszont ha éppen a lakótársadat veri úgy, hogy ő már a földön fekszik és súlyos az állapota, akkor nyugodtan le is lőheted, mert ilyen esetben halálos fenyegetésre lehet potenciálisan halált okozó fegyverrel reagálni. Másik példa: ha valaki a te tulajdonodat próbálja ellopni, te nem törheted el a gerincét, mert az már nem számít arányos önvédelemnek. Lefoghatod, megakadályozhatod az elmenekülését, de ha súlyos testi sértést okozol, az már nem arányos.

2021. aug. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Egyetértek, így önvédelemnek jobban belegondolva valóban nem tekinthető. Viszont a 16-os állításával ellentétben nem nézek sok krimit. Ha mindaz amit hallottam, csak krími lenne... bár így lenne. De hallottam jó pár emberről, hogy ezt meg azt verték/verte az apja gyermekkorában. Elég csak az utcád környékén körülnézni, tuti találsz valakit akinek eléggé elcseszték a szülei a gyerekkorát, még csak krímit se kell nézni.
2021. aug. 15. 20:19
 19/20 anonim válasza:
72%
A, leírást csak félig olvastam el, a válaszokat pedig egyáltalán nem, de azért válaszolok. Boldog életet ezután már nem fog tudni élni, mert bűntudata lesz. Ez biztos. De lehet hogy az a pillanat amikor megöli az jó lesz neki de azért inkább nem ajánlanám. Meg amúgy a rendőrség úgyis elkapná. Ilyen esetben inkább a bántalmazó embert kéne feljelenteni
2021. aug. 17. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Simek Kitty esetét írtad le:

[link]

2021. szept. 15. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!