Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szomszéd átlógó faágait...

A szomszéd átlógó faágait valóban nekem kell metszenem (ha egyáltalán engedélyt ad)?

Figyelt kérdés
Számtalanszor szóltam már neki az elmúlt években, hogy teljesen átjön a növényzete a kerítés felett, legyen már szíves levágni, mert nem győzöm a saját udvarom mellett az övét is gondozni és gereblyézni minden évben. Egyébként is teljesen lesötétíti az egész udvaromat, mert 3-4 méter magasra nőttek már a legkisebb fák is, és látszik, hogy igénytelen az egész, egy dzsungelnek tűnik tőle még az én udvarom is. Van olyan fája, aminek a 90%-a az én udvaromban van, mert úgy megdőlt. Azt a választ kaptam, hogy ami átlóg, nyugodtan vágjam le. Nem szívesen, de elkezdtem megmetszeni a fákat, mert annyira idegesít. Tegnap este viszont átjött, hogy ami az ő udvarába és udvara elé hullott le, azt legyek szíves átmenni és összetakarítani. Mivel nem 1-2 ágról van szó, hanem tetemes mennyiségről, így a hulladékgyűjtő kukába nagyjából 10 héten keresztül pakolhatnám a nálam lévők mellett. 8 órámba telt csak levágni, gyanúsan dupla ennyi lenne felaprítani és kukába helyezni. És akkor még a saját udvaromhoz hozzá se kezdtem kertészkedni. Milyen törvények vannak erre, feljelenthet bármiért? Egyáltalán tényleg az én feladatom ezt csinálni? Ő azzal védekezik, hogy közös érdek a fa, hogy ne lássunk át egymáshoz. Nem akart bejönni és megnézni, hogy persze, ezért ültettem én is, csak én a kerítéstől egy méterre, hogy rajtam kívül senkinek ne legyen vele gondja.
2021. szept. 10. 12:28
 1/9 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Hüjének akar nézni téged. Szedje össze ő ami hozzá hullott. Az ő növénye. Neked van problémád miatta.
2021. szept. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha megér neked annyit az ügy, akkor jegyzőnél birtokvédelmi eljárást lehet kezdeni. Az ok: az ő telkéről átlógó fák, túl magasra nőtt és/vagy telekhatárhoz túl közeli fák beárnyékolják a telked nagy részét, stb.

Elvileg a jegyző kötelezheti a helyzet megoldására a szomszédot, ha az nem fogadja el, akkor bíróságra viheti a kérdést.

2021. szept. 10. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Igen. A te légterületed. Le kell vágnod a fát. A tiéd a légköbméter
2021. szept. 10. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%
Ha az átlógó ágakat vágtad le, akkor az hogy nem a te telkedre esett le? Hogy került a szomszédba? Átdobáltad?
2021. szept. 10. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Igen. Övé a fa
2021. szept. 10. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem a te feladatod a szomszédod fáinak metszése, gondozása, de kötelességed helyet, alkalmat biztosítani neki, hogy ezt ő megtehesse.

Az átlógó ágakat egy határig kötelssséged tűrni, azokat nem csonkolhatod le, a fa termése sem illet meg, már ha van ilyen egyáltalán.

2021. szept. 10. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
A szomszéd a földjére áthajoló ágakról lehullott gyümölcsöket megtarthatja, ha azokat a fa tulajdonosa fel nem szedi; a szomszéd az áthajló ágak és átnyúló gyökerek levágására nem jogosult, kivéve, ha azok a föld rendes használatában gátolják, és a fa tulajdonosa azokat felhívás ellenére sem távolítja el (Ptk. 101. §).
2021. szept. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, az átlógó ágakat NEKI kell eltávolítani, és gondoskodni, hogy ne lógjanak/ nőjenek a telked, tetőd stb fölé.

Én ezt már végigcsináltam, hónapokba telt, a jegyző kötelezte az ágak levágására, illetve elhordására.

2021. szept. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 peca1000 ***** válasza:
Nálunk átlóg, de a gyümölcsöt leszedjük róla. Le is vágjuk, ha zavar. Nem picsogunk. De a szomszéd se merjen :)
2021. szept. 10. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!