Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha nem vagyok pszichológus...

Ha nem vagyok pszichológus akkor készíthetek ismeretterjesztő videókat ebben a témában megfelelő hivatkozásokkal?

Figyelt kérdés

Egészségügyi karon végeztem, de nem kötődik szervesen a pszichológia a végzettségemhez. Ennek ellenére ha pl csinálnék egy-két ismeretterjesztő videót mondjuk a kötődésfajtákról vagy a személyiségzavarokról és odaírnám az elejére hogy: "Figyelem! Jelen videó csak tájékoztató jellegű. XY betegséget csak pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus diagnosztizálhat."


Akkor jogilag rendben lennék?



2021. dec. 17. 12:56
 1/3 anonim ***** válasza:
olyan videót csinálsz, amilyet akarsz
2021. dec. 17. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Teljesen rendben van.


Egyedül az lenne problémás, ha azt írnád (vagy azt a látszatot keltenéd), hogy pszichológusként adod a tanácsot. De az is inkább csak akkor, ha anyagi hasznod lenne belőle.

2021. dec. 17. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Jogilag bárhogyan rendben vagy, amíg nem kelted azt a látszatot, hogy pszichológus vagy, miközben ez nem igaz. Ezt a látszatkeltést leginkább úgy kerülheted el, ha egyértelműen kimondod, hogy nem vagy az.


Akik dokumentumfilmeket, vagy bármilyen interjút készítenek tudományos témákban, azok sem szoktak maguk tudósok lenni, csupán forrásokat dolgoznak fel ugyanúgy, mint te.

Érdemes megnézned, hogy Tanulom magam Atis pl. hogyan csinálja.


Mondjuk szakmailag szerencsésebb, ha a megjelenés előtt a (majdnem) kész anyagot átnézi egy szakmai lektor, hogy minél kisebb eséllyel maradjon benne szakmailag hibás, téves, vitatható tartalom, de a YouTube világában szinte kivitelezhetetlen és ma már a tévéknél is egyre kevésbé szokás (sajnos).


Nem szükséges ennyire szögletesen megfogalmazni:

"Figyelem! Jelen videó csak tájékoztató jellegű. XY betegséget csak pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus diagnosztizálhat."


Bőven elég annyit elmondani, hogy:

"Én nem vagyok szakember, csak utána jártam pár dolognak, azokból csináltam videót nektek."


Persze azt hozzáteheted, hogy:

Magatokat pedig semmi esetre se diagnosztizáljátok ilyen és hasonló források alapján, mert még a diplomás pszichológusok sem mind adhatnak diagnózist, csak a pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus diagnosztizálhat."

2021. dec. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!