Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pontosan hogyan kell érteni...

Pontosan hogyan kell érteni az új abortusz-törvényt, amit az USA-ban vezettek be?

Figyelt kérdés

Rengeteg PC-s ismerősöm és influenszer felháborítónak tartja. Én viszont nem értem, hogy mi is történt igazából, mert a részletekbe valamiért nem mennek bele.

Ha jól tudom, nem az összes államra vonatkozik, de örülnék, ha valaki részletesen kifejtené. Vajon indokolt esetekben (ha a magzat veszélyezteti az anya életét, vagy beteg) is tilos-e? A fogantatástól tilos vagy csak a 3. hónaptól?


2022. jún. 29. 11:45
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Ezt találtam a neten: "Fontos, hogy a Legfelsőbb Bíróság ezzel nem szigorítja az abortuszt – hanem visszautalja a tagállamok jogkörébe. 20 állam van, ami jobban korlátozná az abortuszt, mint eddig."


"Mississippi, a vita középpontjában álló állam 15 hét után tiltaná az abortuszt, kivéve erőszak és az anya élete megmentése esetén."


"Idahóban bűncselekmény a terhesség megszakítása az első szívdobbanás után, ami a negyedik-ötödik hét körül következik be. Itt van kivétel erőszak, vérfertőzés és más egészségügyi problémák esetére."



Ezzel mi a bajuk? Nem írják sehol sem, hogy meg akarják tiltani, csak jobban korlátozni, és kivételt képez az is, ha az anya veszélyben vagy, vagy beteg a magzat.

2022. jún. 29. 11:50
 2/14 anonim ***** válasza:
94%
Minden állam eldöntheti, hogy lehet-e a területén abortuszt végezni. A republikánus kormányzók teljesen betiltották az abortuszt, a demokraták többsége ezen felháborodott.
2022. jún. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nem tiltották be, egyedül Arkansasban van teljes abortusztilalom (2019 óta), és máshol max. korlátozták.
2022. jún. 29. 11:57
 4/14 anonim ***** válasza:
83%
Valamiért a szigorítást teljesen tiltásként értelmezik. Amúgy az első szívhang kicsit szigorú (nem minden esetben derül ki rögtön a terhesség, valamiért negatív lesz a teszt, vagy simán rendszertelen menstruáció miatt nem tesztel rögtön), viszont a szigorítás sokkal normálisabb, mint az, hogy a születés pillanatáig lehetett abortuszt csinálni (mondjuk nem tudom, hogy ebben az esetben mennyire helyes az abortusz elnevezés)
2022. jún. 29. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Nincs olyan lehetőség, hogy egy Arkansasban élő terhes nő átutazzon valamelyik szomszédállamba abortuszra?
2022. jún. 29. 12:09
 6/14 anonim ***** válasza:
77%

2022 Június 27-ig 8 államban vezettek már be teljes tilalmat: Arkansas, Louisiana, Alabama, Kentucky, Missouri, Oklahoma, Dél-Dakota, Utah. Több államban pedig időzített tiltásokat fogadtak el, amik ~30 nap után lépnek érvénybe: Idaho, Mississippi, Észak-Dakota, Tennessee, Texas, Wyoming.


Ezekben az államokban már most, illetve legkésőbb nyár végére bűncselekménynek fog számítani az abortusz.


[link]


Mellékesen megjegyzem, hogy az egyik alkotmánybíró, Clarence Thomas, azt is megjegyezte a hivatalos indoklásban, hogy felül kellene vizsgálni a szodómiáról és fogamzásgátlásról szóló alkotmányos védelmet is ezzel együtt.


173. oldal.


[link]

2022. jún. 29. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"Nincs olyan lehetőség, hogy egy Arkansasban élő terhes nő átutazzon valamelyik szomszédállamba abortuszra?"


Ha szegény, akkor nincs. Ez is egy probléma ezzel az egésszel, a társadalom alsóbb részét jobban bünteti.

2022. jún. 29. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
71%

"Fontos, hogy a Legfelsőbb Bíróság ezzel nem szigorítja az abortuszt – hanem visszautalja a tagállamok jogkörébe... "


... ami tudvalevő volt, hogy szigorítással fog járni számos tagállam részéről. Tehát technikailag valóban nem szigorítás, de gyakorlatilag viszont igen.

Más államban nem tudom hogy megcsinálnak-e ilyet, de csak viszonylag kis részben van jelentősége. Az abortusz jellemzően a szegényebb rétegek igénye, akiknek sokszor még magára az abortuszra sincs elég pénze, nemhogy még másik államba is utazni érte.

2022. jún. 29. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Azt nem tudtam, hogy ennyi államban lesz teljes abortusztilalom.

Bár én egyet tudok érteni az abortusz korlátozásával (pl. a 3. hónap utáni terhességmegszakítást szigorúan büntetném, ha nem beteg a magzat vagy, nem erőszakból történt és az anyát sem veszélyezteti), de ezeket a törvényhozókat úgy tűnik, jobban érdekli egy szedercsíra sorsa, mint a már szerencsétlenségbe és rossz szociális körülményekbe beleszületett gyerek sorsa. Ez sokkal inkább filozófiai, szociológiai, mintsem tudományos, orvosi kérdés, hogy jobb-e megszakítani a terhességet vagy jobb-e szenvedésben felnevelni egy gyereket. Egyik sem jó, de nyilván "pragmatikusabb" opció a terhességmegszakítás.

2022. jún. 29. 13:02
 10/14 A kérdező kommentje:
Annyit még hozzáfűznék, hogy azért is okosabb döntés a terhességmegszakítás, mert a rossz szociális körülmények csak kitermelik a bűnözőket. Hiszen lehet, hogy megszületik 100 gyerek, de abból 70 bűnöző is lesz, ami egy társadalomra nézve nem jó.
2022. jún. 29. 13:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!