Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogos - e az eladó követelése?

Jogos - e az eladó követelése?

Figyelt kérdés

Tisztelt Olvasók, Válaszadók!


Igyekszem röviden vázolni a problémát:

Idén januárban vásároltunk egy ingatlant. Az eladó az adásvételi szerződésbe foglalt dátumnak megfelelően nem költözött ki időben, ezért kötbérfizetési kötelezettsége keletkezett. Szóval a határidő lejárta után még a házban tartózkodott közel három hétig. Időközben leesett neki, hogy nem tud időben kiköltözni. A házban található 2 db beépített szekrény. Kitalálta, hogy nem fizet kötbért és ezért itt hagyja a 2 db bútort. Az ügylet alatt finoman szólva sem ápoltunk túl jó viszonyt, ezért birtokba adásnál csak az ingatlanos volt jelen, ő adta át a kulcsokat. Az eladó állítólag mondta az ingatlanosnak ezt a kötbér - bútor kitalációt, de egyrészt az ingatlanos nekünk ezt egy szóval sem említette, másrészt erről semmiféle megállapodás nem született köztünk sem szóban, sem pedig írásban. A kötbért mi behajtottuk rajta és - tudom hülyén hangzik - de most bosszúból követeli vissza a bútorokat. A birtokbaadási jegyzőkönyvre ráíratta az ingatlanossal, hogy itt maradt a 2 db beépített bútor (így, szó szerint). Az adásvételiben pedig az szerepel, hogy megtekintett állapotot vettünk meg. Tudtommal a beépített bútorok a megtekintett állapot részét képezik, hacsak a sorsuk nincs külön rögzítve a szerződésben, vagy nincs külön megállapodás. Küldetett nekünk fizetési meghagyást, aminek ellentmondtunk, így perré alakult. Szerintetek alapvetően jogos felénk a követelése? Illetve a peres eljárás lehet számunkra kedvezőtlen kimenetelű? Összegezve: elköltözött, a bútorokat önszántából itt hagyta, és most visszaköveteli, vagy azokat, vagy az (általa meghatározott) összeget azért, mert behajtottuk rajta a minket (szerződés szerint) jogosan megillető kötbért. Remélem érthető voltam.


Köszönöm a válaszokat!



2022. dec. 23. 15:43
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
6%

"Mi köze van hozzá? Csupán csak annyi, hogy miatta nem tudtunk mi sem időben kiköltözni."


És? Ezért lett kötbér-fizetésre kötelezve. Ezen a kötbéren túl te semmit nem követelhetsz. Mit is képzelsz, istenem?

Nem én vagyok az, aki nem ért bizonyos összefüggéseket, hanem te.


A kötbér egyfajta kár átalány. Akkor is annyit kell fizetni, a tényleges kár bekövetkezésekor, ha a kár meghaladja és akkor is ha nem éri el a kötbér mértékét. Ezt a mértéket már pedig te szabtad meg, de legalábbis, te fogadtad el, amikor aláírtad a megállapodást. Azon túl, neked követelnivalód, az ingatlan átadással kapcsolatban nincs.

2022. dec. 27. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
38%

Nézd pomogács!

Kezdesz egyre nevetségesebb lenni.


Ezt állítod: "Hányszor ugassam még el, hogy NEM lett kötelezve."


A kérdésben meg ezt: " és most visszaköveteli, vagy azokat, vagy az (általa meghatározott) összeget azért, mert behajtottuk rajta a minket (szerződés szerint) jogosan megillető kötbért."


Tehát mégis csak kötelezve volt. Hiszen te állítod ezt, hivatkozva a vele kötött szerződésre.


Nézd. Te egy elbizakodott, de alapvetően buta ember vagy. Mellesleg, nekem nem kell sehonnan bemásolni semmit, mert ugyan nem vagyok jogász, de legalább tanultam jogot.


Képzeld már el, ha a te vevőd állna elő olyan igénnyel, hogy, mert ő miattad nem tudott beköltözni az ingatlanba, ezért a kötbéren felül fizess neki még, mondjuk fél millió forintot. Jogosnak éreznéd, suttyó?

2022. dec. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Úgy látszik, még mindig nem érted...

Teljes mértékben igazad van, én vagyok a hülye, mert egyáltalán leálltam vitatozni egy ilyen agyoniskolázott, arctalan kanapé huszárral...


Csak, hogy értsd, mert látom magadtól nem megy...

2 lakás, 2 kötbér, 2 szituáció... De látom, a jogi tanulmányok ellenére az alap szövegértés nem megy...


Nem Te vagy az, akinek a véleménye, hozzászólása érdekel, mert még mindig nem sikerült a feltett kérdésre reagálni...


Bár szerencsére az elötted hozzászólóknak nem okozott problémát!

2022. dec. 27. 10:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!