Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a kórház nem hajlandó a...

Ha a kórház nem hajlandó a kért egészségügyi dokumentumot kiadni akkor mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
Emailben kértem ki az egészségügyi dokumentumokat a kórháztól. Kértem, hogy teljes körűen adják ki a kezelésemmel kapcsolatos összes iratot. Ennek már 35 napja és semmi reagálás nem történt a részükről. Úgy tudom 30 napon belül kötelező nekik reagálni mindenképpen. Vagy lehetséges, hogy valamit rejtegetni akarnak és azért nem adják ki a papírokat? Forduljak ügyvédhez vagy írjak nekik egy ajánlott levelet?

nov. 30. 07:47
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
72%
Betegjogi képviselőt érdemes megkeresni az ügyben.
nov. 30. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
89%

Mikori eredményeket akartál?


A frissebb papírok elérhetők az EESZT-ben is. A régieket a kórháznak is az irattárból kéne előtúrni valamit, vagy sikerül, vagy nem.


Viszont egy sima emailre nem fogják kiadni. Tegyük fel, hogy csinálok egy email címet mondjuk Baltavarilajos@gmail.com néven, és kikérem Baltavári Lajos egészségi adatait. Nyilván nem fogja kiadni a kórház, mert ehhez tényleg csak a valódi Baltavári Lajosnak van köze, az egészségre vonatkozó adatokat kifejezetten védetten kell kezelni. Személyes azonosítás nélkül nem fog menni, és ez éppen a te (meg mindenki más) védelmében van.


Még az ajánlott, tértis levél sem lesz elég, meg az ügyvéd sem, mert az azonosítás ebben az esetben megkerülhetetlen.


Próbálj kicsit együttműködő lenni, a kórháznak nem célja bármit is titkolni. Próbálj írni az igazgatónak, hivatkozhatsz a korábbi levélre, és kérdezd meg, hogy személyesen mikor tekinthetnél bele az anyagodba! Tehát csak kezdeményezd a kapcsolatfelvételt, ne egyből a papírjaidat kérd ki!

nov. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

#2 Ne haragudj, de ők nem működnek együtt velem. Én felkértem őket elektronikus formában a megfelelő jogszabályokra hivatkozva, hogy adják ki az iratokat, de ők ennek nem tettek eleget. Innentől kezdve ők azok akik jogot sértenek, nem én.


Az erről szóló jogszabály egyébként fellelhető az interneten:


Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény:

24. § (1) A beteg jogosult a róla készült egészségügyi dokumentációban foglaltakat -

a 135. §-ban foglaltak figyelembevételével - megismerni.

A természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről

és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül

helyezéséről szóló (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban:

általános adatvédelmi rendelet)

nov. 30. 08:53
 4/18 anonim ***** válasza:
82%
"Én felkértem őket elektronikus formában a megfelelő jogszabályokra hivatkozva," és honnan tudják, mégis kitől jött a mél?
nov. 30. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
84%
Az nem jutott eszedbe, hogy személyesen bemenj és érdeklődj? Emailben nem tudod azonosítani magadat hiteoesen, tehát semmire nem kérted fel őket.
nov. 30. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
89%
Nem fognak emailben semmilyen iratot kiadni. Az atyaúristenre is hivatkozhatsz akkor sem, mert tilos. Menj be személyesen. Vagy ahogy korábban írták, az eeszt-ben nagyjából minden fent van.
nov. 30. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
73%

Ahogy leírták neked azóta, de mivel a #2 választ én írtam, én is megismétlem.


Egy fxszombxszom email-címre nem fognak egészségügyi adatot kiadni. És nem, nem vagy együttműködő, ahelyett, hogy megköszönted volna a tanácsot, és megírtad volna a levelet az kórháznak arról, hogy mikor tudnának időpontot biztosítani, hogy kikérd a cuccaidat személyesen, te nekiálltál itt nekem idézgetni.


Pont ugyanekkora erőfeszítéssel a kórháznak is megírhattad volna a levelet.


Pedig én csak segíteni akarok - milyen lehet a hozzáállásod, ha valakit még ellenségként is kezelsz?


Mindegy, mindenki úgy nehezíti a saját sorsát, ahogy akarja... De még egyszer: személyes azonosítás nélkül nem fogsz kapni lófxszt sem a kórháztól, és ez így helyes.

nov. 30. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
77%

Én elég jogtudatos vagyok, és bosszant minden titkolózás, stb. EÜ téren is, tehát úgy érzem, hogy a betegnek joga van hozzájutni az összes iratához (még ha nem minden esetben válik ez előnyére is, sőt, olykor hátrányára is válhat), de ebben most baromira nincs igazad.

Jogod van kérned, de a megfelelő módon kell kérned, nem csak úgy, ahogy eszedbe jut, és hőbörögni.


Tehát javaslom, hogy igényeld SZABÁLYOSAN (eeszf, vagy indokolt esetben személyesen, személyazonosság igazolásával stb.), és vedd tudomásul, hogy az ügyed NULLÁRÓL indul, és ne hőbörögj, hogy mért nem kaptad meg eddig amikor kérted!


Ez olyan, mintha általános elsősként mennél az iskolába, de nem a kapun, még csak nem is az ablakon keresztül akarnál bemenni, hanem a falon keresztül, és amikor nem bírsz, ott toporzékolsz, hogy mért nem engednek be, neked jogod van iskolába menni. Aztán amikor valaki elmagyarázza neked, hogy de hát kisfiam, két méterrel arrébb ott a kapu, azon kéne bemenni, és bekísér, akkor lecseszed a portást, hogy sértette a jogodat.


Tehát én is azt mondom, hogy legyél együttműködő, tartd be a szabályokat, mert az iratok igénylésének is megvannak a maga szabályai, és legyél udvarias. Nem azért, hogy kegyet gyakoroljanak, és megkapd amit akarnsz, hanem mert ők is emberek, és a munkájukat végzik, és te sem szeretnéd, hogy amikor a munkádat végzed, szembe köpjenek.

nov. 30. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Figyelmesen, értőn kellene elolvasni a kérdést!


Nem azt panaszolja, hogy emailen, szkennelve nem kapta meg az összes dokumentumot a levelére válaszul.

Semmilyen választ nem kapott.


Ilyen kérés esetén a kórház köteles tájékoztatni a levélírót a dokumentumokhoz való hozzáférés módjáról (személyazonosítás, személyes átvétel, költségek stb.)


Először a tértis levelet ajánlom, ha nincs válasz, akkor a betegjogi képviselőt.

nov. 30. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy a #9-es válaszolón kívül senki se a kérdésre válaszolt és azért sem értek egyet a válaszokkal, mert már több egészségügyi intézménytől is kértem ki dokumentumokat emailben és ki is adták az iratokat 30 napos határidőn belül! Tehát akik azzal érvelni, hogy az email nem megfelelő kikérési mód, hát, eléggé vitatom. Persze nyilván a tértivevényes ajánlott levél a leghivatalosabb mód, de s többi intézménynél arra sem volt szükség, mert az emailt is elfogadták. Az, hogy még csak nem is reagáltak az emailre, pedig egyértelműen jogsértő eljárás.


Aki a személyes kikérést javasolta, furcsa módon meg sem fordul benne, hogy esetleg a beteg és az intézmény között akár több száz km távolság is lehet? Végképp nem tartom életszerúnek, azt hogy egy beteget rákényszeríthet bárki, hogy akár a fél országot átutazza egy irat kérelem benyújtásáért, mert ugye az iratot össze is kell készíteni és az többnyire nem 1 nap szokott lenni. Lényegtelen.. ennyire is kár volt kifejtenem mivel a kérdés nem is erre irányult.


Na, mindegy is, részemről én lezártam a beszélgetést.. A #9-esnek pedig köszönöm az egyetlen hasznos választ!

nov. 30. 11:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!