Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez lényegében becsületsértés...

Ez lényegében becsületsértés amit így bárki könnyen elkövethet?

Figyelt kérdés
Ha valaki a faluban el kezd terjeszteni valami pletykát egy másik emberről amivel rossz hírnevét kelti a másiknak, akkor lényegében ezzel meg is valósul a becsületsértés? Akár valós akár valótlan az állítás.

dec. 12. 12:07
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

Attol fugg mi az allitas.

Mert nehez a becsuletsertest es a ragalmazast a laikusoknak egymastol elhatarolni.

Becsuletsertes csak akkor lehet ha a ragalmazas nem valosul meg.

dec. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igaz az állítás?
dec. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2 Amennyiben nem igaz az állítás.
dec. 12. 13:31
 4/7 Justinianus ***** válasza:

„Mert nehez a becsuletsertest es a ragalmazast a laikusoknak egymastol elhatarolni.”

Az elhatárolás igazából 8. osztályos szövegértés – tehát itt sem kell olyan oldalakat keresni, ahol laikusoknak elmagyarázzák a törvényeket :) –, csak értelmezni kell a törvény szövegét, egy egyszerű mondatot.

Becsületsértés: valaki mással szemben becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ. Például azt mondom a szomszédomnak, hogy: „Te idióta/hazudozó/nyomorék/szamár!”

Rágalmazás: valaki valakiről más előtt becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel. Például azt mondom a szomszédomnak, hogy: „A Kispista gyerekének a postás az apja.” vagy „A Kispista lopta el a plébános biciklijét.”

Tehát a kérdésben szereplő „Ha valaki a faluban el kezd terjeszteni valami pletykát egy másik emberről amivel rossz hírnevét kelti a másiknak, akkor lényegében ezzel meg is valósul a becsületsértés?”

Nem, semmi köze a becsületsértéshez. Rágalmazás valósulHAT meg, ha a híresztelt tény becsület csorbítására alkalmas. Ilyen lehet egyrészt olyan tényállítás, amely büntetőeljárás alapjául szolgálhat („A Kispista lopta el a plébános biciklijét.”), másrészt ami a sértett emberi méltósághoz/jó hírnévhez/társadalmi megbecsüléshez való jogát sérti („A Kispista gyerekének a postás az apja.”).

A tényállítás igazságtartalmával kapcsolatban: amennyiben a tényállítás valónak bizonyul, akkor nem büntethető az elkövető. Azonban: a bizonyítatlanság következményeit az elkövetőnek kell viselnie.

Például hiába valóban a postás a Kispista gyerekének az apja (és soha nem is derül ki), a valós tényállítással is megvalósult a rágalmazás. Ha másnap kiderül, hogy tényleg a Kispista lopta el a biciklit, akkor az elkövető nem büntethető.

dec. 13. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

En arra gondoltam hogy egy atlagembernek nehez elhatarolni a kettot egymastol. Neked is meg kellett nezned a btkt es bemasoltad szo szerint a torvenyt.

Gondolod ha megallitok az utcan random enbereket akkor el tudjak mondani hogy mi a kulonbseg a becsuletsertes es a ragalmazas kozott? Aligha.


Nyilvan ha a googlebol kikeresed ugy konnyu

dec. 13. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"a postás a Kispista gyerekének az apja"

Na ez egy érdekes kérdés... Ebben érdekes, hogy ki a sértett: a gyerek, a férj, vagy az anya? Lehet, hogy csak az anya.


A gyerek nem tehet arról, így nem is felelős érte, hogy ki az apja, tehát mondhatnak akármit, az jogi értelemben nem biztos, hogy sérti a becsületét.


A megcsalt férjét se biztos, hiszen ő sem tehet róla.


Max. a feleség, akit így a hűség esküjének megszegését terjesztik.

dec. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
*random embereket
dec. 13. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!