Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol találom meg annak a...

Hol találom meg annak a jogszabálynak a szövegét, ami kimondja, hogy közterületen bármit szabad fotózni, így autókat is?

Figyelt kérdés
Kezdem unni az olyan embereket akik azt hiszik joguk van megtiltani hogy lefotózzak luxusautókat, vagy ha már lefotóztam akkor egyenesen van képük parancsolni hogy töröljem ki. Kéne egy nyomtatott példány ennek a jogszabálynak a szövegéből amit magamnál tartok ha ilyen alakokba belefutnék a jövőben.

jan. 27. 17:43
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
21%

Más valaki autóját engedélye nélkül fotózni tilos.

Mindenkinek jogában áll eldönteni, a saját értéktárgyait mennyire akarja közzétenni!

Ha erösködsz, fel tud jeleteni, ha több ilyen bejelentés érkezik, megütöd a bokádat.

jan. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
26%

"Ha beazonosítható a jármű, akkor nem fotózhatód le"

Nem ismerem a pontos jogszabályt, de ha van ilyen, az eléggé fura. Hiszen ha az utcán a saját szemeddel látsz egy rendszámtáblát, akkor azt az ügyfélkapudon bármilyen engedély nélkül lekérdezheted és kilistázza neked az adott autó színét, típusát, érvényes műszakiját, meg tucatnyi más adatot. Ingyenesen, egy gombnyomásra lekérdezheted bárki autóját, de nem készíthetsz róla fotót? Ráadásul ha pl. elütnek és az elkövető cserben hagy, a rendőr azt fogja megkérdezni először hogy láttad-e a rendszámát.

SŐT

Közterületen tömeget fotózni is szabad, egy turista pl. nem tilthatja meg neked hogy lefotózd őt, miközben éppen X templom oldalában beszélget, amennyiben nem kifejezetten rá fókuszálsz. De egy autót már tilos lenne fotózni? Szóval nagyon fura, kétlem hogy lenne ilyen jogszabály, tekintve hogy még senki nem is linkelte be. De utána nézek majd én is, hátha találok valahol valami infót róla.

Alternatív megoldásként fotózhatsz távolról, tájat, nagy felbontású géppel, aztán max az autót utómunkával kivágod a tájból és kész. Tájképet lehet készíteni a városról, azt végkpp nem tiltja semmi.

jan. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
43%

"Közterületen tömeget fotózni is szabad, egy turista pl. nem tilthatja meg neked hogy lefotózd őt, miközben éppen X templom oldalában beszélget, amennyiben nem kifejezetten rá fókuszálsz. De egy autót már tilos lenne fotózni? "


AZ utcán a forgalmat fotózhatod, EGY autót nem! Ez ugyanaz, mint amit írtál, tömeget fotózhatsz, EGY túristát nem.

jan. 27. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Nincs ilyen jogszabály hogy nem szabad autót lefotózni közterületen. Nem személy, hanem tárgy, nincsenek személyiségi jogai, és a legtöbb esetben (az 1of1 modelleket leszámítva) nem is egyediek, mint az emberek.

Olyan van, hogy KÖZZÉTENNI a képet úgy hogy LÁTSZIK a RENDSZÁM nem szabad ha a tulajdonos nem egyezik bele, mert úgy beazonosítható a személyes adat.

A kettő nagyon nem ugyanaz!

Ha lefotózok egy autót, de nem teszem közzé a képet, vagy úgy teszem közzé a képet hogy eltávolítom/kitakarom/megmásítom a rendszámot, ergo beazonosíthatatlanná teszem a tulajdonost, akkor azzal semmit nem szegek meg.

És jól mondja a 12-es: a forgalomban, az utcán bárki, MINDENKI látja az autót, rendszámmal együtt, fejben is meg lehet jegyezni, otthon meg az Ügyfélkapun le is lehet kérdezni. Ingyen, bárkinek. A magyar állam által, engedélyével és tudtával készített és fenntartott központi oldalon.


Most így elképzeltem mikor valaki feljelentést tesz mert közterületen fényképet készítettem egy járműről... Szerintem a rendőrségen könnyesre röhögnék magukat. :D

jan. 27. 19:07
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom miért van lepontozva a 12-es válaszom, mert valóban én is csak arra vonatkozóan találtam szabályozást, hogy a rendszámtáblát nem lehet közzétenni.

[link]

Ez a cikk pl. a közterületen fotózásról szól, amiben azt írják, idézem: "Viszont bárMIT fotózhatunk, mivel a tárgyaknak nincs személyiségi joguk, és az épületek szerzői jogai sem nehezítik az életünket"

Kiemelik továbbá, hogy "Házak és autók esetében az adatvédelmi törvényekre kell figyelnünk, mert a rendszámok is személyes adatnak minősülnek, így ezek sem látszódhatnak a fotókon"

Tehát a rendszámtáblákra csupán az adatvédelmi törvények vonatkoznak, nézzük azokkal mi a helyzet.

[link]

Ebben a cikkben a szabálytalanul parkoló autók rendszámmal együtt történő KÖZZÉTÉTELÉRŐL értekeznek, a következőt írják:

"Az ombudsman szerint kétféleképpen tárhatnánk a nyilvánosság elé ezeket a fotókat: az érintett autós engedélyével ugyanebben a formában vagy autótípust és rendszámot kitakarva."

Ráadásul a rendszám, mint személyes adat kérdésköre is némileg vitatott, hiszen az tekinthető személyes adatnak, " amely valamely azonosított vagy azonosítható élő személlyel kapcsolatos" illetve "amelyek összegyűjtése egy bizonyos személy azonosításához vezethet"

[link]

Ennek megfelelően az előző cikkben megszólaló jogász vetette fel, hogy a rendszám nem is feltétlen tekinthető személyes adatnak, hiszen a rendszám lekérdezésével nem kereshető vissza a tulajdonos neve.

[link]

A 2011. évi, az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény is úgy határozza meg az érintettet, hogy idézem: "bármely információ alapján AZONOSÍTOTT VAGY AZONOSÍTHATÓ természetes személy". Ha a személy nem azonosítható, nem lehet érintett sem, így nem kell az engedélyét kérni.

[link]

Ami viszont biztos, hogy létezik egy úgynevezett háztartási célú adatkezelés, vagy más néven személyes célú adatkezelés, amire nem vonatkozik a GDPR. Ehhez az kell, hogy az elkészített fényképet ne tegyék közzé nyilvánosan, vagy meghatározatlan számú személy számára. A személyes célú adatkezelésbe még az is belefér, ha a haverodnak átküldöd facebbokon az autót rendszámostól (a sofőrtől már engedélyt kell kérni).

"Ez a rendelet nem alkalmazandó a személyes adatoknak a természetes személy által kizárólag személyes vagy otthoni tevékenység keretében végzett kezelésére, amely így semmilyen szakmai vagy üzleti tevékenységgel nem hozható összefüggésbe. Személyes vagy otthoni tevékenységnek minősül például a levelezés, a címtárolás, valamint az említett személyes és otthoni tevékenységek keretében végzett, közösségi hálózatokon történő kapcsolattartás és online tevékenységek."

Azért kell a sofőrtől engedélyt kérni ha az ő arca is látszik, az autója fotózásáról pedig nem, mert az autóhoz fűződő jogokat a GDPR szabályozza, míg a sofőr jogait a ptk határozza meg. A polgári törvénykönyv második könyvének 48. paragrafusa mondja ki, hogy "Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges" illetve hogy "Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."

ÖSSZEFOGLALVA: Személy fényképezéséhez hozzájárulást kell kérni. KÜLÖN a kép elkészítéséhez és KÜLÖN a kép közzétételéhez. Tömegfelvétel esetén NEM kell engedélyt kérni. A tömeg fogalmát nem magyarázza a jog, de olvasmányaim alapján az az általános határ, ahol a személyek mint sokaság jelennek meg, és egyikük sem tűnik ki a tömegből. Ha pl. egy részeg embert fotózunk az utcán, hiába van a képen rajta kívül más is, attól még nem lesz a kép tömegfelvétel. TÁRGYAKAT viszont SZABADON lehet fényképezni, mert nincsenek sem képmáshoz fűződő, sem személyiségi jogaik. EGYES tárgyak lehetnek személyes jogok, ilyen pl. a rendszám, de ezekre NEM vonatkoznak a személyes jogokkal kapcsoaltos jogszabályok, HA SZEMÉLYES FELHASZNÁLÁS történik. Ennek pontos fogalmát fentebb kifejtettem. A személyes adat (pl. rendszám) KÖZZÉTÉTELÉHEZ kell az érintett hozzájárulása.

PLUSZ 1 a kérdező élményére reagálva

[link]

"A rendőrnek a jelenleg hatályos jogszabályok alapján nincs olyan jogköre, amellyel a fényképfelvétel készítőjét annak helyszíni törlésére, megsemmisítésre kötelezhetné"

Ezt helyből a BRFK közölte, ami azt jelenti, hogy nem hogy a sértett nem töröltetheti veled a már elkészült fényképet, de még a rendőr sem. A sértett hívhat rendőrt, aki felveszi az adataidat, a sértett az adataid alapján indíthat eljárást és csak a bíróság kötelezhet a fénykép törlésére.

jan. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
54%

Kérdező, nem fogsz találni ilyen jogszabályt, hogy "tilos autókat fényképezni", mivel nincs! Közterületen azt fotózol, amit szeretnél. Egyetlen dolgot nem fotózhatsz engedély nélkül: az embereket!

Nyilván az ilyen primitív megmondóemberekkel úgysem tudsz mit tenni, őket a törvények sem érdeklik, esetleg azt javaslom, hogy mielőtt fényképezel, nézz körül, és győződj meg róla, hogy nincs-e a tulaj az autó körül, vagy valaki más olyan aki téged figyel és szólhat érte, és kattints többet egymás után. Mondjuk exponálj 5x, és akkor biztosan lesz képed. Vagy azt írod fényképezőgéped van, azzal meg nem is kell odamenni az adott kocsihoz, tudsz fotózni távolabbról is. Ha meg hőbörögnek akkor max az 5-ből 1-et törölsz oszt jónapot.

Én is carspotterkedem szabadidőmben, (igaz, engem nem luxusautók érdekelnek, de ez most lényegtelen), már több, mint 20 000 autót lefényképeztem. És nem azért, hogy bárkinek is ártsak vele! Néha engem is befenyítenek a rendőrséggel, de nem izgat, ilyenkor csak annyit mondok, "hajrá!", és lelépek. Érdekes, eddig még nem kaptak el. Egy ilyen témájú fényképezéssel amúgy is legfeljebb személyiségi jogok megsértése az amit elkövethetsz, ami nem bűncselekmény, mégcsak nem is szabálysértés, csak jogsértés (ahogy a nevében is benne van), ami pedig ptk-s ügy, nem btk-s. Szóval a rendőr max. igazoltathat (amit indok nélkül megtehet), a többi meg bírósági hatáskör.

Egyébként is inkább a publikálás, közzététel ami problémás lehet, de még a hivatalos emberek is elvitatkoznak rajta, hogy most akkor szabad-e publikálni rendszámmal, vagy sem. Ebbe most nem is mennék bele, voltak korábban kérdések erről is.


Szóval kérdező, fotózzad nyugodtan, közterületen nem tiltja semmi, inkább csak "nem szeretik" (lásd a válaszadók egy részét), de ettől még nem tilos! :)

jan. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
54%

Aki pedig az autólopással jön rögtön, annak csak jelzem, hogy ma, Magyarországon már alig-alig lopnak autót. Az utóbbi időkben nagyon lecsökkent az autó eltulajdonítások száma. Nyugodtan utána lehet olvasni. Igen, a '90-es és 2000-es években nagy biznisz volt az autólopás, évi 10000-20000 autót is elloptak, mára ez lecsökkent évi 300-400-ra. Miközben több, mint 4 millió autó fut a magyar utakon. Gondoljatok csak bele, most bő 4 millióból ellopnak max. párszázat az szinte semmi! Egyszerűen ma már nem éri meg autót lopni!

Arról nem is beszélve, hogy ha én tételezzük fel kocsit szeretnék lopni, akkor nem kezdem el előtte fényképezni, pláne úgy, hogy feltűnjön, hiszen az pont, hogy "rontaná az esélyeimet".

jan. 27. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

15-16-17. válaszoló nagyon szépen köszönöm nektek a részletes és hasznos válaszokat, valamint a linkeket! Gyakorlatilag minden benne van amire kíváncsi voltam. És ebből következik, hogy UTOLSÓ alkalommal fordult elő hogy valaki töröltetett velem képet, az is biztos.

Nagyképűen hangzik, de szinte már várom hogy megint találkozzak egy ilyennel. Én is alkalmazni fogom ezt: "hajrá! és lelépek". Legjobb!

Köszönöm még egyszer, nagyon nagy segítség!

jan. 27. 22:33
 19/21 anonim ***** válasza:

"Nagyképűen hangzik, de szinte már várom hogy megint találkozzak egy ilyennel. Én is alkalmazni fogom ezt: "hajrá! és lelépek". Legjobb!"

Szerintem sokkal nagyobb trollság azt mondani, hogy "hívjon, megvárom". Sokkal nagyobb öröm látni amint visszakozik, ahogy azt is hogy a kiérkező rendőr elmagyarázza neki, hogy nem sértettél semmilyen szabályt és annyi képet csinálsz az autójáról amennyit csak szeretnél.

Az ilyen emberek 99%-a egyébként nem hív rendőrt, de szerintem parasztság úgy elmenni, hogy a másik fél rendőrt akar hívni. Te sem örülnél ha meghúznák a kocsidat, te kijelentenéd hogy rendőrt hívsz, a másik fél meg elhajt mert azt gondolja, nincs igazad. Én mindenképp azt ajánlom neked és másoknak is, hogy ha rendőrt akarnak hívni, várjátok meg, illetve addig ne rohanj el, ameddig nem tisztáztátok hogy nem érkezik rendőr. Mutassunk példát :)

jan. 27. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

2011. évi CXII. törvény

az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról


4. § (1) Személyes adat kizárólag egyértelműen meghatározott, jogszerű célból, jog gyakorlása és kötelezettség teljesítése érdekében kezelhető. Az adatkezelésnek minden szakaszában meg kell felelnie az adatkezelés céljának, az adatok gyűjtésének és kezelésének tisztességesnek és törvényesnek kell lennie.

5. § * (1) Személyes adat akkor kezelhető, ha

a) azt törvény vagy – törvény felhatalmazása alapján, az abban meghatározott körben, különleges adatnak vagy bűnügyi személyes adatnak nem minősülő adat esetén – helyi önkormányzat rendelete közérdeken alapuló célból elrendeli,

b) az a) pontban meghatározottak hiányában az az adatkezelő törvényben meghatározott feladatainak ellátásához feltétlenül szükséges és az érintett a személyes adatok kezeléséhez kifejezetten hozzájárult,

c) az a) pontban meghatározottak hiányában az az érintett vagy más személy létfontosságú érdekeinek védelméhez, valamint a személyek életét, testi épségét vagy javait fenyegető közvetlen veszély elhárításához vagy megelőzéséhez szükséges és azzal arányos, vagy

d) az a) pontban meghatározottak hiányában a személyes adatot az érintett kifejezetten nyilvánosságra hozta és az az adatkezelés céljának megvalósulásához szükséges és azzal arányos.


[link]


[link]

jan. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!