Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez jogilag tényleg elfogadható...

Ez jogilag tényleg elfogadható, megtehető?

Figyelt kérdés

Ismerősöm lakást adott el. Egy kb. 20 éves, régebbi építésű (és persze ennek megfelelő állapotú) pesti lakást.

Megvolt az adásvétel, az eladó jóhiszeműen az adatok egyeztetése után aláírta a szerződést. A vevő egy jogász ismerősével azonban fondorlatosan beleírt a szerződésbe egy olyat, hogy 5 év garancia. Magyarán mindent fizettetnek az eladóval, ha elromlik jövőre egy kilincs, megjelenik egy repedés a falon, elromlik a bojler, vagy bármi történik az eladó saját költségén javíttatja és "ugrik azonnal" akár évek múlva is. Ez legális? Jóhiszeműségre vagy bármire hivatkozva támadható/semmissé tehető?



márc. 20. 12:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szóval nem olvastad el a szerődést mielőtt aláírtad, mert utólagosan beleírni nem lehet, mert ha ellenjegyzett iraton módosítanak az közokirat hamisítás. Jóhiszemű reklamálással meg mehetsz a sóhivatalba.
márc. 20. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"Magyarán mindent fizettetnek az eladóval, ha elromlik jövőre egy kilincs, megjelenik egy repedés a falon, elromlik a bojler, vagy bármi történik az eladó saját költségén javíttatja és "ugrik azonnal" akár évek múlva is."


a garancia nem ezt jelenti. magánszemélyek között egyébként sem nagyon van értelme, de egyébként sem ezt jelenti.


ettől függetlenül keressen egy ügyvédet és beszélje át vele.

márc. 20. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én ilyet még nem láttam, de szerintem ez inkább az eltitkolt dolgokból adódó problémákra utal. Mondjuk, ha eladtam egy lakást frissen felújítottként, és kiesik az ablak a második héten, akkor kaphatok reklamációt.
márc. 20. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, utólag nem lehet semmit beleírni egy szerződésbe. Fondorlatos módon sem lehet, hiszen aláírás előtt ugyebár mindenki elolvassa amit alá akarna írni és akkor ott van az orra előtt leírva.

A garancia pedig nem azt jelenti amire gondolsz. Azt jelenti - amit 3-as is írt - hogy 5 éven belül ha előkerül olyan dolog ami jelentősen megváltoztatta volna a lakás értékét és ezt az eladó tudta, de nem mondta el előre a vevőnek, akkor ezért van lehetőség kárpótlásra.

Vagyis ha a lakás tulajdonosa tudja, hogy sérült a tetőszerkezet és 2 éven belül mindenképpen le kell cserélni, de ezt nem mondja el a vevőnek, majd letelik a 2 év és a társasházban a közgyűlésen megtudja az új tulaj, hogy fizetnie kell 1-2 milliót mert annyi a része az új tető árából, akkor a szerződés szerint ezt követelheti a volt tulajdonostól. Ugyanis ha ezt a vásárláskor elmondja neki, akkor eleve ennyivel kevesebbet fizetett volna a lakásért.

márc. 20. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy lakás adásvételi szerződése jól definiált tartalommal bír. Ezért kell ellenjegyeznie erre felhatalmazott ügyvédnek.

És ennek a tartalomnak része, hogy vevő a lakást jól megtekintett állapotban veszi át, eladó garantálja, hogy a lakás per és tehermentes, továbbá megfelel a megtekintett állapotnak.

1. Ha ez nincs benne, akkor a szerződést készítő ügyvéd sáros.

2. ha egyéb alaki és tartalmi hiba van, akkor az ügyvéd sáros.

3. ha korábban látható dologból származik komoly probléma, akkor a vevő volt felületes.

4. ha korábban láthatatlan dologból adódik komoly probléma, akkor az eladó sáros.

5. mindkét esetben szerepel a "komoly probléma". Ajtókilinccsel senki nem fog foglalkozni. Ám egy bedőlő fal, ablak, vagy műszakilag kimutatható nagy kár az "eltitkolás" esete. Ha ez a helyzet és a szerződés összevetése alapján kimutatható (szakértő által), akkor lesz valakit elmarasztaló ítélet. Aki mindent visz.

márc. 20. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Mikor ingatlant adtam el, az ügyvéd velünk együtt írta alá az adásvételit és rakta rá a szárazbélyegzőt. Utólag azt nem lehet módosítani. Azt el tudom képzelni, hogy a tervezethez képest módosították az eredeti változatot, de aláírás előtt azt el kellett volna olvasni.
márc. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Hála az égnek nem velem történt meg, de egy közvetett ismerősöm teljesen kétségbe van esve, mert gyakorlatilag 2-3 hónappal az adásvétel után folyton zaklatják telefonon követelőzve kilincsekkel, meg kb. utolsó kiégett izzóval is. Valóban alaposabban el kellett volna olvasnia, engem igazából az érdekelt volna, hogy tényleg bele lehet -e ilyen garanciákat írni egy adásvételibe, mert cseppet sem fer. Ha viszont kilincs meg hasonlókra nem vonatkozik, akkor azért más tészta.
márc. 20. 20:32
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Telefont, emailt le lehet tiltani, postát le lehet tiltani, személyes zaklatásra ki lehet hívni a rendőrséget.

Ja, és ezen felől mérhetetlenül lehet rettegni. Ki ki egyénisége szerit. Egyéniség viszont ritkán változtatható.

márc. 21. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
8: Attól hogy tiltod, simán rádmásznak szerződésszegéssel a bíróságon
márc. 23. 11:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!