Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy filmben / színdarabban...

Ha egy filmben / színdarabban egy zenét használok fel a szerző tudta nélkül, az törvénybe ütközik?

Figyelt kérdés
Itt most elsősorban nem a kortárs előadók számaira gondolok, hanem ma már nem élő zenészekre. Például ha csinálnék egy színdarabot, amiben mondjuk a Mozart - Varázsfuvola nyitánya szerepel, amit letöltöttem a YouTube-ról, akkor ezért kell valakitől jogokat kérnem?
2011. jan. 3. 18:03
 1/4 anonim ***** válasza:
A youtube-os megoldás tuti rossz, mert az előadóknak is vannak jogai. Ha tisztességes úton hozzájutsz a kottákhoz és előadod a társaiddal, azt tudtommal úgy használjátok fel, ahogy akarjátok.
2011. jan. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A halál után 70 évvel megszűnnek a szerzői jogok, utána minden közkinccsé válik. Tehát Mozart oké, de mondjuk Frank Sinatra számokhoz még a jogutód hozzájárulása kell, illetve fizetned kell érte. Az viszont igaz, hogy az előadó művészt is megilleti a szerzői jog az előadás után, tehát azt nem lehet, hogy valakinek az előadását, koncertjét csak úgy felhasználd.
2011. jan. 3. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Viszont ez csak azokra a művekre érvényes, amiért pénzt kérsz. Ha csak összeraksz egy filmet, és ingyen-bérmentve elérhetővé teszed a neten, akkor nem kell szerzői jogdíjat fizetned, hiszen neked sem származik bevételed a filmedből.
2011. jan. 4. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igazából egy színdarab szövegkönyvét ("forgatókönyvét") írom, és abban tüntetem fel, hogy egyes jelenetekhez milyen zene szóljon.


Az egyik zeneszám, amit szeretnék, az Carlos Gardel "Por una cabeza" című tangója. Gardel 1935-ben, ergo több, mint 70 éve halt meg; a szám előadója pedig akkor én leszek, zongorán. Így tehát már nem ütközik semmiféle jogokba.

2011. jan. 4. 09:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!