Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meg tudom szerezni egy dolog...

Meg tudom szerezni egy dolog tulajdonjogát olyan valakitől, aki nem a dolog tulajdonosa?

Figyelt kérdés
2011. márc. 30. 00:05
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Ptk. §§ 118., 119.


igen,

a) Ha nem tudod, hogy az atruhazo nem tulajdonos es kereskedelmi forgalomban szerzed

b) Ha nem tudod, hogy az atruhazo nem tulajdonos es fizettel erte, es a tulajdonos a dolgot arra bizta, akitol a tulajdonjogot szerezted (nem lopta stb.)

c)penzt, bemutatora szolo ertekpapirt amugy is

2011. márc. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Megszerezheted, amennyiben nincs tudomásod a dolog eredetéről, mivel azonban így tetted fel a kérdést nyilán tudod, hogy nem tulajdonostól szerzed, így te magad tulajdonjogot nem szerezhetsz, sőt még "bónuszként" a nyakadba varrhatnak esetlegesen valamilyen bűncselekményt is.
2011. márc. 30. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Ptk. §§ 118., 119.


igen,

a) Ha nem tudod, hogy az atruhazo nem tulajdonos es kereskedelmi forgalomban szerzed

b) Ha nem tudod, hogy az atruhazo nem tulajdonos es fizettel erte, es a tulajdonos a dolgot arra bizta, akitol a tulajdonjogot szerezted (nem lopta stb.)

c)penzt, bemutatora szolo ertekpapirt amugy is"


Ez igaz. De fő szabály szerint nem. Nemo plus iuris ad alium transfere potest, quam ipse habet, azaz senki több jogot nem ruházhat másra, mint amennyi neki van. A Ptk. fentebbi szakaszai a forgalombiztonság miatt vannak, és hogy a jóhiszemű vevő ne kerüljön méltánytalan helyzetbe, de rosszhiszeműen nem lehet tulajdonjogot szerezni így: "nem tudta, és kellő körültekintéssel nem tudhatta, hogy nem tulajdonos".

2011. márc. 30. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Ez nagyon egyszerű!

A tulajdonjog megszerzésének feltételei közé tartozik, hogy a dolog a tulajdonostól származzék! De mint mindig, itt is vannak kivételek, ezek a nem tulajdonostól való tulajdonszerzési esetek!

Keresekedelmi forgalomban eladott dolgon a jóhiszemű(!) vevő akkor is tulajdonjogot szerez, ha a kereskedő nem volt tulajdonos!

Kereskedelmi forgalmon kívül is tulajdonjogot szerez az, aki a dolgot jóhiszeműen(!) és ellenszolgáltatás fejében olyan személytől szerzi meg, akire a tulajdonos a dolgot rábízta!

Viszont ilyenkor a tulajdonos a dolgot az 1. szerzéstől számított 1 éven belül az ellenszolgáltatás megtérítése mellett visszakövetelheti, visszaválthatja!

Kereskedelmi forgalmon kívül, ha a dolog bűncselekmény útján került ki a tulajdonos birtokából (pl. azt ellopták tőle), akkor azon tulajdonjogot nem lehet szerezni! Ilyenkor a vételár megtérítése nélkül követelheti a dolgot vissza, te viszont a neked eladótól követelhetsz kártérítést! De ha a lopott dolgot kereskedelmi forgalomban veszed, azon tulajdonjogot szerzel, és a tulajdonos nem követelheti vissza tőled, ilyenkor ő fog kártérítést követelni a neked eladótól!

2 követelmény: jóhiszeműség + visszterhesség, tehát ne tudjál róla, hogy a dolog lopott; és ellenértéket adj érte!

2011. jún. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!