Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvény szerint jogom van...

Törvény szerint jogom van munka mellett kivenni a vizsgánkénti 4 szabadnapot? Mit tehet a munkáltató ellene?

Figyelt kérdés
Úgy tudom hogy Munka Törvénykönyve 1992 XXII törvény szerint, 4 nap szabadidő jár vizsgánként, s szakdolgozatra 10 nap. A munkáltatóval aláírtam szezződést melyben 5 napot bíztosit egy félévre. Ettől független elmehetek-e szabadság vizsga miatt? Említettem ezt nekik, azt mondták, ők erről nem tudnak s vigyek vlmilyen hivatalos dolgot erről. Honnan tudom megkeresni a törvénykönyvbe ezt?
2011. szept. 1. 16:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Elolvasod a törvénykönyvet.
2011. szept. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Igen, de nem a klasszikus értelemben vett szabadidő jár, hanem igazolt, de nem fizetett napok. Az Mt-ben benne van, a címjegyzéket nézd!
2011. szept. 1. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

egyrészt google munka törvénykönyve, hagy ne linkeljem már be...


másrészt


a munka törvénykönyve arra az alapállapotra vonatkozik, amikor nem kötsz senkivel szerződést, csak végzed a sulit munka mellett. ebben az esetben vagy szabadságot veszel ki arra az időre, amit ügyebár a munkaadóddal is egyeztetni kell, hiszen csak egy részéve rendelkezel szabadon, vagy igénybe veszed a törvény által biztosított szabadidőt, amire azonban fizetés nem jár.


ha szerződést kötsz a munkaadóddal, az más kategória, ebben az esetben részeben-egészében ő fizeti tandíjadat (különben nem nagyon van értelme szerződést kötni), a távollétedre is fizeti a béredet, cserébe viszont mondhatja azt, hogy vizsgánként nem ad 4 napot, csak mondjuk egyet.


az viszont fontos, hogy a "vizsgánként" legyen az alapja mindennek, különben könnyen ráfaragsz, azt ugyanis nem tudhatod előre, hogy hány vizsgád lesz. (mi van, ha lesz olyan féléved, amikor 6 vizsgád lesz? akkor mit fogsz csinálni?)

2011. szept. 1. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy azt nem fizetik. Számoltam ezzel. De ha tanulni kell,a kkor muszáj kivennem, s mivel fiatal vagyok, így nincs túl sok szabadságom, s az az 5 nap, amit egy félévre biztosít nagyon kevés. Én is tartok attól, h sok vizsgám lesz. Távollétben nem fizet semmit, mivel szombaton lesz képzés, szombat nálunk nem munkanap. Viszont tandíjat átválalta, de ennek az a feltétele, hogy +ba annnyi évet maradok az egyetem elvégzése után.
2011. szept. 1. 16:29
 5/8 anonim ***** válasza:

"Távollétben nem fizet semmit, mivel szombaton lesz képzés, szombat nálunk nem munkanap."


nem akarlak elkeseríteni, de én most járok levelezőre. nálunk is hétvégén vannak az órák, de a vizsgák nem. az csak hétköznap van.

2011. szept. 1. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Tudom. Ezért is tettem fel a kérdést, hogy a 4 napot kivehetm vizsgatárgyanként! Nem baj, ha nem fizeti, de jogomban áll-e kivenni?! Mert 5 napa,mit ad semmire nem elég.
2011. szept. 1. 16:44
 7/8 anonim ***** válasza:

elvileg igen, mert szerződéssel törvényt nem lehet felülírni.


de azért ennyire ne feszítsd túl a húrt, mert ha van 5 vizsgád, akkor az 20 nap, ami azt jelenti, hogy majdnem egész hónapban nem mész be dolgozni...


vidd be a törvényt, és próbáljatok valami ésszerű dologban megegyezni. mondjuk a vizsgák napja, plusz x nap felkészülés, vagy valami hasonló.


nem tudok jobb tanácsot adni, mert én éjszakai bagoly vagyok, nekem nem okoz gondot az, hogy csak a vizsgák napján nem megyek be dolgozni.

2011. szept. 1. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Régebben én úgy tudtam, hogy csak azoknak jár ez a 4 nap szabadidő, akik vmlyen államigazgatási szervnél dolgozik (ott egyébként biztosan betartják), ez nekem új.
2011. szept. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!