Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan zajlik Magyarországon...

Hogyan zajlik Magyarországon a bűnügyi helyszínelés/nyomozás?

Figyelt kérdés

A tévében sokat látni sorozatokban, hogyan történik ez Amerikában. Gondolom Magyarországon is sokban hasonló a dolog, de azért érdekelne - ha valaki bennfentes -, hogyan zajlik, milyen lépései vannak pl. egy gyilkosság helyszínelésének és nyomozásának. Kik vesznek benne részt? Kik biztosítják a helyszínt, elemzik a nyomokat? Milyen laborok vannak Magyarországon, ahol pl. ujjlenyomatokat, DNS-t, fegyvereket vizsgálnak. Mi egy nyomozó és mi egy tudományos munkatárs dolga? Jelenleg Magyarországon melyik a legmagasabb szintű nyomozó szervezet?


Köszönöm a válaszokat! Ha esetleg szakkönyvet is tudnátok ajánlani, annak nagyon örülnék, mert érdekel a téma. Angolul sok van, olvastam is párat, de engem konkrétan a magyar gyakorlat érdekelne.


2011. dec. 11. 18:38
 1/5 anonim ***** válasza:

A Helyszínelők sorozat nem egészen azt mutatja, ami itthon is van. Ott végeznek nyomozói munkát, de nálunk csak a nyomokat keresik és elemzik.

Az ottani technika meg majd 10 év múlva talán hozzánk is elér...

2011. dec. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Annyira nem vagyok szakértő a dolgokban, de megkérdezem apámtól, aki tavalyig bűnügyi technikus volt a rendőrségnél. Az biztos, hogy a magyar rendőrök, nyomozók, helyszínelők és technikusok jóval alacsonyabb büdzséből gazdálkodnak, mint az amerikaiak.


És ami biztos, hogy NINCS sehol a világon, csak a sorozatok pörgős dramaturgiája miatt írták át:

- "instant" DNS vizsgálat, amely 10 perc alatt kielemzi az információkat, ez a valóságban legalább 2-3 nap

- a bűnűgyi technikusok nem viselnek fegyvert, de a rendőrök biztosítják sokszor a terepet nekik (a CSI nagyon nem reális ilyen téren)

- a bűnügyi technikus nem hallgatja ki a gyanúsítottat

- nincsenek hatalmas adatbázisok, amelyek ujjlenyomatok vagy DNS-minták alapján 10 másodperc alatt kidobják a keresett személyt

- nagyon kevés olyan "magasröptű" tudóst foglalkoztatnak a laborokban, mint Grissom, ha valami nagyon nem elemezhető, külsős tudorokat kérnek fel

- és (legalábbis Magyarországon) nem tartják be úgy a szabályokat, mint ahogy a tévében látható, egy csomószor megfogdossa a helyszínre először érkező járőr a nyomot, akár hiszed, akár nem... Volt is belőle nem egy probláma.

2011. dec. 11. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A valóságban ez a folyamat sokkal kevésbé pörgős és érdekes. (De Amerikában is amúgy.)

Eleve egy dolog, hogy rendőrség nyomoz (mint nyomozóhatóság) az ügyészség vezetésével (vagy adott esetben ügyész is nyomozhat - lásd a Be.-t), de a technikai és tudományos dolgokat szakértők csinálják.

Nincs olyan, mint a filmekben, hogy van egy "sztár", aki mindenhez ért, és végigviszi az egészet.

Valaki fényképez és összegyűjti a nyomokat ("biztosítja"), ezeket leadja, ő az ügyet nem is tudja tovább. Más kielemzi, jelentést ír, leadja szintén máshova...

Nem nagyon van olyan, aki ezt végig látja és követi, külön szakterületeknek külön csapata van.


De azért nem leszólni akarom, jó dolog ez. :)

2011. dec. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Woody H. válasza:
én Amerikában dolgozom nyomozóként és tehetsz fel kérdéseket privátban ha érdekel!
2012. szept. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
ezek a sorozatok kivannak szinezve de van hasonlóság
2015. ápr. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!