Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szándékos HIV-fertőzésnél mi...

Szándékos HIV-fertőzésnél mi az elkövetés eszköze?

Figyelt kérdés

A következőket tudom:

- jogi tényállás: emberölési kísérlet

- védett jogi tárgy: az ember életéhez, egészséghez fűződő társadalmi érdek

- passzív alany: bárki

- materiális (?) bűncselekmény

- befejezett bűncselekmény

- alanya tettesként: bárki, aki HIV-fertőzött


elkövetés eszköze: ???


Vajon mi lehet? Maga a HIV-vírus?


2012. jan. 17. 16:06
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Szívesen. Hogy lenne már a pösc, vagy a vírus? A tű az már más tészta.
2012. jan. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Ja várjál már, most látom, hogy emerölési kísérletet írtál, erre hogy jutottál? Ez ugyanis súlyos testi sértés.
2012. jan. 17. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
A hazai bírói gyakorlat szerint emberölés kísérlete. Véleményem szerint meg inkább súlyos egészségromlást okozó testi sértés, igaz, nem vagyok jogtudós, de szerintem logikusabb.
2012. jan. 17. 17:45
 14/22 anonim ***** válasza:
Nem ismerem ezt a bírói gyakorlatot, de én is azon az állásponton vagyok, amin te. Azért is érthetetlen, mert a kísérlet esetében szándékosságnak kell fennállnia a tényállási elemek viszonyában, és ezt csak extrém esetekben látom bizonyíthatónak. De jó hogy felhoztad, utánnaolvasok.
2012. jan. 17. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
"...mert a kísérlet esetében szándékosságnak kell fennállnia a tényállási elemek viszonyában", végül is szándékos HIV-fertőzésről szól, szóval érthető, ha valamelyik bíró úgy látja, hogy ez emberölési kísérlet. Általában az ilyen tettesek nem azért fertőzik meg a sértettet, hogy meghaljon, hanem hogy "szenvedjen", igazából sok múlik a tettesben lezajló pszichikai folyamaton, hogy mi a tényállás valójában.
2012. jan. 17. 18:03
 16/22 anonim ***** válasza:

Ez jó. És ilyenkor az aljas indok is megáll? Azért a 10-20 év szabadságvesztés eléggé durva lenne, főleg azt tekintve hogy az orvostudomány milyen előrehaladott állapotban van HIV betegek kezelését illetően. (a súlyos egészségromlást okozó testi sértésért 1-5 évet lehet kapni, most néztem)


Azért örülök, hogy nem vagyok egyedül azzal a véleménnyel, hogy ez nem emberölés kísérlete. Egyébként igazad volt a testi sértés min. esetével kapcsolatban, erről a tényállásról komplett megfeledkeztem :) Gondolom a vizsga jól sikerült, gratulálok!

2012. jan. 17. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Ja azzal a kijeletéseddel nem értek egyet, hogy a szándék mindig bizonyítható lesz! :) A HIV fertőzés valószínűsége egy aktus során igen alacsony (nyilván a betegség stádiumától is függ a testnedvekben lévő vírusok száma), így ha az egyenes szándék nem bizonyítható, az eshetőleges szándék bizonyítása nagyon nehéznek tűnik nekem.


De jó hogy nem leszek büntetőjogász, nem kell ilyenekkel foglalkoznom! :D

2012. jan. 17. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Én azt mondanám, hogy nem materiális bűncselekmény...

De én is inkább a testi sértéssel értek egyet, nem mondanám emberölés kísérletének. A szándék ugyanis nem arra irányul.

2012. jan. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

"Ja azzal a kijeletéseddel nem értek egyet, hogy a szándék mindig bizonyítható lesz!" Huh, volt ilyen kijelentésem? Nem találom, bár most agyilag zombi vagyok egy kicsit :D


Egyébként a vizsga jól sikerült, nagyon könnyű tételt húztam, az életveszélyt okozó testi sértésről illetve a halált okozó testi sértésről kellett beszélnem, és jelest kaptam :) Én egyébként pont ezért szeretem a büntetőjogot, mert itt lehet kicsit "matekozni", hogy x cselekmény milyen tényállásnak felel meg, kicsit agyalós és nem annyira magolós, mint pl. a polgárjog :D

2012. jan. 17. 18:52
 20/22 anonim ***** válasza:

Én is szerettem nagyon a büntetőt amúgy. :) Sokkal zártabb, egységesebb rendszer, mint bármely más jogterület. A polgárjog annyira szétfolyik, hogy ember legyen a talpán, aki az egészet átlátja, és követni tudja...

Mondanom sem kell, hogy polgárjogi területen kötöttem ki. :P De a büntetőjog iránti szeretetem megmaradt, amellett, hogy már a polgárjogot is kezdem megszeretni. :D :D

2012. jan. 17. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!