Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Na most akkor akit megrovásra,...

Na most akkor akit megrovásra, próbára, pénzbírságra vagy közérdekű munkára ítélt a bíróság, az bűntetett előéletű, vagy nem?

Figyelt kérdés
Mert már ezer verziót hallottam, olvastam. Illetve szerepel-e bűnügyi nyilvántartásban?
2012. aug. 15. 23:33
 1/5 tomala ***** válasza:
43%

Igen.

Ha valakit bűncselekményért jogerősen elítélnek, az megjelenik az erkölcsi bizonyítványban - tehát büntetett előéletnek számít. Nem a büntetés súlya a lényeg.

2012. aug. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
#1: Szabálysértés meg bűncselekmény nem ugyanaz. Ennyi erővel az se kaphatna erkölcsit, akit közterületi hugyozáson kaptak rajta évekkel ezelőtt.
2012. aug. 16. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 tomala ***** válasza:
Ezt pontosan tudom. Nem is volt itt szó szabálysértésről egyáltalán. Csakis bűncselekményről.
2012. aug. 16. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Andizsuzsi ***** válasza:

A megrovás és a próbára bocsájtás nem büntetési nem, hanem intézkedési nem, tehát eleve nem büntetett, aki ezekben "részesült". A pénzbírságra és a közérdekű munkára vonatkozóan pedig a törvény erejénél fogva áll be a mentesítés az ítélet jogerőre emelkedésének napján.


"100. § (1) A mentesítés folytán - törvény eltérő rendelkezése hiányában - az elítélt mentesül az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól.

(2) A mentesített személy büntetlen előéletűnek tekintendő, és - törvény eltérő rendelkezése hiányában - nem tartozik számot adni olyan elítéltetésről, amelyre nézve mentesítésben részesült.

(A mentesítés módja

101. § Az elítélt mentesítésben részesülhet

a) a törvény erejénél fogva,

b) bírósági határozat alapján,

c) kegyelem útján.

A törvényi mentesítés

102. § (1) A törvény erejénél fogva áll be a mentesítés

a) közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás és kiutasítás, esetén - foglalkozástól eltiltás vagy járművezetéstől eltiltás esetén a foglalkozás vagy a járművezetés gyakorlásának joga kivételével - az ítélet jogerőre emelkedésének napján;"

2012. aug. 16. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Andizsuzsi megelőzött. Beszéltem jogásszal, egyes, nem akarlak megbántani, de baromságokat írtál.


Ahogy Andizsuzsi is bemásolta, a próba és a megrovás csak intézkedés, tehát nem büntetés.


De a pénzbírság esetében - ami már büntetés - is csak addig vagy büntetett előéletű, amíg a pénzbírság összege meg nem érkezik a MÁK számlájára.

2012. aug. 16. 10:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!