Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pontosan mire való a haszonélv...

Pontosan mire való a haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés

sajnos nemrég meghalt apukám. még nem volt a hagyatéki tárgyalás de azt tudom, hogy pénzt nem örököltem, csak adóságot.

egy ingatlan volt apum nevén a családi házunk, amiről nemrég kiderült nagymamámnak haszonálvezeti joga van.

A hagyatéki tárgyaláson én lemondok az ingatlanról, minden egyéb ingóságról nem szeretnék örökölni semmit.

mivel nagymamámnak haszonélvezeti joga van mit követelhet tőlem? az ingatlanon van jelzálog,

én már jó ideje külön éltem apumtól, nagymamámat több mint 10 éve nem is láttam( nem keresett, én se őt)

a haszonélvezeti jogról elég sokat olvastam, a kérdésem az mennyit bukhatok? az ingatlan kb 15-18 milliót ér, jelzálog kb. 10 millió nagymamám mondhatja, hogy adjuk el az ingatlant és fizessem ki? volt már vki hasonló cipőben? egyetlen egy dolgot szeretnék, 1. nem örökölni semmit, 2.0-s egyenleggel zárni a történetet, (ez sajnos már nem történhet, meg mert apum temetését nekem kellett fizetnem.)

van 2 öcsém egyik kiskorú tőle, követelhet valamit a haszonélvezeti joggal rendelkező nagymamám?

mit tehetek? mint unoka?imádkozzak?


2012. dec. 16. 17:38
 1/8 anonim ***** válasza:
Mindenki sorban mondjon le az örökségről aztán nem követelhetnek semmit. A bank megkapja a lakást a hitel fedezetére és a mamád haláláig használhatja azt.
2012. dec. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
Ha lemondasz az örökségről, akkor automatik a tartozásról is! Nincs követelnivaló rajtad! A haszonélvező, a hasznát és adósságát is viseli, mivel erőssebb mint a tulajdonjog, egyet kivéve nem adhatja el!
2012. dec. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

keress egy ügyvédet.

amúgy ha lemondasz az örökségről, senki nem követelhet tőled semmit. oldják meg, ahogy tudják, te lemondtál róla.

2012. dec. 16. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A kiskorúak örökségéről nem mondhatsz le, csak a Gyámhivatal engedélyével.

Érdeklődj náluk, vagy a hagyatéki tárgyaláson tisztázd a dolgot.

2012. dec. 16. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Keress ügyvédet! Amúgy nem értem, hogy miért fizetted ki a temetést, ha vissza akarod utasítani az egész örökséget, mivel a temetés költségei a hagyatéki vagyont terhelik és ha te nem örökölsz semmit, nem is vagy örökös, így nem neked kell fizetned. Ha visszautasítod az örökséget, nem követelhet tőled senki semmit, így a nagymamád sem. Az örökösökkel szemben neked van megtérítési igényed a hagyatéki költségekre.
2012. dec. 16. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja hogy a konkrét kérdésedre is válaszoljak, a haszonélvezet minden tulajdonosi jogosítványt magában foglal, a rendelkezéshez való jogot kivéve (eladás, megterhelés). Magyarul a nagymamád, ha akar, beköltözhet a házba bármikor. Az ő jogai a tulajdonoséhoz képest erősebbek, magyarul a tulajdonos csak annyiban gyakorolhatja a jogait, amennyiben a haszonélvező nem. Szóval egész addig, amíg nem leszel tulajdonos, semmiféle összetűzésbe nem kerülhetsz a nagymamáddal.
2012. dec. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha valóban a tartozás a banknak 10 millió,és a ház jóval többet ér akkor próbáljátok eladni.Magyarázd el a mamának,hogy a jelzálogot nem tudod fizetni,és ha ő sem teszi, a bank úgy kipenderíti mint a sicc-haszonélvezet ide vagy oda-ez a bankot nem érdekli.Az ingatlant elárverezik szaré-hugyé,és a mama sem fog tudni oda költözni.De nem értem mit követelne rajtad???
2012. dec. 16. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2012. dec. 17. 09:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!