Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért nem fogadható el, ha...

Miért nem fogadható el, ha valaki parancsra ölt?

Figyelt kérdés

Tipikus példája ennek a náci Németország. De sorolhatnék még egy párat..

Ha én mondjuk egy százados vagyok abban a Németországban, a hatályos törvények értelmében inkább erény bizonyos csoportokat megsemmisíteni, sőt parancsot kapok rá.

Akkor mit tegyek? A parancsot morális, lojális okokból sem tagadták meg akkor. És Eichmann így védekezett: akkoriban egyetlen kibúvó lehetett a parancs alól. Ha fejbe lőttük magunkat.


Tudom, hogy nehéz kérdés.



2012. dec. 31. 16:28
 1/6 anonim ***** válasza:
Minél magasabb rangban van valaki, annál nehezebb kibújni a felelősség alól. Egy kiskatonától többé-kevésbé elfogadható, hogy parancsra. Egy századostól már nem annyira.
2012. dec. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
78%

Na jó, azért Eichmann éppenhogy parancsokat osztogatott, Nürnbergben meg kamázott egy jó nagyot, hogy mentse a bőrét. Századosokat nem ítéltek el egyet sem, ha parancsba kapták, amit tettek. Őket csak akkor, ha valami magánakciót csináltak.

Az más kérdés, hogy mostanság a Wiesental központ 98 éves jelentéktelen alakokra próbál ráverni mindent, de ők meg ebből élnek, az más tészta, meg álatlában nem is jön össze nekik.

2012. dec. 31. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az ügyvéd azt válaszolja neked (én) hogy más az erkölcs, a morál, és más a jog. A kettő sokszor van közös nevezőn, de ez a legjobb példája, amikor eltávolodnak, de maximálisan. A mi kultúránk a Ne ölj!-parancsolaton nyugszik. De, a jog szerint engedelmességgel tartozol állampolgárságod okán annak az államnak. Ha az állam úgy rendeli, hogy ölj, akkor amiatt ítél el, ha nem teszed. De az ölésnél be kell tartanod azokat a nemzetközi egyezményeket, amiket az államok magukra nézve kötelezőnek elfogadnak, azaz nem mindig, nem mindenkit és nem akárhogyan szabad megölnöd, mert akkor bűncselekményt követsz el. Így jártak, járnak sokan, gondolj a Hágai Bíróság ítéleteire, pl. a jugoszláv polgárháború okán.
2013. jan. 1. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
55%

Nem tudom mi volt a törvény a náci Németországban, de a magyar törvények szerint bűncselekményt parancsra sem szabad elkövetni. (Szabálysértést még igen.)

Vannak kivételek is: mentésnél vagy nagyobb vészhelyzet megelőzésénél - de ilyenkor ezek már nem is számítanak bűncselekménynek.

2013. jan. 1. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 tomala ***** válasza:

A parancsra ölés önmagában nem mentesít a felelősség alól - ez szerintem érthető is. Az viszont, hogy a parancs megtagadása halállal fenyeget, olyan kényszert jelent, ami kizárja a büntethetőséget.

Eichmann esetében ilyen kényszer nyilván nem állt fent. Ha nem lett volna ennyire véreskezű, maximum leváltják.


#2, Eichmannt nem Nürnbergben állították törvényszék elé, hanem Jeruzsálemben.

2013. jan. 1. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az azért hozzátartozik, hogy sok német bízott a győzelemben, ha pedig győznek, senki nem szólt volna egy mukkot sem, hogy ugyan katonák, miért gyilkoltatok?
2013. jan. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!