Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy szövegíró úgy akar nekem...

Egy szövegíró úgy akar nekem dalokat írni hogy a, , szerzői jog őt illesse''! Ha én megzenésítem a tőle vett dalokat akkor ő eladhatja ettől függetlenül másnak is a dalokat? Vagy van így egyáltalán értelme üzletet kötnöm vele?

Figyelt kérdés
Ha hivatalos énekes lemezt akarok megjelentetni más szerzőtől vásárolt dalszövegekkel akkor hogyan kössek vele szerződést?
2013. márc. 22. 22:13
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
a szerződés egy megállapodás. papírra vetitek, hogy kinek mi jár. ennyi. megállapodtok, hogy mindkettőtöknek jó legyen. ennyi.
2013. márc. 22. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
A te munkád is benne lenne azaz a "megzenésítés"! Az ő dalszövege mit sem érne a zene és az előadó nélkül a fiók mélyén ki tudja meddig elfekvőben lenne! Nincs értelme vele üzletet kötni,tisztán látszik egyoldalú nyerészkedés lenne belőle! Ő milyen jogon adná el a te munkádat? Neked hol lenne ebben az üzlet?
2013. márc. 23. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
28%
Szerzői jogról onnantól beszélhetünk, ha mindketten bejelentitek a művet az Artisjusnál. Addig semmilyen jogotok nincs.
2013. márc. 23. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
65%
nem igaz. a szerzői jogok mindenkit automatikusan megilletnek. Arti a jogdíjakhoz kell.
2013. márc. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Értem,és köszönöm az összes választ!Nagyon sok a nyitott kérdés ezzel az íróval való társulásommal kapcsolatban.
2013. márc. 23. 21:41
 6/33 anonim ***** válasza:
0%

"nem igaz. a szerzői jogok mindenkit automatikusan megilletnek. Arti a jogdíjakhoz kell."

A szerző jog onnantól kezdve él, hogy a mű megjelenik. Ahhoz pedig, hogy megjelenjen, előbb be kell jelenteni az Artisjushoz. Nekem ez a szakmám. Neked?

2013. márc. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
50%

Nos, mi a szakmád? konkrétan?

Az tuti, hogy már itt elbuktál.


"A szerzői jogok keletkezése, a szerzői jogok a vagyoni forgalomban


9. § (1) A szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok - a személyhez fűződő és a vagyoni jogok - összessége."


Azért beidézem neked a wikipedia-t is:

"Ez a jog akkor keletkezik, amikor a mű megszületik, és nem függ a mű publikálásától. (Általában az a szokás, hogy a megfelelő hivatalt erről a tényről értesíti a szerző, amely a mű eredeti példányát átveszi megőrzésre, hogy jogviták esetén legyen bizonyíték. Magán a művön pedig feltüntetik a jogtulajdonos nevét, és a jogviszony időbeli hatályának kezdőévét.)"


Csemegézzél te nagy "szakember":

[link]


Amúgy meg programozó vagyok és tudod engem is megilletnek a szerzői jogok, pedig nem kell bejelentenem az Artisjus-nak.


Sőt, szerintem azt se kell bejelenteni ha egy verset vagy novellát publikálok pl egy blogon, vagy kiadatom könyvben.


Komolyan, mi a szakmád? És hol vetted? :D

2013. márc. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
0%

Ismerem a törvényt. Egy zenemű keletkezése szerzői jogi értelemben az Artisjusnál történt bejelentés pillanata. Onnantól kezdve védett a mű.

A kérdező azt kérdezi: "Ha hivatalos énekes lemezt akarok megjelentetni más szerzőtől vásárolt dalszövegekkel akkor hogyan kössek vele szerződést?" Az első lépés, hogy befárad az Artisjushoz. Tetszik vagy nem.

És hogy mi vagyok, kedves informatikus? Öt könyv írója és két cd zeneszerzője. Hadd tudjam már jobban, hogy működik a dolog.

2013. márc. 24. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
0%
Még valami. Nem adhatsz el semmit, ha nem tudod igazolni, hogy az a tiéd. Így van ez egy ingatlannal és így van egy zeneművel. Utóbbit Magyarországon csak és kizárólag az Artisjus ismerhet el. Sokszorosítani sem lehet egy lemezt a műbejelentés nélkül. Tehát: ha komolyan gondolja a kérdező a szándékát, akkor irány a Mészáros utca.
2013. márc. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
50%

Már bocs, de baromságokat írsz. A törvényt nem írhatja felül semmilyen egyesület saját szabályozása. A törvény azt mondja, hogy a mű keletkezése időpontjában jár a szerzői jog. Ennyi.


Innentől kezdve ha én alkotok egy dalt, eléneklem, zenésítem, felveszem, akkor árulhatom is ha adózok utána.


Amennyiben több tagról van szó, énekes, dalíró stb, akkor szerződést kötök velük az adott dalokról, hogy kinek mi jár.


Ha sok pénzem van, akkor ki is nyomtathatom CD-n és ugyanúgy árulhatom. Semmi sem tiltja. Amennyiben valaki jelentkezik, hogy a dal az övé, akkor peres útra terelheti az esetet ahol bizonyítania kell, hogy a mű vagy annak egy része az ő tulajdona.


Ez a bejelentős tökölés mint írták is, csak a bizonyíték miatt érdemes, hogy később könnyebb bizonyítani, hogy az enyém.


A könyv ugyanez. Megírom, utána ha van pénzem, kinyomtatom és terjesztem. Vagy szerződést kötök egy kiadóval. ennyi.


De nyitott vagyok. Kérlek idézz be jogszabályokat, törvényeket ami a te állításodat igazolja.


Esetleg mutass eseteket ahol valaki elbukta a szerzői jogát azért mert nem jelentette be az artinak.

2013. márc. 24. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!