Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy magánindítványos bcs...

Ha egy magánindítványos bcs miatt tettem feljelentést, és azt visszavonom, akkor pl 1 hónap múlva már nem kérhetem, hogy mégis szedjék elő az ügyet?

Figyelt kérdés

Azaz megvolt a feljelentés stb, de a sértett kérésére megszüntetik az eljárást, mert úgy tűnik, hogy a feljelentett megijedt és abba hagyta a szórakozást.


Viszont ha pont attól fog felbátorodni, hogy mégse lett ügy belőle, akkor kérhetem később, hogy vegyék elő az ügyet, és tekintsék a megszüntetési kérelmemet semmisnek?


Vagy ez ilyenkor úgy megy, hogy újra feljelentést kell tennem, és elölről kezdődik minden?


(nekem azért lenne jobb az első verzió, mert most rengeteg bizonyítékom van. na de ha az illető folytatja, lehet, hogy nem lesz semmi a kezemben, és új feljelentésként majd esetleg nehogy aztán bcs vagy bizonyítottság hiányában szüntessék meg az eljárást)


Hogy járok jobban?



2013. ápr. 19. 09:26
 1/6 anonim ***** válasza:

H*lyét azért a hatóságokból sem lehet csinálni...

Először is magánindítványt visszavonni nem lehet, amennyiben közvádas bűncselekményről van szó (pl.: zaklatás) az eljárást a hatóság lefolytatja a szabályok szerint és nyilvánvalóan születik valamiféle döntés, ami lehet az eljárás megszüntetése, felmentés, vagy akár elítélés is.

Amennyiben magánvádas eljárás volt folyamatban, amennyiben a sértett (magánvádló) eljeti a vádat, az eljárást megszüntetik, erről a bíróság határoz.

Akármelyik esetben ha jogerős döntés van nincs helye újbóli feljelentésnek. A nyomozás folytatásához az első esetben amikor is az eljárást megszüntették, a bíróság döntésére van szükség, a második esetben pedig legfeljebb perújításnak lehet helye.

2013. ápr. 22. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

ne haragudj, most részletezhetném, de a leírtakból nagyjából semmi se így működik ...

először is a zaklatás nem közvádas bcs, másodszor nincs semmilyen bírósági jogerős döntés, hanem a rendőrség saját hatáskörben szünteti meg az eljárást, és ennyi, vége.


na mindegy, szóval nem ezt kérdeztem, ne haragudj :(

2013. ápr. 23. 07:52
 3/6 anonim ***** válasza:

Jogász vagyok, válaszoltam a kérdésedre, amit leírtam az úgy működik. Te nem részletezted miféle megszüntetés volt egyáltalán az ügyben, sem azt milyen bűncselekményről volt szó, így nehéz konkrétumot írni.

Amennyiben a rendőrség megszüntette és jogerős a határozat abban az esetben NINCS olyan, hogy ugyanazon ügyben ismételt feljelentést teszünk, kapásból el kell utasítani, mert már egyszer jogerősen lezárult az ügy. Legfeljebb az ügyészség avagy a bíróság rendelheti el újból a nyomozás folytatását (azt viszont nem fogja csak azért, mert te meggondoltad magad). (Megjegyzem nem egészen értem hogyan szüntették meg a kérésedre az eljárást, amikor ez nem lehetséges, ahogy már előzőekben írtam, sem feljelentést, sem magánindítványt nem lehet visszavonni, és köszönöm szakmai kérdésekben egy hozzá nem értőtől nem szorulok kioktatásra)

2013. ápr. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

úgy látom,mégis szorulsz, ugyanis az első válaszban leírtak se fedik a valóságot, most a legutolsóban pedig szintén nerm oké pár dolog. Egy magánindítványos bcs-ben (pl. zaklatás) bizony a feljelentő 30 napon belül kérheti a nyomozás megszüntetését, még a Be. is úgy fogalmaz, hogy "a sértett kérelmére" történt a megszüntetés.

Az újbóli feljelentést pedig arra értettem, hogy tegyük fel, most megszüntetik az eljárást, na de mondjuk 2 hét múlva újra indul a zaklatás, és természetesen a sértett akkor megint feljelentést tesz. Ebben az esetben naná hivatkozik a már korábban megtett feljelentésre, főleg hogy minden bizonyíték abban van.


Na mindegy, köszi szépen, de több dolog se stimmel, és én elhiszem h jogász vagy, de ezek szerint a büntetőjogban nem vagy annyira jártas. Ez már a legelső mondatoddal kiderült, amikor a közvádas ill. magánvádas bcs-kről írtál ...

Azért még egyszer köszi!

2013. ápr. 24. 06:37
 5/6 anonim ***** válasza:

Ne haragudj de ugyan másold már be azon Be. szakaszt, amelyik ilyet ír... Lehet régen volt ilyen, de jelenleg nem lehet a sértett fél kérelmére megszüntetni az eljárást, ajánlom figyelmedbe a következő részt:

A magánindítvány hiánya


31. § (1) A törvényben meghatározott esetekben a bűncselekmény csak magánindítványra büntethető.

(6) A magánindítvány nem vonható vissza.


A közvádas meg magánvádas dolgoknak meg legalább nézz utána és ne azt állítsd én írok hülyeséget, jelenleg összesen 6 db magánvádas bűncselekmény van (ami nem ugyanaz a magánindítvánnyal!) és a zaklatás nincs ezek között... (52. § (1) Ha e törvény másképp nem rendelkezik, könnyű testi sértés, magántitok megsértése, levéltitok megsértése, rágalmazás, becsületsértés és kegyeletsértés esetén a vádat mint magánvádló a sértett képviseli, feltéve, hogy az elkövető magánindítványra büntethető.)


Amúgy ha folytatódik a zaklatás persze az újabb zaklatás miatt lehet feljelentést tenni, de azon időszak, amelyben megszüntetésre sor került már nem vonható újabb elbírálás alá, de kérdezz meg egy ügyvédet, vagy olvasgasd a törvényt, ha ezt nem hiszed el.

2013. ápr. 24. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

nem egyről beszélünk!

a most leírtakban igazad van, de szóval elbeszélünk egymás mellett ...


egyébként meg persze a jogszabályi környezet is fontos, de még fontosabb azok csűrése-csvaarása, és 8 ezerféleképpen való értelmezése. sajnos éppen ezt tapasztalom, ahogy az érdekek éppen kívánják, úgy lesz az éppen értendő ...


nos: Be. 190. § (1), csak hát éppen erről van szó nálam is, hogy rohadtul nem ezt kellene alkalmazni, mivel köze nincs az esethez.


aztán meg az elején arra lettem volna kíváncsi (de már tudom), hogy vajon az ügyészség átnézegeti-e ezeket a megszüntetéseket vagy csak a rendőrség saját hatáskörben lezárja és annyi..

hogy miért? mert tóth józsi rendőr törzsőrmester eldönti, hogy a leírt cselekmények pl zaklatás tényállásába ütköznek, aztán később megszűnteti, na csak aztán egy joghoz értő ember meg azt mondja, hogy álljunk csak meg héééé, ez itt nem ilyen egyszerű, hiszen tele van hivatalból üldözendő tényállásokkal a feljelentés, azaz nem olyan egyszerű a dolog, hogy mindent besuvasztunk a zaklatás kategóriába és kész, vége ...


konkrétan: ők eldöntik h a feljelentésben szereplő dolgok a zaklatás tényállását valósítják meg, hogy ne legyen hivatalból üldözendő, mivel nekik kellemetlen igen csak, aztán meg kiderül, hogy hops, itt nem enyhe zaklatásról van szó, hanem lopásról, rongálásról, csoportos rablási kísérletről, súlyos testi sértésről.


Na nem tudom, így most mennyire világos a kérdésem. Hát ezek után tényleg kíváncsi vagyok, az ügyészségtől valaki megnézi-e egyáltalán az ügyet, és felülbírálja-e a megszüntető határozatot ...


Egyébként meg eleve felháborítónak tarom, hogy joghoz nem értő, teljesen analfabéta, 18 éves kislányok "nyomoznak", miközben pár mondat alapján is lejön róla, hogy mennyire sötét, és akkor ő akar kioktatni egy több diplomás embert arról, hogy ez meg az hogyan is értendő. Most nem a diplomák számáról van szó, csak szal érdeke egy helyzet ez, na de ugye ezt hívják a pozícióbeli fölénynek, és az ember nem igen tehet semmit az adott helyzetben. Kénytelen mosolyogni azon, amit a kislány a szőke agyacskájával elgondol, és aztán olyan szinten gondolja azt meg, hogy már köze nem lesz a valósághoz annak, amit leír ,de hát az ember most kezdje el magyarázni neki a tök alapvető dolgokat? ááhh agyrém ez emberek ....


na sebaj, láttam én már igen érdekes "nyomozásokat", amelyek arról szóltak, hogy ki kell mosni az ismerős fiát egy bűncselekményből, így hát csak mosolygok az egészen, pedig valahol extrém módon felháborító.

2013. máj. 4. 06:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!