Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit tehetek / tehet egy...

Aemit Arestuk kérdése:

Mit tehetek / tehet egy társasházi lakóközösség, olyan szomszédokkal, akik napszaktól függetlenül üvöltöznek, csapkodják az ajtót, kisajátítják a körfolyosót, sőt! Van egy 4éves gyerek aki minden nap többször mindezek miatt. Stb?

Figyelt kérdés

Még csak kb két és fél hónapja laknak itt, albérletben, de már szinte az összes többi lakónál kiverte a biztosítékot!

Nálam is, pedig én valamivel később költöztem ide náluk.

ez csak 1 eset a sok közül:Van egy nagyon jó fej idősebb néni, aki megkérte őket, megtennék e ha már dohányoznak, 1-2 méterrel álljanak arrébb mert arra néz az ablaka és asztmás, fullad tőle.

A reakció automatikusan a hőbörgés, és mindez figyelmen kívül hagyása volt..

Milyen jogaink vannak velük szemben?

A válaszokat előre is köszönöm!



2013. júl. 29. 08:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
9%
Semmit, társasházi élet ezzel jár. Esetleg a dohányzást szabályozni lehet a házirenddel, vagy ennek módosításával.
2013. júl. 29. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

A kérdésnél kimaradt,h."gyerek aki minden nap többször is sír mindezek miatt". Ezzel arra akartam utalni,h. sajnos elképzelhető hogy verik szegényt :(


Kíváncsi vagyok több válaszra..

2013. júl. 29. 08:30
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Azért az nem igaz, hogy semmit sem lehet tenni!


A bérlőknek vannak kötelezettségeik: például a Lakástörvény szerint rendeltetésszerűen kell használni az ingatlant. Ennek nyilván része az, hogy be kell tartani az együttélés szabályait, eleget kell tenni bizonyos karbantartási szabályoknak, stb.


Aki ezeket megsérti, annak a bérleti szerződése felmondható, ha ki kell költöznie. Ha ezt nem teszi meg, lakáskiürítési per indítható ellene.


Mindenekelőtt fel kellene vennetek a kapcsolatot a bérbeadóval (a közös képviselőnek tudnia kell, ki ő, és ez az ő dolga lenne), és beszélni vele, hogy regulázza meg a bérlőit, vagy, ha nem megy, mondja fel a szerződést, és tegye ki őket.

2013. júl. 29. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
*ÉS ki kell költöznie.
2013. júl. 29. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Hasonlóra gondoltam,de aztán elbizonytalanodtam..

Köszönöm a válaszokat!

2013. júl. 29. 08:54
 6/12 A kérdező kommentje:
Azért ha még valaki tud viszonylag biztosabbat, akkor kíváncsi vagyok rá.
2013. júl. 29. 09:17
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Azért mert veszekednek (ez mindenhol előfordul), rossz az ajtó, vagy direkt becsapják még nem fogják utcára tenni az ott lakókat, főleg, hogy egy 4 éves is lakik velük.

Ha tényleg bántalmazzák, akkor a gyámhivatal védelembe veheti, viszont ettől még továbbra is ott fognak lakni.

2013. júl. 29. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Rendeltetésszerű használat pedig főként az állagmegóvásra vonatkozik és, hogy lakás céljára használják. Vagyis ne legyen pl állattenyészet ott.
2013. júl. 29. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Elsősorban velük kell beszélni, utána jön a tulaj és a lakógyűlés. Ha ezek sem mennek, akkor nézzetek utána a "birtokvédelemnek", hátha ezen a címszóval lehet valamit intézni.
2013. júl. 29. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

A társasházak működését alapvetően a mindenkor hatályos Társasházi törvény és a ház Szervezeti és működési szabályzata (melynek része a Házirend) szabályozzák.


1. A vonatkozó jogszabályok értelmében a társasház közös tulajdonban álló helyiségei (pl. lépcsőház, folyosó, közös tároló stb.) kizárólag rendeltetésüknek megfelelően használhatók. A folyosó értelemszerűen közlekedésre, nem másra.


2. Úgy tudom, a jelenleg hatályos Ttv. úgy rendelkezik, hogy a közös tulajdonban álló területeken tilos a dohányzás, kivéve ha a társasház közgyűlése 4/5-ös többséggel hozott határozatban megengedi azt. (Valószínűtlen, hogy ezt a szavazati arányt elérjék.)


3. A jogellenes magatartást tanúsító lakáshasználók ellen, legyenek azok akár tulajdonosok, akár bérlők, akár egyéb jogcímen a lakásban életvitelszerűen tartózkodók, az illetékes hatóságnál (helyi önkormányzat) szabálysértési, ill. birtokvédelmi eljárást lehet kezdeményezni.


Célszerű lenne ezt megelőzve _hivatalosan_ felhívni az érintetteket, de inkább a tulajdonost a jogkövető magatartás kívánalmára, ill. kilátásba helyezni az ügy jogi útra terelését.

A tulajdonos adatait és elérhetőségét a közös képviselőnek tudnia kell, ugyanis lakónyilvántartást kell vezetnie. Ő írhat hivatalos felszólító levelet is a tulajdonosnak, ami elég hatékony lehet; de megpróbálhatjátok telefonon vagy személyesen is lerendezni a dolgot.

A tulajdonos felel azok magatartásáért, akiknek a lakás használatát átengedte, így köteles betartatni velük az együttélési szabályok betartására, ill. ezek megsértése esetén rendkívüli felmondással élhet.

(Ha nem hivatalosan adta ki a lakást, márpedig 10 esetből 9-ben ez így van, akkor valószínűleg még inkább intézkedni fog, mert fél egy esetleges ellenőrzéstől.)

2013. júl. 29. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!