Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ugye benne van a BTK-ban,...

Ugye benne van a BTK-ban, hogy csak akkor jogos az önvédelem, ha nem provokáltuk ki a támadást, de az erre a lövöldözésre is érvényes?

Figyelt kérdés

Sétálunk a feleségemmel és a babakocsiban ülő gyerekünkkel a házsorunk belső udvarában, ahol ugye parkoló is van. Nagy L alakú az egész, legalább 100-150 méter hosszú, de a forgalomtól teljesen elzárt, csak egy irányba van kijárat. Csendes környék, nem Budapest, autó nem fél, csak 5 percenként jár. Jön egy kocsi gyorsan és mi már az út szélén jövünk. A kocsi gyorsít, az a nyikorgó motorhang jól hallatszik. Az 50-100 métert másodpercek alatt ledolgozza, majd fékez előttünk. Azt hittük meghalunk. Aztán befordul és megáll tőlünk 10 méterre a parkolóhelyén. Odamegyek a sofőrhöz, mikor száll ki és látom hogy egy 18 év körüli vékony gyerek. Elmondom, hogy legközelebb gondolkodhatna és szeretném ha bocsánatot kérne tőlünk. Nem teszi meg és még be is szól. Én csak kérem és kérem, de feldühödik és nekem esik.

Erre én pedig a gumilövedékes gázpisztolyommal kétszer mellbe lövöm, de csak miután ököllel arcon vág. A bordája eltörik és elviszik a mentők. A rendőrök is kijönnek, bevisznek kihallgatni, elkérik bizonyítéknak a fegyvert, aztán haza visznek. Ebből még mi lehet? Önvédelemnek számít, nem?


2013. júl. 30. 16:07
1 2
 1/13 kovpet ***** válasza:

Nálam annak. A bíróságon meg majd kiderül, de remélem ott is annak fog számítani.

Ügyvéd nélkül hallgattak ki?

2013. júl. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 intrepid ***** válasza:
36%
Bírói mérlegelés. 10 méterre volt, és te odamentél hozzá, számonkérni. Ő fegyvertelen volt, te felfegyverkezve. Valahol igazad volt, de ez nem önvédelem volt, hanem megtorlás. A megtorlás pedig az állam kizárólagos joga. Az, hogy vékony srác, szintén nem a te malmodra hajtja a vizet, mert ő ellene védekezhettél volna kevésbé veszélyes eszközzel.
2013. júl. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 kovpet ***** válasza:

A fentiek alapján a srác támadott, a kérdező csak beszélt. Beszélni szabad. Támadni nem.

Az nálam nem provokálás, ha valaki rákérdez arra, hogy miért vasalta ki majdnem a családját.


Bár ez:

"Elmondom, hogy legközelebb gondolkodhatna és szeretném ha bocsánatot kérne tőlünk." nekem is kicsit kétesélyes, sok múlik a körülményeken.


Ez viszont egyértelmű:

"Én csak kérem és kérem, de feldühödik és nekem esik. Erre én pedig a gumilövedékes gázpisztolyommal kétszer mellbe lövöm, de csak miután ököllel arcon vág."


De mi nem voltunk ott, csak a fenti pár sor alapján tudunk agyalni.

2013. júl. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
35%
Ez nem önvédelem volt, ne is haragudj. Minek kellett odamenni kotozkodj?
2013. júl. 30. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 intrepid ***** válasza:
#1-3 igazad van, de attól is függ a dolog, hogy mit tud bizonyítani. Meg sajnos attól is, milyen hangulata lesz a bírónak, mikor találkozik az üggyel, hogyan írták le a rendőrök.
2013. júl. 30. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 kovpet ***** válasza:
100%
A vallomáson mehet el a dolog, azért is kérdeztem rá az ügyvédre. Nagyon nem mindegy, hogy mit mond a kérdező. És itt nem hazugságról beszélek, hanem hogy sok múlhat egy "odamentem felelősségre vonni" vagy "mentünk tovább egyenesen és pont előttünk állt meg" különbségén, holott a tény ugyan az.
2013. júl. 30. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 tetro ***** válasza:
A majdnem meghaltunk szerintem nagyon nehezen bizonyítható. De még az ütés is problémás. És ha a srác tényleg annyival kisebb, akkor kérdéses, hogy szükséges volt-e rálőni. Meg hogy hol történt az egész. Ha te mentél oda, és csak kértél kértél, ami lehet hogy agresszív követelés volt, akkor simán érezhette magát fenyegetve... Nem azt mondom, hogy így volt. De itt tény csak egy van, az hogy te lőttél.
2013. júl. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Majd elmondom mi lett a vége.

2013. júl. 30. 18:14
 9/13 anonim ***** válasza:
Csak úgy szólok, hogy szerintem, legalább is úgy emlékszem, hogy gumilövedékes psztolyt nem tarthatsz magadnál az utcán.Ebből lehet gondod.
2013. júl. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 kovpet ***** válasza:

#9: Muzeálisat nem szabad, gázosra kapsz viselésit is.

Van ismert ítélet, amiben nem marasztalják el a gumis önvédekezőt, valamelyik Kaliber írta meg.

Amúgy szabálysértésről beszélünk, pénzbírság lehet maximum és ez független az önvédelem tényétől. Az akkor is lehet jogos, ha engedély nélkül tartott éles lőfegyverrel történik és akkor is lehet jogtalan, ha puszta kézzel. Persze az első esetben a fegyver miatt felelni kell.

2013. júl. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!