Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gyámsággal kapcsolatban...

Gyámsággal kapcsolatban felmerülő kérdések? (többi lent)

Figyelt kérdés

Sajnos kb. fél év alatt elhunyt édesapám (június) és édesanyám (december) is. Van 5 fiatalabb testvérem. Közülük a legidősebb 16 éves (öcsém), a legkisebb 4 éves (húgom). Van még egy 13 éves (lány), egy 10 éves (fiú), és egy 7 éves (lány) testvérem.


Én ugyan még érettségi után a második szakmán vizsgázok idén, de dolgozom mellette.


1. Van-e rá mód, hogy valahogyan megszerezzem a testvéreim felett a gyámsági jogot?

(Nem szeretném, hogy elszakítsanak a testvéreimtől vagy őket egymástól.) (Jelenleg ugyan az apai nagyszüleinknél vannak, de ők is sajnos súlyos betegek és nem tudják hosszú távon vállalni a gyámságot.)


2. Mit kell tenni, hogy megszerezhessem a gyámságot a testvéreim felett? /Amennyiben lehetséges./


Köszönöm a segítséget és a tanácsokat előre is!



2014. jan. 25. 18:02
 1/5 anonim ***** válasza:

keress fel egy ügyvédet, aki erre szakosodott!

[link]

2014. jan. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szépen menj be a járási gyámhivatalba, és kérdezd meg!


Aztán, ha nem boldogulsz velük, akkor menj ügyvédhez, addig felesleges.

2014. jan. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Először is részvétem!



Én mint ügyvéd vagy inkább ebben az esetben mint jogot tanult személy írok. (Én ugyan büntetőjogban tevékenykedtem aktívan. Családjoggal kevés alkalommal kerültem összefüggésbe.)


Annyit viszont tudok, hogy a legközelebbi rokonok (mit a testvér), ilyen esetben "előnyt élveznek".


Írod, hogy jelenleg a nagyszülőknél vannak, de hosszú távon ők sem tudnák a gyámságot felvállalni.


Amennyiben elmúltál 18 éves, ami a leírásod alapján valószínűsíthető (hiszen önmagában érettségit legkorábban 18-19 évesen fejezhetted be).


Amennyiben tudod, biztosítani a gyerekek életében a biztonságot és a jólétet, akkor a gyámságot kérheted felettük és nagy eséllyel meg is kapod.


Mivel írtad, hogy édesanyátok decemberben hunyt el, gondolom már megpróbáltál utána járni és ezen információkat már tudod.


Ahogyan azt is tudod, hogy maximum a gyámsági jogot szerezheted meg, hiszen az örökbefogadás esetén közted és a legnagyobb (fiatalabb) testvéred közül minimum 16 évnek lennie kell, azaz minimum 32 évesnek kellene lenned, hogy szóba kerülhessen esetedben a testvéreid örökbefogadása.



Összegezve:

A testvéreid örökbefogadása szóba se jöhet, amennyiben nem múltál el 32 éves.

A gyámságot azonban megszerezheted, amennyiben nagykorú vagy és nem vagy eltiltva a közügyek gyakorlásától.



Tiszteletre méltó, hogy ilyen fiatalon arra törekszel, hogy a testvéreiddel együtt maradhass és nem azaz első, hogy a szintén betegeskedő nagyszülőknél maradjanak.

2014. jan. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Részvétem a családnak!


Közvetett tapasztatalatot én tudok írni.


Az édesanyám bátyja (nagybátyám) és a felesége (nagynéném) kb. 1,5 leforgása alatt hunytak el. A nagynéném betegségben még 2010. februárjában, a nagybátyám egy balesetben 2011. őszén. 4 gyerekük volt/van, akik akkor voltak 21, 16,5, 13 és 8,5 évesek.


A nagynéném nővéréék külföldön éltek/élnek. Mi is távol és nehezen éltünk ahhoz, hogy még a 3 kisebbet magukhoz merjék venni a szüleim. Édesanyám öccséék szintén nem merték vállalni. Nem beszélve arról, hogy a szülők elvesztése mellett kiszakítani őket a megszokott környezetből, jó értelembe vett baráti társaságtól és egy teljesen idegen környezetbe elvinni sem túl "szerencsés".


Édesanyám (és bátyának a) szülei még régebben meghaltak, a nagynéném szülei súlyos betegséggel küszködtek. (Sajnos rövid időn belül ők is elhaláloztak.) Így ők sem igazán akarták vállalni még a gyámságot sem.


A legidősebb testvér viszont elakarta kerülni, hogy testvérei intézetbe kerüljenek és így kérvényezte a gyámsági jogot felettük. A két idősebb unokaöcsém is dolgozott az iskola mellett. A nagyobbik mármint szakmunkás a szakmájában, a másik meg önszorgalomból (és egy kicsit a kényszer hozta kötelezettségből).



A legnagyobbik végül mint legközelebbi olyan rokon aki kész vállalni testvérei felett a gyámságot ezt a jogot meg is kapta.

2014. jan. 28. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Azóta szerencsére megoldódott a dolog. A gyámságot a kiskorú testvéreim felett megkaptam.
2014. márc. 16. 19:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!