Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért nem lehet Magyarországon...

Miért nem lehet Magyarországon éles fegyvereket gyűjteni?

Figyelt kérdés

Szlovákiában egy ismerősöm akart nekem ajándékozni egy Modéle 1935 típusú francia hadipisztolyt.

Ez egy éles pisztoly, abszolút működőképes, hiszen Szlovákiában és mint megtudtam gyakorlatilag Magyarországon kívül az EU összes országában létezik olyan, hogy éles fegyverek gyűjtése (Magyarországon állítólag csak rondára széjjelheggesztve, vagy gázpisztolyra átalakítva lehet egykori éleset gyűjteni).


A fegyverről annyit hogy valamikor a 40-es években gyártották és egy olyan kaliberű lőszert használ, a 7,65x20 mm Longue nevűt, amit már 1960 óta nem gyártanak, tehát a pisztolyhoz való lőszer nem létezik a világon, nincs mit belőle kilőni. Mégis Magyarországon élesnek számít, 2-8 év börtön jár a birtoklásáért és nincs rá lehetőség hogy valaki ilyeneket gyűjthessen.


Miért nem lehet ilyen fegyvereket rendesen gyűjteni Magyarországon, amikhez már lőszer sincsen? Miközben minden máshol igen.


2014. jún. 8. 10:03
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
66%

Na látom itt már megy a tévhitterjesztés és az elméletgyártás.


1. Mert ez egy ilyen ország. Nem csak az USA-ban, hanem gyakorlatilag az összes velünk szomszédos országban engedélyezett az éles fegyverek gyűjtése. (nem csak azokat amikhez már nem gyártanak lőszert, hanem szinte akármelyikhez, ha jól tudom "emlékfegyver" a kategória a neve)


2. Jó lenne ha az olyanok mint az 5. válaszoló és a hozzájuk hasonlók nem terjesztenének tévhiteket. Attól hogy régi, ez még nem előtöltős fegyver. Egy ilyen fegyver működésre bírásához egybe szerelt lőszer szükséges aminek elkészítéséhez igen komoly technológiai háttér és tudás szükséges. Elmondom hogy ez hogy is nézne ki a gyakorlatban.


Szóval:

Megveszi a hüvelyt, (már ha árulnak, ha nem akkor telepít egy gyártósort ami csak a hüvelyt gyártja)


Elkezdi hozzá egyenként a lövedékeket ólomból kiönteni ami igen csak hosszadalmas (ha gyorsabban szeretné akkor szintén egy kisebb gyártósor kell telepíteni)


Megveszi a lőport és a gyutacsot (amiknek a vásárlása hatósági engedélyhez van kötve) VAGY otthon elkészíti magának (szintén egy sor engedélyköteles és ipari titoknak számító anyagot beszerezve illetve még egy gyártósort is kellene hozzá ha gyorsan szeretné)


Majd végül vesz alsó hangon is több százezer ft-ért lőszer újratöltéshez szükséges további eszközöket/szerszámokat. (lőszerprés, térfogat adagoló, század pontosságú mérleg, századpontosságú tolómérő, hüvelyszájmaró, gyutacskiszedő, gyutacsbenyomó, és még egy rahedli dolog)


Maga szerint ha ezt egy átlagember vagy egy gyerek véghez viszi, akkor kíváncsi volnék hogy arrafelé milyen az oktatás.


Illetve a belső és külső ballisztikai ismeretei is erősen hiányosak. Egyrészt ugye nem lehet úgy betölteni a fegyvert mint azt képzeli, ezt már fentebb elég jól kiveséztem. Másrészt ha bele is lehetne egy nagyjából 7,65mm-es csőbe (most nem tudom a tényleges űrméretét) szórni mindenféle vackot, az nem fog belesajtolódni a huzagolásba, ennek következtében a táguló lőporgázok nyomása még az elégségest sem üti meg. Egy komolyabb légpuska nagyobb kárt fog okozni mint ez a hülyeség amit összehord. Ajánlom hogy olvassa el Dr. Farkas Tivadar néhány könyvét mielőtt ismét hülyeségeket beszél. Az ilyen fegyverrel valóban az a legreálisabb veszély ha agyoncsapnak vele valakit. Végül pedig megnyugtatásként: előtöltős, muzeális besorolású MŰKÖDŐKÉPES fegyvert bárki szabadon vásárolhat és birtokolhat magyarországon.


Kérdező: Most nem vagyok benne biztos, de ha jól emlékszem magyarországon is meg lehet valahogyan oldani hogy az olyan fegyverek amikhez nem gyártanak lőszert a muzeális kategóriába (azaz a szabadon birtokolható fegyverek) essen és nem kell megcsinálni a fegyveren azt a hatástalanításnak csúfolt szakbarbárkodást. Ma vagy holnap amúgy is bele vetem magam a fegyveres törvényekbe és kormányrendeletekbe. Ha találok valamit e témával kapcsolatban akkor feltétlenül jelzem. Legvégső esetben gáz-riasztó fegyverre kell átalakítani, ami szinten nem egy szívmelengető dolog, de legalább mégsem egy összebarmolt hulladékvasat csinálnak belőle.


u.i.: Mázlista hogy ilyen ismerősei vannak.

2014. jún. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Még a nagy marhaságokat is.


9: Te hülye vagy, vagy zsigerből balf-.asz? Még egyszer: A nyugati országok közül szinte valamennyiben lehet lőfegyvert gyűjteni. Szlovákiában, Ausztriában, Romániában, stb. az EU szinte minden országában.

Több száz millió embernek van hozzáférése a gyűjteményi lőfegyverekhez az egész világon. Mégsem követnek el velük semmilyen bűncselekményt, mert a legtöbb ilyen fegyverhez nincs lőszer, vagy nem lehet hozzá megvenni.

NEM KÖVETNEK EL VELÜK SEMMILYEN BŰNCSELEKMÉNYT JELENLEG SEM OTT SEM, AHOL LEGÁLIS ŐKET TARTANI.


5: Neked is ugyanaz a kérdésem, mint a 9-eshez.

Plusz láttál már életedben lőfegyvert egyáltalán? Mi az hogy tedd bele a puskaport? Hová?! A port? Hogy? Hová? Azt gondolom nem tudod, hogy Magyarországon lőport sem lehet tartani, az is illegális. Ugyanolyan jogszabályok vonatkoznak rá, mint egy éles pisztolyra. Tehát ezzel is hülyeséget mondtál.

Ráadásul fémforgács, üvegszilánk kilövősre a mostani gáz-riasztó fegyvereket is "át lehet alakítani" pont ugyanolyan gagyin, mint a te ötleted szerint a gyűjteményi lőfegyvereket, csak a gázpisztolyokból talán még egy lövést is lehet adni, mielőtt szétrobban a kezedben a fegyver.


11:

Remek, köszönöm. Nem szeretném átalakíttatni, akkor inkább azt mondom neki hogy tartsa meg és ha néhanapján találkozunk odakint, akkor majd megfogdoshatom a fegyvert. Viszont ha ez mégsem szükséges, akkor remek.

Köszönöm, ha talál valamilyen ide vonatkozó törvényi részt és azt megosztja velem.

2014. jún. 8. 16:30
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Hűha van itt tisztázásra szoruló dolog bőven.

Tegyük hozzá, hogy sportlövész vagyok, azon belül is a fekete lőporos lövész, Engedélyek már intézés alatt, hogy legyen szereltesem. (henry, mosin, mp40, stb...)


Az elöltöltőst szabadon veheted, mindenféle elöltöltőst. A fekete puskapor, és csappantyút viszont klub tarthat. Ha lövész klub tag vagy ott vehetsz tőlük, és lődözhetsz a lőtéren vele! Akinek van lőszertöltői engedélye az szintén vehet fekete lőport, és csapit. A legtöbb lövész bulira sok ilyen engedélyű lövésztárs is hoz 1-3 kiló puskaport.


Akinek lőszertölőije van (1 napos tanfolyás vizsgával, és kiváltható az engedély szereltes engedély után) az tehát vehet lőszertöltő szerkezetet, és alapanyagokat. Annyi a megkötés, hogy csak olyan lőszert tölthet amilyen lőfegyverre engedélye van. Tehát ha mondjuk mosin puskája van engedélyesen, akkor tölthet hozzá lőszert, de 9x19 -es lugert nem.


Az ilyen fegyverek gyűjtése nálunk sem kizárt, sőt. Én azért tudtam mosin,tokarev,ppsh,mp40, kala, stb... fegyverekkel lőni, mert sok lövésztárs gyűjti őket. Annyi a megkötés, és "barmolás", 1. Sorozatlövő fegyvered nem lehet (megszakító kell az mp40-be is, hogy csak egyes lövést tudjon), 2. minden évben meg kell lőni X köregységet mindegyik fegyverrel.


Ehhez neked sportlövőnek kell lenni, fegyver vizsgával, pszciho értékeléssel,orvosi alkalmasságival, és engedéllyel ("barna könyv", amit a fentiek után adnak ki), hogy lehessen szereltesed. Én most henry féle karabélyra gyúrok, igazából a ww2 után fegyverek csak kipróbálás után érdekelnek.


elöltöltőzés.

A lövészet elitje, és nem azért mondom mert én is ezt csinálom. Az elöltöltőzés nagyon nem egyszerű dolog, ott a pontosság 100 méteren is megvan (de van 300-600 yardos versenyszám is), viszont iszonyat tudni kell lőni, ismerni kell a fegyvert, a töltetet te állítod be, és korhű ruhába öltözve lövész bulikon elképesztő történelmi ismeret, fegyver ismeret, ballisztika, stb... kell. Egyszóval kattantnak kell lenni hozzá, de nagyon megéri.

Ha mi megyünk valahová ott bizony elismeréssel néznek ránk. Szinte mindegyikünk magasan jobban lő nyílt irányzékkal, mint a vadászok 95%-a távcsővel, és ez nem kamu. (szoktuk alázni őket poénból :D)


Ami az elöltöltőzéshez kell.

- Fegyver. a. Bemész a kapszliba (3, kerület), vagy a nimrod derringer-be (fővám tér) és veszel! Az ardesa elég olcsó a pedersoli húzós. Kidolgozottság kérdés a különbség, de lőteljesítményben nem. Ardesa-val egy jó lövész ugyanúgy meglövi a 98 köregységet mint egy másikkal :)


A vásárolt fegyverhez van lőfegyver vizsgálói kártya. Ez egy tanúsítvány. Innentől a fegyver tűzkész, engedély erre nem kell.


A fegyver megvehető KIT-ben. Egy doboz, benne az előremart fa részek, és a barnítatlan fém részek. A cső főelem, próbajellel, mással nem helyettesíthető. (csövet tilos gyártani!) Ez a KIT jóval olcsóbb.

A csappantyús olcsóbb mint a kovás lakat. (kovás külön tudomány :D) Ezt otthon összeszerelheted, illesztheted az alkatrészeket a fához, barníthatsz, pácolhatsz, diszíthetsz stb... Nekem két puskám van mindkettő KIT-ből készült :) Az otthon épített fegyvert szemléztetni kell. Lőfegyver vizsgáló+3e forint, és megkapod az mkh kártyát. (megvárhatod, 20p) Próbajelet vizsgának, és megnézik a csövet, sorozatszámot, stb...


Ekkor a fegyver még falidísz. Neked a lövéshez kell lövész klub tagság, (sportkönyv) A lövész klubok és lőterek árai változnak. Általában 8-40e között. Ha hivatalos versenyen is indulni akarsz sportorvosi, és licensz kártya is kell.

Nekem éves szinten a klub tagság, sportorvosi, licensz kártya össz 40e


Ha ez megvan akkor már csak 1 dolog kell az elöltöltős szövetség vizsgája. Enélkül csak ilyen vizsgával rendelkező lövészetvezető mellett lőhetsz, egyedül, vagy vezető nélkül nem. Meg kell csinálni, mert az elöltöltős fegyver sokkal komolyabb felkészültséget kíván mint a szereltes!!! Ez egyszeri 7500 forint. Kapsz oklevelet, és belepecsételik a sportkönyvbe is, hogy ne kelljen cipelned magaddal. Innentől szabad a pálya. Annyi elöltöltős fegyvert, kiegészítőt veszel/készítesz amennyi pénzed van :D Lőpor/csapi a lőtéren, vagy lőszertöltőis lövésztárstól kapható.


Mint látható itt is megoldható a dolog, csak sokkal drágább, igaz jó része egyszeri összeg. Az elöltöltősök sok mindent maguk csinálnak. korhű egyenruha varrás, kiegészítők gyártása, tapasz, kenőanyag saját kikisérletezése (mindig az övé a legjobb :D), saját fojtások (filc,rongy,búzadara, stb...) sőt az ólom golyót is mi öntjük mint a hazafi című filmen. (táborozáskor külön program a tábortűznél golyó öntés :D)


Szóval van itt élet, csak halovány. :)

2014. jún. 13. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Jah bocsi, pár dolgot kihagytam :)

A szereltes engedélyhez kell erkölcsi, de van lövészklub amelyik amúgy is kér, elöltöltőzéshez is. Ez nyílván nem gond, (szintén 3e asszem) de jó tudni.

Otthon lőport nem lehet gyártani, sem csapit, szigorúan tilos. Csencselt lőporral ha "lebuksz" akkor 1. ha hatóság fogott meg, akkor bünti nem kicsi 2. ha lövésztárs veszi észre akkor csoportosan nagyon le---nak, és kiírod magadat a közösségből helyből. mert senki nem akar majd melletted állni a lőállásban amikor nem tudja mivel tömködöd a puskádat. Senki nem akar felrobbanni veled esetleg.


Sok biztonsági rendszabály van az elöltöltőzésben (sokkal több mint a szereltesnél) a megszegése iszonyat leb---ás a többiek részéről. Rádszólnak a legkisebb hül*eségnél is, nagyobbnál meg ott helyben kitépik a kezedből a fegyvert, és amit kapsz azt nem rakod ki az ablakba :D Nagyon nagyon szigrúan veszik. Ennek is köszönhető, hogy elöltöltős baleset magyarországon még nem volt cirka 20 éve (amióta ismét van ilyen sportág), és bűncselekményt is egyet követtek el ilyen fegyverrel nagyjából 10 éve.


És az a helyzet, hogy az engedélyes szereltes lövésztársak, és főleg az elöltöltősök iszonyat jogkövetők. Több 10e sportlövész van, és 1-2 idióta miatt büntetik őket. (akik akkor is ölnének fegyverrel ha nem lenne engedélyük rá, mert nagyon sok az illegális fegyver) Szóval minden ilyen agyament szigorítással nem megelőzik az elmebetegek támadásait, csak a rendes lövészeket büntetik. Nem is értem. Magyarország elsősorban ettől primitiv ország. No meg a rendőröktől.

Amikor elöltöltőssel mész rendezvényre legyen nálad kinyomtatott közlönyös fegyvertörvény másolat, mert a rendőr NEM ismeri a törvényt! A Magyar rendőr törvényi felkészültsége szinte 0. Ritka kivételtől eltekintve ha meglátja nála a puskát kattan a bilincs, és herchurca ami után nyilván nincsen eljárás, de ez őt nem érdekli. Szóval legyen nálad ilyen, mert még a rendőrségi fegyverügyi szakelőadó sem mindig ismeri a fegyvertörvényt, és ez nem vicc!!!! Lobogtat főkapitányi rendelkezést aminek a jogereje és joghatálya nulla, de akkor sem ismeri el amikor bíró közli vele, hogy magánvéleményeket nem vehet figyelembe eljárásban. (egy puskaműves ügye akit a rendőrök mószeroltak be, és persze,hogy felmentették, de végig lobogtatták a xarjukat) Szóval amitől mindenképpen óvakodj a jogszerűtlenség, és a rendőr, mert legalább te járj el a törvény szerint ha már a rendőr szinte sosem.

2014. jún. 13. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

"nekünk, békeszerető polgároknak nincs szükségünk fegyverre"


a fegyvertartás kérdésében nekem egyre élesebben rajzolódik ki, hogy a hülyék ellenzik, a hozzáértők támogatják, pedig tudom, hogy az életben semmi sem fekete-fehér...


Ha törvénytisztelő, békeszerető polgár vagy, így neveled a gyerekedet is, akkor az égvilágon semmi baj nem lehet abból, ha lőfegyverrel rendelkezel. Azt kell megérteni, hogy a bűnözőknek akkor is lesz fegyverük, amikor neked nincsen, így ha meg akarod védeni magad, amíg a szuperül működő rendőrség odaér, neked is kb ilyesmire van szükséged ellenük. Hiába vagy békeszerető polgár, aki fegyveresen kirabol, azt nem érdekli. A lőfegyvertartás legalizálása mindenhol a bűnözés visszaeséséhez vezetett, Amerikában is (hiába hallod a sok rémtörténetet, olyanok tényleg vannak, de olyat jóval nagyobb számban hallani, amikor az áldozat védte meg magát jogosan, pl a Kaliber egyik számában volt egy interjú egy amerikai órással, aki 6 év alatt 4 fegyveres betörőt ölt meg, és még eljárást sem indítottak ellene).


Ahhoz, hogy a gyerek ne tudjon vele játszadozni, elég, ha külön van tartva a fegyver és a lőszer. Amúgy most ha magamból indulok ki, mikor kisgyerek voltam, mindig apa légpuskájával szerettem volna lőni, de annak ellenére ezt mindig csak akkor tettem, amikor ő is jelen volt, nem jutott soha eszembe, hogy mikor elmegy otthonról, felmászok érte a polcra. Igen, biztos lenne gyerek, aki megcsinálja, de aki fegyvert vesz (szülő), az rászánhat egy öt percet, hogy elmagyarázza a gyerekének az alapvető dolgokat.


Az emberi hülyeségért soha nem tárgyak felelősek, azt meg, hogy fegyver hülyékhez kerüljön, nagyon egyszerűen meg lehet akadályozni, ugyanis a vételét fegyvervizsgához (orvosi, pszichológiai ellenőrzéshez) kell kötni.


A fegyverek legalizálása biztonságosabbá teszi az életet (pl Svájcban minden háztartásban van szinte), mint ahogyan az atombomba is biztonságosabbá tette a világot.


Sok álliberális jogvédő soha nem látja ezt be, de azoknak az értelmi képessége alapból nem túl magas...

2014. dec. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!